آلزایمر چیست | علائم آلزایمر و پیشگیری از آن | نشانه های ابتلا به آلزایمر

آلزایمر چیست | علائم آلزایمر و پیشگیری از آن | نشانه های ابتلا به آلزایمر

آلزایمر چیست؟ 

آلزایمر، شکل پیش رونده زوال عقل است. زوال عقل، عبارتی گسترده تر برای عارضه هایی است که ناشی از آسیب مغزی هستند یا بیماری هایی که بر حافظه، تفکر و رفتار، تاثیر منفی دارند.

این تغییرات، در زندگی روزانه تداخل ایجاد می کنند.

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، پس از 65 سالگی تشخیص داده می شوند. در صورت تشخیص پیش از این سن، معمولا از آن با عنوان آلزایمر زود هنگام نام برده می شود.

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد اما درمان هایی وجود دارد که می تواند پیشرفت بیماری را آهسته کند.

حقایقی در مورد آلزایمر

اگرچه بسیاری از افراد در مورد آلزایمر شنیده اند، برخی از آن ها دقیقا نمی دانند این بیماری چیست.

در اینجا حقایقی در مورد این عارضه آورده شده است:

آلزایمر، عارضه ای مزمن و پیش رونده است.

نشانه های آن به تدریج ظاهر می شوند و اثرات تحلیل برنده روی مغز دارند، به این معنی که به آرامی باعث زوال می شوند.

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد اما درمان می تواند به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

هر کسی ممکن است دچار آلزایمر شود اما برخی افراد، ریسک بالاتری دارند، شامل افراد بالای 65 سال و آن هایی که سابقه خانوادگی این عارضه را دارند.

آلزایمر و زوال عقل یکسان نیستند. آلزایمر، نوعی از زوال عقل است.

عاقبت تمام افراد مبتلا به آلزایمر، یکسان نیست. برخی با آسیب خفیف به مدت طولانی زندگی می کنند، در حالی که در مورد بقیه، علائم با سرعت بیشتری آغاز می شوند و پیشرفت بیماری سریع تر است.

زوال عقل در مقابل آلزایمر

عبارات “زوال عقل” و ” آلزایمر” گاهی اوقات به جای یکدیگر به کار می روند. اگرچه، این دو عارضه یکسان نیستند. آلزایمر نوعی از زوال عقل است.

زوال عقل، عبارتی گسترده تر برای عارضه هایی است که دارای علائمی مرتبط با از دست دادن حافظه از جمله فراموشی و گیجی هستند.

زوال عقل شامل عارضه هایی اختصاصی تر مانند آلزایمر، پارکینسون، آسیب مغزی و سایر مواردی است که می تواند باعث این علائم شود.

دلایل، علائم و درمان ها برای این بیماری ها می تواند متفاوت باشد.

اختلال در حافظه - علائم آلزایمر

دلایل و فاکتورهای ریسک آلزایمر

متخصصین، تنها یک علت برای آلزایمر تعیین نکرده اند اما فاکتورهای ریسک معینی را مشخص کرده اند، مانند:

سن. اغلب افرادی که به آلزایمر مبتلا می شوند، 65 سال یا بیشتر دارند.

سابقه خانوادگی. در صورتی که عضوی از خانواده به این عارضه مبتلا شده باشد، احتمال ابتلای فرد بیشتر است.

ژنتیک. مشخص شده است که ژن های معینی با آلزایمر مرتبط هستند.

داشتن یک یا بیش از یکی از این فاکتورهای ریسک به این معنی نیست که فرد به آلزایمر مبتلا خواهد شد. این وضعیت فقط سطح ریسک را بالا می برد.

آلزایمر و ژنتیک

فعالیت‌های فکری و مراودات اجتماعی می‌تواند در حفظ توانایی‌های افراد مبتلا به آلزایمر موثر باشد

با اینکه یک دلیل معین برای آلزایمر وجود ندارد، ژنتیک نقشی کلیدی در این زمینه دارد.

یک ژن به طور اختصاصی مورد توجه محققین قرار گرفته است. آپولیپوپروتئین ای، ژنی است که مرتبط با آغاز علائم آلزایمر در افراد مسن تشخیص داده شده است.

تست ها خون می توانند وجود این ژن را تعیین کنند. لازم به ذکر است حتی اگر کسی این ژن را داشته باشد، ممکن است به آلزایمر دچار نشود.

برعکس این حالت نیز صادق است: ممکن است فردی دچار آلزایمر شود، حتی اگر این ژن را نداشته باشد.

به هیچ وجه به طور قطعی نمی توان گفت فردی به آلزایمر مبتلا خواهد شد.

ژن های دیگر نیز می تواند ریسک آلزایمر و آلزایمر زود هنگام را افزایش دهد.

علائم بیماری آلزایمر چیست ؟

علائم آلزایمر شدید

هر فردی گاهی میزانی از فراموشی را تجربه می کند. اما افراد مبتلا به آلزایمر، رفتارها و علائم مداومی را از خود نشان می دهند که با گذشت زمان بدتر می شود، شامل:

 • کاهش حافظه و تاثیر آن بر فعالیت های روزانه مانند توانایی به خاطر سپردن قرارهای ملاقات
 • مشکل در انجام کارهایی که فرد با آن ها آشنا است مانند استفاده از مایکروویو
 • دشواری در حل مشکلات
 • اختلال در تکلم یا نوشتن
 • سردرگمی در مورد زمان ها یا مکان ها
 • کاهش قابلیت داوری
 • کاهش بهداشت شخصی
 • تغییرات خلق و خو و شخصیت
 • دوری از دوستان، خانواده و جامعه

علائم بر اساس مرحله بیماری تغییر می کنند.

مراحل آلزایمر

آلزایمر، یک بیماری پیش رونده است، به این معنی که علائم با گذشت زمان به تدریج بدتر می شوند. آلزایمر به هفت مرحله تقسیم بندی می شود:

مرحله 1.  هیچ علائمی در این مرحله وجود ندارد اما ممکن است بر اساس سابقه خانوادگی، تشخیص زود هنگام صورت گیرد.

 • مرحله 2.  ابتدایی ترین علائم ظاهر می شوند، مانند فراموشی
 • مرحله 3.  اختلال فیزیکی و ذهنی خفیف ظاهر می شود، مانند کاهش حافظه و تمرکز
 • مرحه 4.  اغلب اوقات آلزایمر در این مرحله تشخیص داده می شود اما همچنان خفیف در نظر گرفته می شود. از دست دادن حافظه و ناتوانی در انجام کارهای روزانه آشکار است.
 • مرحله 5.  علائم متوسط تا شدید که نیازمند کمک عزیزان یا مراقبین فرد است.
 • مرحله 6.  در این مرحله، ممکن است فرد در کارهایی مانند خوردن و پوشیدن لباس به کمک نیاز داشته باشد.
 • مرحله 7.  شدیدترین و نهایی ترین مرحله آلزایمر است. ممکن است توانایی تکلم و ایجاد حالات در صورت از بین برود.

با پیشرفت بیمار در این مراحل، نیاز آن ها به حمایت نیز بیشتر می شود.

آلزایمر زود هنگام

علائم آلزایمر

آلزایمر معمولا افراد 65 ساله و بالاتر را درگیر می کند. اگرچه می تواند در دهه پنجم یا ششم زندگی فرد نیز رخ دهد.

در این صورت آن را آلزایمر زود هنگام می نامیم. این نوع آلزایمر حدود 5 درصد از تمام افراد مبتلا به این عارضه را درگیر می کند.

علائم آلزایمر زود هنگام می تواند شامل کاهش خفیف حافظه و مشکل در تمرکز یا اتمام کارهای روزانه باشد.

ممکن است یافتن کلمات درست دشوار باشد و زمان از دست فرد خارج شود. مشکلات خفیف بینایی مانند مشکل در حدس زدن مسافت نیز می تواند رخ دهد.

تشخیص آلزایمر

تنها راه قطعی برای تشخیص آلزایمر، بررسی بافت مغز پس از مرگ است.

اما پزشک می تواند از آزمایشات و تست های دیگر برای ارزیابی توانایی های ذهنی، تشخیص زوال عقل و رد عارضه های دیگر استفاده کند.

احتمالا پزشک با پرسیدن سابقه پزشکی آغاز خواهد کرد. او راجع به موارد زیر می پرسد:

 • علائم
 • سابقه پزشکی خانواده
 • سایر عارضه های پزشکی در حال حاضر یا در گذشته
 • داروهای مصرفی در حال حاضر یا گذشته
 • رژیم غذایی، مصرف الکل یا سایر عادات سبک زندگی

سپس پزشک، چند تست را برای کمک به تعیین ابتلا به آلزایمر انجام خواهد داد.

راههای به تاخیر انداختن آلزایمر

شناخت بیماری آلزایمر

اما آیا می شود آلزایمر را به تاخیر انداخت ؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که در مراحل ابتدایی آلزایمر قرار دارند از پزشکان می پرسند .

دکتر نوروزیان در این باره به سلامت آنلاین می گوید : ۲ مسئله مهم در ایجاد آلزایمر وجود دارد که یکی از آنها سن فرد است که در این زمینه هیچ کاری نمی توان کرد چرا که با پیشرفت پزشکی طول عمر بشر زیاد می شود مردان تا ۷۲ سال و زنان تا ۷۶ سال طول عمر متوسط دارند و آلزایمر در واقع بیماری کهنسالی است.

وی مساله دیگر را ژن دانسته و می افزاید : تا زمانی که مهندسی ژنتیک نتواند این مساله را تغییر دهد و داروهایی که روی ژنها اثر کنند مانع از این بیماری شوند ، ما پیشرفتی در این زمینه نداریم .

با این حال نورزیان تاکید می کند که به جز این دو علت، علل دیگری نیز وجود دارند که می توان به وسیله آنها مانع از پیشروی آلزایمر شد .

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید : تمام بیماری هایی که قلب را اذیت می کند، برای مغز هم ضرر دارد از جمله فشار خون بالا ، بیماری قند ، کلسترول بالا و بیماریهای عروق قلب ، مصرف سیگار و دخانیات که این مسائل همگی در ایجاد آلزایمر دخیل هستند و با پرهیز از آنها می توان مانع از پیشرفت آلزایمر شد .

پیشنهاد مطالعه : مدیریت و درمان سکته قلبی

نوروزیان تحصیلات و سواد را از جمله دیگر موانع آلزایمر دانسته و می افزاید : ثابت شده است که افراد بی سواد و کم سواد بیشتر در معرض ابتلا هستند و کلا بیماری آلزایمر در جوامع در حال توسعه که بی سوادی در آنها بیشتر است ، بیشتر دیده می شود .

وی با اشاره به اینکه تحصیلات وقتی مهم است که از دوران کودکی شروع شده باشد، تصریح می کند : باید پیشگیری از آلزایمر را در کودکان شروع کنیم یاد گرفتن بیش از دو زبان می تواند خطر آلزایمر را ۳ تا ۴ برابر کمتر کند . همچنین آموختن دورسی چون ریاضیات بسیار در این زمینه موثر است .

این متخصص مغز و اعصاب دوری از افسردگی و درمان آن را یکی دیگر از راههای به تاخیر انداختن آلزایمر دانسته و می گوید : شرکت در اجتماعات و ارتباطات اجتماعی و آموختن یکی از روشهای مقابله با آلزایمر است به عنوان مثال افرادی که در امور خیریه شرکت می کنند کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند .

وی با بیان اینکه فعالیت ذهنی در افراد موجب دوری از آلزایمر می شود، خاطر نشان می کند : باید سعی کنیم هراز چند گاه کار جدیدی را یاد بگیریم . همچنین فعالیت فیزیکی و ورزش موجب جلوگیری از آلزایمر می شود. در عین حال جلوگیری از ضربه شدید به مغزیکی از روشهای جلوگیری از آلزایمر است و تصادفات و ضربات شدید به مغز خطر ابتلای به آلزایمر را افزایش می دهد.

چگونه به مبتلایان کمک کنیم؟

تشخیص آلزایمر

اگر یکی از اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک شما به بیماری آلزایمر مبتلا شده است و شما باید از وی مراقبت کنید، سعی کنید اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید و چیزهایی که باید بدانید را فرا بگیرید. این کار به شما کمک می کند که بتوانید به بیمار کمک کنید تا بتواند مقدار بیشتری از کارهای خود را انجام دهد.

دکتر شهرام ابوطالبی پزشک متخصص مغز و اعصاب در این باره به سلامت آنلاین می گوید : در نظر داشته باشید که بیماران آلزایمری باید تحت نظر پزشک باشند چرا که فراموشی آنها تنها مسئله نیست بلکه باید به لحاظ پزشکی در سایر موارد نیز تحت نظر قرار داشته باشند .

وی می افزاید : باید به خانواده در این زمینه آگاهی داد تا بتوانند بیمار را درک کرده و بدانند که وی در آینده چه وضعیتی پیدا می کند.

به گفته ابوطالبی دارو درمانی نیز درباره بیمار باید در نظر گرفته شود چرا که در مرحله خفیف و متوسط این داروها به درمان بیمار کمک بسیاری می کند اما متاسفانه در حالت پیشرفته این داروها کمکی به بیمار نمی کند .

این متخصص مغز و اعصاب می گوید : باید دانست که بیمار در مراحل پیشرفته بیماری قادر به تصمیم گیری نیست ، بنابراین بهتر است که وی را توجیه کنید تا قبل از اینکه بیماری اش بدتر شود در مورد آینده اش تصمیم بگیرد .

بسیاری از کارشناسان نیز عقیده دارند نوشتن وصیت نامه و یا انتخاب وکیل و یا تصمیم در مورد روش ادامه زندگی در حالتی که خود فرد توانایی تصمیم گیری را دارد بسیار مهم است. روش های مراقبتی نیز می تواند قبل از بدتر شدن بیماری توسط خود بیمار انتخاب شود. انتخاب پرستار و کسی که می خواهد از او مراقبت کند نیز از جمله تصمیماتی است که قبل از بدتر شدن بیماری باید انجام شود. انتخاب یک وکیل برای زمانی که فرد بیمار قدرت تصمیم گیری خود را از دست می دهد نیز می تواند مفید و حتی ضروری باشد.

سایر درمان های آلزایمر

علاوه بر دارو، تغییرات سبک زندگی به مدیریت عارضه کمک می کند. برای مثال، پزشک، استراتژی هایی را برای کمک به فرد پیشنهاد خواهد داد:

 • روی کارها تمرکز کنید
 • پریشانی را محدود کنید
 • از مواجهه پرهیز کنید
 • هر روز به اندازه کافی استراحت کنید
 • آرام بمانید

برخی افراد بر این باورند که ویتامین E می تواند به پیشگیری از افول توانایی های ذهنی کمک کند اما مطالعات نشان می دهد نیاز به تحقیقات بیشتر است.

لازم است پیش از مصرف ویتامین E یا هرگونه مکمل دیگر با پزشک مشورت شود.

این امکان وجود دارد که این مواد با برخی داروهای مصرفی برای درمان آلزایمر تداخل ایجاد کنند.

پیشگیری از آلزایمر

همانطور که هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، هیچ اقدام پیشگیرانه قطعی نیز وجود ندارد.

اگرچه، محققین بر عادت های سبک زندگی سالم به عنوان راهی برای پیشگیری از تحلیل تمرکز دارند.

اقدامات زیر می تواند مفید باشد:

 • ترک سیگار
 • ورزش منظم
 • رژیم غذایی گیاهی
 • مصرف آنتی اکسیدان های بیشتر
 • حفظ زندگی اجتماعی فعال

لازم است پیش از ایجاد هرگونه تغییر بزرگ در سبک زندگی، با پزشک مشورت شود.

آمار آلزایمر در جهان

آلزایمر چگونه است؟

آمار بیماری آلزایمر، دلهره آور است.

مطابق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، آلزایمر ششمین علت رایج مرگ در بین بزرگسالان آمریکایی است و پنجمین علت مرگ افراد 65 ساله و بالاتر است.

4.7 میلیون آمریکایی بالای 65 سال در سال 2010 دچار آلزایمر شدند. محققین پیش بینی کرده اند تا سال 2050، 13.8 میلیون آمریکایی به آلزایمر مبتلا خواهند شد.

CDC پیش بینی می کند بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به آلزایمر، تا بعد از 60 سالگی هیچ علامتی مشاهده نمی کنند.

آلزایمر، بیماری گران قیمتی است. مطابق CDC، در سال 2017 حدود 259 میلیارد دلار برای درمان آلزایمر و زوال عقل، هزینه شده است.

نتیجه گیری

آلزایمر، بیماری پیچیده ای است که در مورد آن، ناشناخته های بسیاری وجود دارد.

آنچه که واضح است این است که این عارضه با گذشت زمان بدتر می شود اما درمان می تواند علائم را به تاخیر بیاندازد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

اگر فکر می کنید خودتان یا یکی از عزیزانتان به آلزایمر مبتلا شده اید، اولین گام، مشورت با پزشک است.

پزشک می تواند به تشخیص و برقراری ارتباط با خدمات و پشتیبانی کمک کند.

او همچنین می تواند اطلاعاتی را در مورد شرکت در آزمایشات بالینی در اختیار شما قرار دهد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

3 × 2 =