چه مواقعی از مترونیدازول استفاده می شود؟

چه مواقعی از مترونیدازول استفاده می شود؟

مترونیدازول (metronidazole) را می شناسید؟ خیلی از افراد از این دارو استفاده کرده اند و در درمان بیماری هایی که عفونی هستند، از این دارو بهره گرفتند. ولی گاهی هم عوارضی از آن دیده اند مثل سردرد و سر گیجه و اسهال.

عفونت‌ها از بیماری‌های شایعی هستند که خیلی افرد درگیر آن‌ها هستند. یکی از داروهای معمول که برای درمان انوع عفونت استفاده می‌شود قرص مترونیدازول است که در دسته آنتی‌بیوتیک‌ها قرار می‌گیرد و در صورت مصرف طولانی مدت آن احتمال ابتلا به برخی عوارض وجود دارد. برای افزایش آگاهی در ارتباط با این دارو و همچنین عوارض مصرف آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مترونیدازول چیست؟

این قرص، دارویی است که برای درمان طیفی از عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها که نیتروایمیدازول نام دارند، تعلق دارد. این دارو برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها که باعث عفونت در دستگاه تولید مثل، دستگاه گوارش، پوست، واژن و سایر قسمت‌های بدن هستند، تجویز و مصرف می‌شود. همچنین این دارو به همراه داروی ضد زخم برای درمان بعضی از انواع زخم‌های معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش مصرف قرص مترونیدازول

این دارو را می‌توان با وعده‌های اصلی غذا یا مقداری خوراکی مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. بهتر است این دارو طی شبانه روز در نوبت‌هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. اگر قراراست روزی ۴ نوبت این قرص را مصرف کنید بهتر است هر ۶ ساعت یک بار باشد. درباره میزان جذب این دارو میتوان گفت حدود ۸۰ درصد داروی خوراکی جذب می‌‌شود. لازم به ذکر است که غذا سرعت جذب را به تأخیر می‌‌اندازد اما در مقدار جذب تأثیری ندارد.

توجه داشته باشید که اگر پیش از اتمام دارو، مصرفش را قطع کنید، ممکن است علایمتان مجددا عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید. برای نگهداری این دارو دمای اتاق مناسب بوده و باید آن را از رطوبت و گرمای زیاد به دور نگه دارید.

توجه: برای پیشگیری از ناراحتی معده، بهتر است این دارو را به همراه غذا و یا یک لیوان پر آب و یا شیر مصرف نمود.

قرص مترونیدازول

چه مواقعی از مترونیدازول استفاده می شود؟ + 1 فیلم

عوارض مصرف قرص مترونیدازول

خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می‌نمایند، دچار مشکلی خاص و جدی نمی‌شوند. اگر تغییراتی غیرمعمول ولی جدی، همچون بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها و یا ادرار دردناک در شما رخ داد، می‌بایست سریعا پزشک خود را در جریان گذارید. ممکن است رنگ ادرار شما در اثر مصرف این دارو کمی تیره شود که جای نگرانی نیست.

به طور کلی این دارو ممکن است باعث عوارض جانبی‌ همچون سرگیجه، سردرد، اسهال، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید. همچنین اگر اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.

دوز و نحوه مصرف

اکثرا این دارو به صورت قرص دهانی تجویز می شود. دوز تعیین شده توسط پزشک، بستگی به شدت و نوع بیماری شما و شرایط جسمی تان دارد. بسته به پاسخ بدنتان به دارو و کاهش یا شدت یافتن بیماری، دوز مصرفی در دوره های بعدی، تغییر می کند. بهتر است این دارو را مطابق با نسخه و دوز تعیین شده مصرف کنید.

 • مصرف با دوز کمتر باعث می شود که بیماریتان سریعا مداوا نشود.
 • هر روز سر ساعت داروی خود را مصرف کنید.
 • می توانید به همراه یک لیوان شیر، داروی خود را بخورید.
 • به منظور کاهش درد و ناراحتی معده، پس از مصرف غذا، این دارو را میل کنید.
 • از جویدن و کوبیدن قرص خودداری کرده و کامل آن را ببلعید.

مصرف بیش از حد قرص مترونیدازول

نشانه های مصرف بیش از حد این دارو عبارتند از:

 • علائم سرماخوردگی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن هماهنگی یا تعادل
 • تشنج
 • کمردرد

اگر حس کردید این دارو را زیاد مصرف کرده اید و یا شاهد علائم ذکر شده بودید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

مصرف دوزهای از دست رفته

سعی کنید نوبت مصرف داروی خود را فراموش نکنید ولی اگر احیانا فراموشتان شد، هرگز این دارو را دو نوبت بعدی دو برابر نخورید. اگر در بین دو نوبت یادتان افتاد و به ساعت نوبت مصرف بعدی نزدیکید، دیگر نوبت فراموش شده را رها کنید.

قرص مترونیدازول

هشدارها

هشدارهای  FDA

کپسول و قرص مترونیدازول خوراکی هشدار جعبه سیاه دارند. این جدیترین هشدار اداره غذا و دارو (FDA) است. هشدار جعبه سیاه اثرات دارویی جدی و خطرناکی است که با مصرف این دارو می تواند برای شما رخ دهد.

هشدار سرطانی:

در حین تحقیق بر روی این دارو، سرطان در برخی حیوانات یافت شد. ممکن است این خطر مشابه در انسان نیز وجود داشته باشد. به علت این خطر، این دارو تنها باید برای درمان شرایط مورد تایید توسط FDA استفاده شود. هرگز این دارو را بدون نسخه پزشک مصرف نکنید.

هشدار استفاده از قرص مترونیدازول:

برای جلوگیری از مقاوم شدن باکتری به دارو، باید فقط برای درمان یا جلوگیری از عفونت هایی که تشخیص داده شده است، این قرص را مصرف کنید.

هشدار دهنده اثرات سیستم عصبی:

این داروی خوراکی ممکن است باعث ایجاد شرایط جدی در سیستم عصبی شود. این شرایط عبارتند از:

 • آنسفالوپاتی (عملکرد مغز غیر طبیعی)
 • مننژیت (التهاب در مغز)
 • تشنج
 • نوروپاتی محیطی (آسیب عصبی در دست و پا)

در صورتی که نشانه هایی از قبیل:

 • از دست دادن حافظه
 • مشکل تمرکز
 • تب
 • گرفتگی گردن
 • درد و یا بی حسی در دست یا پا
 • آلرژی

مشاهده کردید به پزشک خود مراجعه کنید.

هنگام مصرف این دارو نباید به هیچ وجه نوشابه‌های الکلی بنوشید یا داروهای حاوی الکل مصرف کنید و این نکته را باید حداقل تا یک روز پس از اتمام درمان با این دارو رعایت کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار یک واکنش بسیار ناخوشایند شوید که علایمی مثل تهوع ، استفراغ ، دل پیچه ، سردرد، تپش قلب ، برافروختگی و گرگرفتگی دارد. همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا در دوران بارداری و شیردهی به نوزادتان به سر می‌برید و یا حتی قصد باردار شدن را دارید حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

برای مصرف این دارو موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر در حال درمان عفونت با تریکوموناس هستید، برای جلوگیری از عفونت مجدد همسرتان نیز باید همزمان با این دارو درمان شود و تا بهبود کامل برای روابط جنسی حتما از کاندوم استفاده شود.
 • در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های مغزی مثل صرع ؛ مشکلات خونی یا بیمای‌های کبدی حتما در ارتباط با مصرف این دارو با پزشک مربوطه مشورت کنید.
 • در صورت مصرف داروهای دیگر، به ویژه ضدانعقاد (رقیق کننده‌های خون ، مثل وارفارین) یا دیسولفیرام حتما موراد را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • این دارو می‌تواند باعث حساس شدن پوست شما شود، پس از ضدآفتاب، عینک آفتابی و لباس مناسب در صورت حساسیت به دارو استفاده نمایید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان ، دور از گرما، نور مستقیم یا حرارت مرطوب نگهداری کنید.

هشدار ها مترونیدازول

در صورت وجود عیب کار کبد و آناسفالوپاتی کبدی، مصرف این دارو باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

توصیه های دارویی مترونیدازول

1- پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیمار در صورتی که طول درمان از 10 روز تجاوز کند، توصیه می شود.
2- در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
3- مترونیدازول تزریقی فقط باید به صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف شود. که در این صورت انفوزیون محلول ها یا سرم های دیگر باید قطع شود.
4- شستن دست ها قبل و بعد از استعمال واژینال دارو توصیه می شود. همچنین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است.
5- در صورت بروز حساسیت یا تحریک، مصرف دارو باید قطع شود.
6- در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
7- در صورت بروز سر گیجه یا منگی با مصرف این داروباید احتیاط نمود.
8- در طول مصرف شکل واژینال این دارو، به منظور پیشگیری از عفونت متقاطع، عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، باید از مقاربت جنسی خودداری نمود.

فیس نم

مترودینازول مترونیدازول 250 مترونیدازول چیست مترونیدازول برای دندان مترونیدازول 500 مترونیدازول در بارداری مترونیدازول واژینال مترونیدازول دندان مترونیدازول در شیردهی مترودینازول 250 مترونیدازول 75 درصد مترونیدازول 125 مترونیدازول 500 برای دندان
مترونیدازول 250 برای دندان مترودینازول چیست مترودینازول قرص مترونیدازول 500 برای عفونت ادراری مترونیدازول 250 هر چند ساعت مترونیدازول 75 واژینال مترونیدازول 125 برای کودکان مترونیدازول ۴۰۰ سرم مترودینازول کرم مترودینازول مترونیدازول 150 مترونیدازول 250 چه دارویی است مترونیدازول 500 واژینال مترونیدازول 0/5 مترودینازول ۲۵۰ مترودینازول 500 مترونیدازول 250 برای عفونت دندان شیاف مترودینازول مترونیدازول 120 میلی لیتر مترونیدازول 500 چیست مترونیدازول 250 و آموکسی سیلین مترودینازول دندان خواص مترودینازول مترونیدازول برای عفونت روده مترونیدازول 300 مترونیدازول 0.75 مترونیدازول 250 میلی گرم مترونیدازول 120 مترونیدازول 125 برای کودک مترونیدازول خواب آور است؟ مترونیدازول 50 مترونیدازول 500 میلی گرم مترونیدازول 7 مترونیدازول 0.5 مترونیدازول 0.75 درصد مترونیدازول 250 برای عفونت ادراری دارو مترودینازول مترونیدازول 500 برای عفونت واژن مترونیدازول 250 عوارض مترودینازول برای چیست مترونیدازول 400 شربت مترودینازول مترونیدازول 500 خوراکی

مترونیدازول برای کرونا مصرف قرص مترونیدازول در پریودی شربت مترونیدازول کودکان برای چیست مترونیدازول و کلیه طریقه مصرف قرص مترونیدازول ۲۵۰ قرص مترو

نیدازول برای لاغری مترونیدازول برای کرونا مصرف قرص مترونیدازول در پریودی شربت مترونیدازول کودکان برای چیست مترونیدازول و کلیه طریقه مصرف قرص مترونیدازول ۲۵۰ قرص مترونیدازول برای لاغری مترونیدازول برای عفونت روده ای جایگزین قرص مترونیدازول

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

هجده − 9 =