روش درمان خانگی سرماخوردگی

سرماخوردگی | روش درمان خا

درمان خانگی سرماخوردگی

روش درمان خانگی سرماخوردگی

سرما خوردگی

سرما خوردگی بیماری واگیردار و شایعی‌ست که علاوه بر ایجاد ضعف و خستگی طولانی مدت، گاها می‌تواند خطرناک و همراه با مشکلات بسیاری برای شما باشد. از طرفی عوارض داروهای شیمیایی بر روی بخش‌های مختلف بدن، همواره مهم‌ترین دلیل، برای جایگزینی روش‌های درمان خانگی ست.

امروز می خواهیم شما را با بهترین شیوه درمان خانگی سرما خوردگی که برگرفته از تجربیات طب سنتی و نیز پژوهش های علمی نوین است، آشنا کنیم.

آنچه باید در مورد سرماخوردگی بدانیم!

سرماخوردگی چه مدت طول می‌کشد؟

علائم سرماخوردگی به طور معمول حدود ۳ روز ادامه می‌یابند و بعد از این مدت از بین می‌روند. البته ممکن است تا یک هفته یا بیشتر، شکل خفیفی از علائم مانند احتقان یا گرفتگی بینی را تجربه کنید. به گفته CDC، سرماخوردگی در بزرگسالان ۷ تا ۱۰ روز ادامه می‌یابد؛ البته اگر سرفه کنید، این مدت کمی افزایش خواهد یافت و ممکن است تا ۱۸ روز به طول بیانجامد.
سرماخوردگی ذاتاً به جز در نوزادان خطرناک نیست. سرماخوردگی مقاومت بدن را کاهش داده و آنرا مستعد بیماری‌های باکتریایی می‌کند. بنابراین مراقبت در مدت ابتلا به این بیماری مهم است.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

براساس نتایج بعمل آمده از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا، افرادی که علائم بیماری در آنها بیش از ۱۰ روز تداوم دارد و هیچ نشانه بهبودی در آنها دیده نمی‌شود، می‌بایست توسط پزشک تحت درمان قرار گیرد. همچنین اگر فردی دارای علائم غیرمعمول یا خیلی شدید باشد نیز، باید در اسرع وقت به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کند.

علائم سرما خوردگی‌ و آنفولانزا عبارتند از :

 • آب‌ ریزش بینی
 • مسدود شدن سینوس‌ها
 • گلو درد
 • سرفه
 • سر درد
 • درد عضلات 
 • تب و لرز

 روش درمان سرماخوردگی در منزل

1 – علائم سرماخوردگی را شناسایی کنید

2 – مایعات فراوان مصرف کنید

3 – به اندازه کافی استراحت کنید

4 – مخاط اضافه را پاکسازی کنید

5 – هوای محیط را مرطوب نگه دارید

6 – حتی در زمان بی‌اشتهایی غذا بخورید

حتما بخوانید : سرماخوردگی نوزادان | درمان سرماخوردگی نوزادان و راه های پیشگیری
سرماخوردگی کودکان و روش‌های مقابله با آن - کتاب کاله

برای درمان فوری سرماخوردگی چه کار کنیم؟

 1. آب نمک غرغره کنید. (در قسمت‌های بالاتر روش صحیح غرغره با آب نمک را ذکر کرده‌ایم.) این کار سبب درمان گلودرد می‌شود. همچنین می‌توانید از آب نبات‌های سرد برای کاهش شدت علائم موثر بر گلودرد استفاده کنید.
 2. غذاهای گرم میل کنید. سوپ گرم، دمنوش‌ها و غذاهای رقیق گرم می‌توانند به افزایش مخاط و بهبود احتقان و در نتیجه بهبود سرماخوردگی کمک کنند.
 3. رطوبت را تنظیم کنید. با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخار آب جوش می‌توانید رطوبت خانه را تنظیم کنید.
 4. استراحت کنید. بدن شما برای مبارزه با سرماخوردگی نیاز به استراحت داد. در قسمت‌های بالاتر مقاله به صورت مفصل در مورد استراحت هنگام سرماخوردگی صحبت کرده‌ایم.
فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

دو × یک =