طرز تهیه ماست خانگی + ویدئو آموزشی

طرز تهیه ماست خانگی + فیلم آموزشی

فیلم آموزشی تهیه ماست خانگی سفت و خوشمزه

اگر تجربه اول شما هست این ویدئو آموزشی را با دقت ببینید

ماست خانگی | طرز تهیه ماست خانگی

مواد لازم برای تهیه ماست خانگی

  • شیر به میزان دلخواه
  • ماست نسبت به اندازه شیر

برای تهیه شیر به شما پیشنهاد می کنیم شیر را از لبنیاتی ها بگیرید تا مقرون بصرفه تر باشد

طرز تهیه ماست خانگی

خواص ماست
طرز تهیه ماست خانگی + ویدئو آموزشی

در اولین مرحله برای تهیه ماست خانگی ، باید شیر پاستوریزه و بدون انتی بیوتیک و مواد نگه دارنده باشد . در مرحله بعد باید شیر را بجوشانید ، جوشاندن شیر بسیار در شل یا سفت بودن ماست موثر است به طوری که اگر شیر در دمای ملایم ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بجوشه مواد جامد آن بیشتر و آبش شیر تبخیر میشود ، پس بنابراین ماست سفتی به دست می آید .

در این مرحله شیر را از روی حرارت برداشته تا دمای شیر پایین بیاد و به ۴۰ درجه برسه به طوری که اگر انگشتتان را در شیر فرو کردید نسوزد . اینجا باید به ازای هر یه لیتر شیر ۲ ق غ ماست به شیر اضافه کنید بهتر است اول کمی شیر به ماست اضافه کرده سپس داخل شیر بریزید .

پیشنهاد فیس نم  :  طرز تهیه آش رشته بی نظیر

طرز تهیه ماست خانگی

فواید شگفت انگیز ماست - مواد غذایی - تغذیه - سلامت نیوز

حالا همون ظرف که شیر را داخلش ریختید با پارچه گرم ( استفاده از پتو در زیر و رو بسیار موثر است ) حدود ۲ تا ۳ ساعت بپوشانید تا دمای شیر پایین نیاد و با همون دما تقریبا ببندد.

سپس ظرف ماست را به آرامی داخل یخچال قرار دهید دقت کنید که ظرف زیاد حرارت نداشته باشد تا به یخچال آسیب برسد ، پس اگر اطمینان حاصل شد آن را در یخچال قرار داده و تا چند ساعتی به اون قاشق نزنید .

اگر ماست را قبل از سرد شدن کامل قاشق بزنیم ماست آب میندازد ، ۱ روز اجازه دهید و به ماست دست نزنید تا خودشا کامل بگیرد ، اگر هم ماست شما به هر دلیلی آب انداخت آن را دور نریزید ، آب ماست ، سرم شیر است و ارزش غذایی بالایی دارد و دارای ویتامین B است .

نکات : ترش شدن ماست به چند دلیل است ، تازه نبودن مایه ماست ، داغ بودن شیر مایه زده شده ، زیاد بودن مایه ماست ، زمان تخمیر طولانی شده ، ماست را در گرمخانه در دمای بالاقرار دادید . اگر هم ماست شما بی مزه و خیلی شیرین بود دلیلش پایین بودن دمای شیر هنگام مایه زدن و خیلی تازه بودن مایه ماست و یا شیرین بودنش میتونه باشه .

امیدوارم براتون مفید بوده باشه و لذت برده باشید اگر تجربه ای و سوالی دارید در پایین به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن استفاده کند ، نوش جان .

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

1 + سه =