تومور چیست | انواع تومور | دلایل تشکیل تومور

تومور چیست | انواع تومور | دلایل تشکیل تومور

تومور (Tumor) اصطلاحی برای توصیف رشد غیر طبیعی سلول‌ها (نئوپلاسم) است که در نهایت منجر به تشکیل یک توده می‌شود، این توده یا تومور می‌تواند خوش خیم  یا غیرسرطانی (Noncancerous)، بدخیم یا سرطانی (Cancerous) باشد. علاوه بر این، در برخی موارد تومور ممکن است در حالت پیش سرطانی قرار گیرد یا این که هیچگونه پتانسیل سرطانی از خود نشان ندهد.

به عبارت دیگر، یک تومور یک «نئوپلاسم» (Neoplasm) است که در آن رشد غیرطبیعی بافت بدن منجر به ایجاد توده با اندازه بزرگ می‌شود که قابل مشاهده است.

تومور، نئوپلاسم و سرطان

اصطلاحات تومور، نئوپلاسم و سرطان مترادف نیستند اما ممکن است با یکدیگر در بخش‌هایی هم پوشانی داشته باشند. به دلیل این که این اصطلاحات گاهی به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌روند، در این بخش به تعریف دقیق هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

نئوپلاسم

نئوپلاسم یک اصطلاح پزشکی است که برخلاف رشد سلول سالم و بافت طبیعی، به تکثیر غیرطبیعی سلول‌ها اشاره دارد. هنگامی که رشد سلول‌ها از بافت‌های طبیعی اطراف آن فراتر رفته و با آن‌ها هماهنگ نباشد، در نتیجه رشد غیرطبیعی در بافت ایجاد شده و نئوپلاسم تشکیل می‌شود.

تومور

تومور اصطلاحی برای تشکیل توده غیرطبیعی بافت است که توسط یک نئوپلاسم ایجاد ‌می‌شود. با این که نئوپلاسم‌ها اغلب باعث ایجاد توده یا تومور ‌می‌شوند، اما یک نئوپلاسم همیشه موجب ایجاد یک توده قابل رویت نمی‌شود. به عنوان مثال، لوسمی ‌نوعی نئوپلاسم است که با افزایش غیرطبیعی گلبول‌های سفید نابالغ به وجود می‌آید ولی هیچ گاه تبدیل به توده نمی‌شود.

تومور چیست | انواع تومور | دلایل تشکیل تومور

سرطان

سرطان اصطلاحی برای نئوپلاسم بدخیم است. سرطان نه تنها با رشد کنترل نشده سلول‌ها (تقسیم بیش از حد نرمال) مشخص ‌می‌شود، بلکه توانایی انتشار این سلول‌های غیرطبیعی تقسیم شونده از محل اصلی خود به سایر بافت‌ها را نیز دارد، این انتشار ممکن است به بافت‌های مجاور باشد که به آن «تهاجم» (Invasion) می‌گویند و همچنین گاهی این سلول‌ها به مکان‌های دورتر از بافت محل اصلی خود انتشار می‌یابند که در این حالت گفته می‌شود که سرطان متاستاز (Metastasis) داده است.

پیشنهاد مطالعه : هر آنچه که لازم است درباره سرطان معده بدانید

انواع تومور

تومورها در ۲ نوع هستند که به اصطلاح به آنها تومورهای خوش خیم و تومورهای بدخیم گفته می شود.

تومورهای خوش‌خیم

تومورهای خوش‌خیم به آرامی رشد کرده و به بافتهای دیگر حمله نمی کنند. این تومورها روی بافتهای اطراف خود فشار وارد می‌کنند. رشد تومورهای خوش‌خیم بعد از مدتی متوقف شود. معمولا با خارج کردن کامل این تومورها با عمل جراحی دیگر بر نخواهند گشت و خطر جانی برای بیمار ندارند. در صورت رشد تومورهای خوش‌خیم در مغز تقریبا غیر قابل برداشت می باشد و ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد.

تومورهای بدخیم

در صورت عدم درمان به موقع تومورهای بدخیم می تواند باعث مرگ بیمار شود . این تومورها به سرعت رشد کرده. تومورهای بدخیم غالبا به سایر بافتها سرایت می کند . تومورهای خوش‌خیم مستقیم بر بافت های اطراف خود تاثیر می گذارد.همچنین با تشکیل تومورهای ثانویه که متاستازها Metastases نامیده می‌شوند. در اندام‌هایی که دور از محل تومور اولیه می‌باشند، صورت می‌گیرد

انواع انتشار تومور در بدن

انتشار لنفاوی

سلولهای تومور در درون عروق لنفاوی مجاور رشد کرده و از یکدیگر جدا شده و به غدد لنفاوی آن قسمت منتقل می شوند، که در آنجا ممکن است رشد ثانویه روی دهد.

پیشنهاد مطالعه : نشانه ها و علائم سرطان رحم و روش های درمان آن

انتشار عروقی

سلولهای تومور امکان دارد به مویرگها یا وریدهای محلی حمله کرده و از راه جریان خون به سمت جلو حمل شوند. این سلولها در شبکه‌های مویرگی سایر اندام ها می مانند و رشد ثانویه را تشکیل می دهند .

انتشار توسط مهاجرت

سلولهای تومورهایی که دارای یک پرده سروزی می‌باشند امکان دارد از آن جدا شده و روی قسمت های دیگر آن پرده کاشته شوند. به عنوان مثال ، کارسینوم تخمدان ممکن است به این طریق در سرتاسر حفره صفاق پخش شود. تهاجمات موضعی و انتشار متاستاتیک تومورهای بدخیم ، خارج ساختن کال آنها را فوق‌العاده مشکل می‌سازد.

دلایل تشکیل تومورها

عواملی که موجب بروز انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم در بدن می‌شوند، در بسیاری از موارد ناشناخته هستند، اما در برخی موارد دلایل ایجاد تومورها عبارتند از:

  • عوامل سرطان‌زا، سموم و مواد شیمیایی موجود در محیط مانند قرار گرفتن در معرض پرتوهای سرطان‌زا
  • سابقه ژنتیکی
  • جهش‌های ژنتیکی
  • استرس و فشارهای عصبی
  • رژیم غذایی نامناسب
  • تروما و جراحت‌های موضعی
  • التهاب یا عفونت
پیشنهاد مطالعه : پیشگیری از سرطان سینه و علائم سرطان پستان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

2 + دوازده =