پریود یا قائدگی چیست | هر آنچه لازم است در مورد قائدگی بدانید 🩸

پریود یا قائدگی چیست | هر آنچه لازم است در مورد قائدگی بدانید

پریود چیست ؟ | نکاتی مهم در مورد دوران پریود یا قاعدگی 🩸

پریود به جاری شدن خون از پوشش داخلی رحم گفته می شود که به صورت ماهانه در خانم ها صورت می گیرد. در این سیکل بدن خانم ها تغییراتی می کند تا هر ماه برای بارداری آمادگی داشته باشد. سیکل قاعدگی از روز اول پریودی شروع می شود و معمولا 28 روز می باشد ولی یک سیکل نرمال بین 21 تا 35 روز است.

دختران از سن 12 سالگی به بعد پریودی را تجربه خواهند کرد و هر ماه سیکل قاعدگی با آن ها همراه است. اما این بدین معنی نیست که همه دختران در سن 12 سالگی دچار این عارضه می شوند. یک دختر بین سن 8 تا 16 سالگی ممکن است پریود شود. این سن به طور دقیق قابل پیش بینی نیست ولی معمولا تابع خانوادگی دارد و هر سنی که مادر در آن پریود شدن را تجربه کرده، فرزند نیز احتمالا در همان زمان پریود می شود.

ارگان های دخیل در ایجاد سیکل قاعدگی عبارتند از: مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدان ها، لوله فالوپ و واژن.

خونریزی به چه میزان و چند روز طول میکشد؟

 • مدت خونریزی همیشه ثابت نبوده و در حال تغییر است. بعضی دختر ها بین 2 تا 3 روز خونریزی دارند و برای برخی بین 5 تا 7 روز می باشد.
 • پریودی تا زمان یائسگی در خانم ها ادامه دارد و سن یائسگی معمولا حدود 50 سالگی است؛ نکته حائز اهمیت این است که خانم ها بعد از یائسگی دیگر نمی توانند باردار شوند.
 • پریود دردناک در خانم ها بسیار شایعه می باشد بیش از نیمی از خانم ها در هنگام پریودی دارای درد بسیار زیادی هستند و حدود یک سوم این افراد نمی توانند 1 تا 3 روز فعالیت روزانه خود را انجام دهند.

از دلایل این درد می توان به اندومتریوز، فیبروئید و زخم واژینال اشاره کرد. اندومتریوز شرایطی می باشد که بافت خارجی به همراه خون در لوله فالوپ، تخمدان و پایین شکم شروع به رشد کرده و این بافت های رشد کرده طی هر چرخه به همراه پریودی خراب می شود. ولی به دلیل این که راهی به سمت بیرون پیدا نمی کند، در قسمت لگن فرد درد  ایحاد می کند. درد معمولا در زیر شکم یا کمر ظاهر می شود و شدت آن زیاد و کم می شود بدین صورت که در روز اول این درد بسیار زیاد و در روز های بعد شدت این درد کاهش می یابد. این درد در دختران جوان بیشتر بوده و پس از ازدواج و زایمان به طور چشمگیری کاهش میابد.

🩸پریودی🩸 و درمان درد آن:

در زیر برخی از روشهای موثر برای کاهش درد پریود ذکر شده است:

 • ماساژ شکم، پهلو و کمر
 • استفاده از آب و حوله گرم
 • خم شدن روی آرنج و زانو ها
 • پیاده روی
 • دوش آب گرم
 • پرهیز از غذاهای سنگین
 • مصرف دمنوش هایی چون گل گاوزبان، آویشن، چای سبز، بابونه و…
 • کاهش مصرف قند و شیرینی جات
 • مصرف ویتامین E
 • پرهیز از غذاهایی با طبع سرد
 • مصرف زنجبیل

بعضی خانم ها دارای قاعدگی نامنظمی هستند که علت آن نیز می تواند استرس، رژِم غذایی بد، ورزش، مصرف الکی، قرص ضد بارداری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و مصرف بعضی دارو ها باشد. هنگامی که خونریزی زیاد و طولانی تر از حد معمول باشد، عواملی مثل کم خونی فرد و یا عدم تعادل هورمون، کیست، دارو های رقیق کننده خون، تورم گردنه رحم و … می تواند در خونریزی زیاد پریودی تاثیر بگذارد.

مشکلات رایج قاعدگی چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را برطرف کرد؟

پریود در زنان به صورت‌های گوناگون ظهور می‌کند. از پریودهای دردناک (دیسمنوره) گرفته تا پریود نشدن و لکه‌بینی. به همین خاطر، لازم است با این مشکلات آشنا شده و راه‌های درمان هر کدام را به طور جداگانه بیاموزید. برای این منظور همچنان در ادامه همراهمان باشید.

قاعدگی دردناک (دیسمنوره)

پریود دردناک یکی از شایعترین مشکلات زنان محسوب می‌شود. بیش از نیمی از زنان هنگام قاعدگی دچار درد می شوند و حدود یک‌درصد آنها به مدت ۱ تا ۳ روز توانایی انجام فعالیت های روزمره را ندارند.

اندومتریوز، فیبروئید، زخم واژینال دلایل بروز این قاعدگی است. اندومتریوز، شرایطی است که باعث می شود بافتی که با هر پریود ریخته می شود خارج از رحم و در جاهایی مانند تخمدان، لوله های فالوپ و پایین شکم رشد کنند. بافت آندومتری که خارج از رحم رشد می کند در طول هر چرخه ی عادت ماهیانه همچنان خراب می شود و خون ریزی می کند، اما به این دلیل که راهی برای خروج از بدن ندارد، بافت ساخته می شود و می تواند باعث درد لگن شود.

درد معمولاً در کمر، زیر شکم و پهلوها ظاهر می‌شود و به صورت قولنجی است، یعنی شدت آن کم و زیاد می شود. درد در روز اول شدید است و به تدریج کاهش می‌یابد. همچنین گاهی با تهوع، استفراغ، ضعف، خستگی و سردرد همراه است.

گفتنی است که قاعدگی دردناک بیشتر دختران جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بیشتر در بین این رده سنی دیده شده است و معمولاً با افزایش سن و پس از ازدواج و زایمان کاهش می یابد.

اقدامات مفید جهت کاهش و رفع درد قاعدگی

توصیه های طب سنتی برای کاهش درد عادت ماهیانه

 • ماساژ شکم، کمر،‌ پهلوها
 • استفاده از حوله گرم یا کیسه آب‌گرم
 • خم شدن روی آرنج و زانوها
 • پیاده‌روی
 • دوش آب گرم
 • پرهیز از غذاهای نفاخ و سنگین
 • مصرف دمنوش‌هایی همچون بابونه، گل‌گاو‌زبان،‌ چای سبز
 • کاهش مصرف قند و نمک
 • مصرف ویتامین E دو روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی، در کنترل انقباضات رحمی دردناک به مراتب از دارودرمانی موثرتر است.‏ بعد از‏ چهار ‏ماه مصرف مرتب ویتامین E، زمان انقباضات دردناک رحمی از‏ ۱۷ ‏ساعت به ۲ ‏ساعت کاهش خواهد یافت.‏

قاعدگی شدید

این مشکل به دلایل مختلف می تواند روی دهد که از جمله باید به کم خونی، تورم گردنه رحم، پولیپ، فیبروم، هموفیلی، عدم تعادل هورمونی، رقیق کننده های خون و کیست اشاره کرد. هم چنین ممکن است برخی از خانم ها به خاطر استفاده از (IUD) با این مشکل مواجه شوند.

بد نیست یادآوری کنیم که پریود شدید در خانم های مسن ممکن است نشانه سرطان رحم باشد.

قاعدگی طولانی

بیماری‌هایی همانندمانند کم خونی، کم کاری غده تیرویید، فیبروم، کیست، بارداری خارج از رحم و سرطان رحم باعث بروز این حالت هستند. البته استفاده از (IUD) نیز ممکن است در برخی خانم ها منجر به این وضعیت گردد.

قاعدگی نامنظم

عواملی همانند بارداری، استرس، رژیم‌غذایی، ورزش، قرص‌های ضدبارداری، مصرف الکل، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، یائسگی و مصرف دارو می تواند در این بروز این شرایط دخیل باشد.

لکه‌بینی

لکه‌بینی که برخی زنان با آن مواجهند می‌تواند به خاطر مصرف قرص های ضد بارداری، بارداری خارج از رحم، عفونت واژن، فیبروم، پولیت، فقدان موقتی استروژن هنگام تخمک گذاری یا فقدان تخمک گذاری روی دهد.

قطع قاعدگی

در ایجاد این حالت عوامل مختلفی دخیل هستند. از جمله می توان به ورزش بیش از حد،‌ اختلالات تیروئیدی، فشار روحی و استرس، مصرف داروهای آرامش بخش، پرخوری، خام خواری، اختلال در ترشحات غدد داخلی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و چربی بدنی کم اشاره کرد. البته قطع مصرف قرص ضد بارداری نیز ممکن است به بروز این مشکل منجر شود.

خونریزی بعد از یائسگی

عفونت، خشکی رحم، نازک شدن دیواره رحم و پولیپ می توانند باعث خونریزی پس از یائسگی شوند. البته این امر ممکن است نشانه سرطان رحم نیز باشد.

توصیه های طب سنتی برای کاهش درد عادت ماهیانه

 • برای کاهش دردهای زیرشکم باید چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت به طور موضعی روغن بابونه را زیر ناف خود ماساژ ملایم دهید، اما انجام این کار در دوران عادت ماهانه توصیه نمی‌شود.
 • ماساژ زیر ناف با روغن زنجبیل در اوقاتی که خونریزی طبیعی و همراه با درد است، در کاهش علائم قاعدگی موثر است.
 • یک دوم قاشق غذاخوری سنبل‌الطیب، یک قاشق مرباخوری گل‌گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم کرده و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهانه میل کنید. این نوشیدنی باعث کاهش استرس، خشم و دردهای قاعدگی می‌شود.
 • مصرف روزانه یک لیوان چای‌ دارچین همراه با صبحانه تاثیر بسیار زیادی روی آرامش و کاهش درد قاعدگی می‌گذارد.
 • افرادی که مزاج سرد و خشک یا گرم و خشک دارند، بیشتر دچار درد و اختلال‌های دوران قاعدگی می‌شوند که با اصلاح مزاج، میزان دردها کاهش می‌یابد. برای مثال افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، می‌توانند با مصرف دم کرده ترکیبات زیره و انیسون از اثرات ضداسپاسم و ضددرد آن بهره ببرند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند هم می‌توانند با مصرف دمنوش گل‌گاوزبان درد خود را کاهش دهند.
 • خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است درد شکم را در قاعدگی افزایش دهد. درمقابل آن، خوردن خوراکی‌های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان‌های سبوس‌دار مانند نان جو می‌تواند دردها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.
 • زنجبیل در بهبود درد قاعدگی مانند اسیدفولیک و ایبوپروفن عمل می‌کند! اگر هم به طعم آن علاقه‌ای ندارید، می‌توانید از کپسول‌های زنجبیل استفاده کنید.
 • دمکرده بابونه، سنبل‌الطیب، گل‌گاوزبان، تمشک و سرخ‌ولیک در کاهش درد عادت‌ماهانه و ایجاد آرامش بسیار موثر هستند. هریک از این دمکرده‌ها را می‌توانید به‌صورت جداگانه یا مخلوط تهیه کنید و به دلخواه در زمان عادت ماهانه مصرف کنید.
 • از عرق رازیانه و بومادران استفاده کنید، به‌خصوص اگر درد همراه با خونریزی زیاد باشد باید از هفت روز قبل، صبح‌ها یک استکان عرق رازیانه رقیق ‌شده با آب و یک استکان عرق بومادران رقیق ‌شده با آب میل کنید. در روزهای دوم و سوم عادت ماهانه هم می‌توانید این کار را ادامه دهید.
 • اگر پیش از آغاز خونریزی احساس درد می‌کنید، سه قاشق غذاخوری زرشک پلویی را در یک لیوان آب به مدت یک دقیقه جوشانده و محلول صاف شده آن را پس از ۱۰دقیقه دم کردن، میل کنید. بعد از ۱۰ساعت هم می‌توانید بار دیگر از این محلول بنوشید.
 • افرادی که خونریزی‌شان به صورت لکه‌‌بینی است، می‌توانند برای کاهش درد خود از دمکرده گل‌گاوزبان استفاده کنند. برای این منظور باید ۱۰گرم گل‌گاوزبان را به همراه یک عدد لیمو عمانی و دو لیوان آب بجوشانید تا زمانی که تنها یک لیوان از محلول باقی بماند، سپس آن را از صافی رد کرده و بنوشید.

۵ باور غلط در مورد قاعدگی یا پریود شدن

۱- حمام رفتن در دوران پریود خطرناک نیست

گروهی تصور می کنند که استحمام در دوره قاعدگی می تواند خطرناک باشد. این تصور اشتباه است. شما با آرامش می توانید به حمام بروید. برخی این باور را دارند که آب گرم باعث بیشتر شدن خونریزی می شود و آب مانع از خارج شدن خون از بدن می شود. برای توضیح باید گفت که ممکن است حمام با آب گرم باعث بیشتر شدن خونریزی شود اما از سوی دیگر به از بین رفتن گرفتگی عضلانی در این دوران کمک می کند و باعث آرامش و حال خوب می شود. درمورد اینکه آب مانع خروج خون از بدن می شود باید توضیح داد این اتفاق کاملا موقت است و خطری ندارد

۲- عقب انداختن دوران قاعدگی بی خطر است

تصور اشتباه دیگر در مورد دوران قاعدگی این است که مصرف دارو برای به تعویق انداختن دوران پریود خطرناک است و این در حالی است که متخصصان زنان اعلام می دارند که این امر هیچ گونه خطری ندارد.

۳- رابطه جنسی در دوران قاعدگی می تواند منجر به بارداری شود

یکی دیگر از این تصورات این است که رابطه جنسی در این دوران موجب بارداری نمی شود. این تصور غلط است، رابطه جنسی بدون محافظت ممکن است در دوران قاعدگی منجر به بارداری شود. کمترین شانس بارداری  در دوران قاعدگی است اما احتمال بارداری صفر نیست و بستگی به طول چرخه قاعدگی خانم ها دارد.

بهترین زمان برای باروری در دوران تخمک گذاری است یعنی ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از پریود بعدی. دوره عادت ماهانه معمولا ۲۸ روز است اما در برخی افراد ۲۱ روزه است. این تفاوت بر زمان تخمک گذاری اثر گذار است. در ضمن، اسپرم میتواند به مدت ۵ و یا ۷ روز در دستگاه تولید مثل زنان باقی بماند.

حتما بخوانید : پاسخ به سوال‌های جنسی که خجالت می‌کشید بپرسید

۴- شنا کردن در دوران قاعدگی خطری ندارد

شنا کردن به این دلیل که کاپ های قاعدگی اجازه ورود آب به داخل رحم را نمی دهند مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد عفونت واژن هم نظر قطعی نمی توان داد ولی به صورت کلی می توان گفت در استخرها هر کسی می تواند دچار مشکلات پوستی و .. شود.

۵- در دوران پریود هم می توان موها را رنگ کرد

تصور غلط دیگر این است که موها در این دوران رنگ نمی گیرند یا دکلره درست انجام نمی شود. اما این موضوع هم اشتباه است زیرا تغییرات هورمونی مشکلی در تولید چربی مو ایجاد نمی کنند. اما در نظر داشته باشید که در این دوران موها شکننده می شوند و بعد از رنگ کردن باید از سرم ها و آبرسان های مناسب استفاده کرد.

در صورتیکه در دوران قاعدگی دچار درد شدید و یا بی نظمی قاعدگی هستید لازم است با پزشک متخصص مشورت نمایید. 

** در درجه اول شما باید برای دریافت مشکل خود به پزشک مراجعه کنید **

فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

20 − 12 =