سرماخوردگی نوزادان | درمان سرماخوردگی نوزادان و راه های پیشگیری

سرماخوردگی نوزادان | درمان سرماخوردگی نوزادان و راه های پیشگیری

سرماخوردگی نوزاد

نوزادان در فصل پاییز و زمستان به دلیل متغییر بودن هوا و سرد شدن هوا در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند و به طور کلی سرماخوردگی نوزادان را می توان به عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، بینی و گلو نوزاد تقسیم کرد. در مورد سرماخوردگی در نوزادان چه می دانید؟ تمام بچه ها با ایمنی نسبت به بیماری به دنیا می آیند.

با این حال، زمان می برد تا سیستم ایمنی تازه شان به طور کامل رشد کند.سرفه های بی پایان، بهبودی نیافتن سرما خوردن نوزاد پس از پنج روز، تب بیشتر از 39 درجه و داشتن مشکل تنفسی، از علائمی است که به شما می فهماند حتما باید نوزاد را نزد پزشک ببرید. آنها را نادیده نگیرید. 

بدن نوزادان به این علت که سیستم ایمنی آن به طور کامل رشد نکرده است توانایی لازم در برابر ویروسهای شایع را ندارد بنابراین بیشتر در معرض خطر بیماریها قرار می گیرد. نوزادان بیشتر در فصلهای زمستان و پاییز دچار سرماخوردگی می شوند. دلیل آن خشک شدن پوسته بینی در اثر هوای سرد و گرم داخل است که ورود ویروسها را به بدن آسان تر می کند.

حتما بخوانید  : سیسمونی | لیست کامل سیسمونی نوزاد

نشانه های سرماخوردگی

اولین نشانه های بیماری سرماخوردگی در نوزادان شامل: آبریزش و کیپ شدن بینی همراه ترشحات است که پس از مدتی ممکن است به رنگ زرد یا سبز درآیند.

نشانه دیگر این بیماری ممکن است شامل: تب، سرفه، عطسه کردن، کاهش اشتها، تحریک پذیری، بهم ریختگی خواب، مشکل در خوردن شیر از شیشه شیر به دلیل گرفتگی و ترشحات بینی.

چه زمانی نیاز است نوزاد را به دکتر ببرید؟

سیستم ایمنی بدن نوزادان ضعیف است، اگر نوزاد شما یک سرماخوردگی ساده داشته باشد بین 10 تا 14 روز مشکل برطرف می شود.

اگر نوزاد کمتر از 3 ما سن داشته باشد، نیاز است که او را سریع تر به دکتر ببرید. برای نوزادان تازه متولد شده مراجعه به دکتر باید سریع تر انجام شود.

بیشتر سرماخوردگی ها در نوزادان به سادگی رفع می شود اما به هر حال شما باید نشانه های نوزاد را جدی بگیرید و بررسی کنید.

تشخیص سرماخوردگی از آنفولانزا

دانستن تفاوت های سرماخوردگی و آنفولانزا از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
سرماخوردگی با گرفتگی بینی، ترشحات بینی (این ترشحات ممکن است در روزهای اول تمیز و شفاف باشد اما به مرور غلیظ تر شده و رنگ آنها به زرد، سبز و تغییر رنگ پیدا می کند) تب پایین (در حدود ۳۸ سانتی گراد)، عطسه، سرفه، گلودرد، کاهش اشتها، بد خوابی، بی قراری و ابراز ناراحتی همراه باشد. این در حالی است که آنفولانزا با علائمی مشابه آنها اما شدیدتر مانند بدن درد، تب شدید، اسهال و استفراغ ظاهر می شود.

برای نوزادان بالای سه ماه یا بزرگتر این نشانه ها را باید جدی بگیرید

  • کمتر شدن ادرار و نیاز به تعویض پوشک
  • دمای بدن بالای 38 درجه
  • احتمال گوش درد یا تحریک پذیری نوزاد
  • قرمزی چشم ها یا قی کردن چشم ها به رنگ زرد یا سبز

  • علائم دیگری که می توانند نگران کننده باشند مانند گریه های غیر معمول

موارد اورژانسی

نخوردن مایعات یا شیر

سرفه زیاد به قدری که موجب استفراغ یا تغییر رنگ پوست شود

خلط خونی

سفید شدن اطراف لب

تنگی نفس

درمان سرماخوردگی

برای سرماخوردگی های ساده باید سعی کنید تا با تخلیه بینی نوزاد و حفظ رطوبت هوا تنفس او را آسان تر کنید.

از دادن دارو بدون تجویز پزشک به شدت خودداری کنید زیرا می تواند اثرات جبران ناپذیری را داشته باشد.

به هیچ عنوان از تجارب دارویی دیگران در این باره استفاده نکنید، ممکن است نوع سرماخوردگی نوزاد دیگری با نوزاد شما متفاوت باشد.

درمان های گیاهی برای نوزادان زیر دو سال باید با نظر پزشک انجام شود؛ به همین خاطر از دادن هر نوع جوشانده یا دمنوش به او پرهیز کنید. ممکن است نوزاد شما به آن واکنش آلرژیک داشته باشد و مشکلش بیشتر شود.

داروهای تب بر، بند آوردنده آبریزش بینی و تسکین دهنده سرفه باید با دستور پزشک انجام شود.

وجود تب در نوزادان می تواند نشان دهنده ی عفونت باشد، دقت کنید که داروهای استامنیوفن ویروس را از بین نمی برد و تنها موجب کاهش آن می شود. اگر سرماخوردگی از نوع عفونی و ویروسی باشد باید با تجویز پزشک از چرک خشک کن استفاده شود.

به نوزادان زیر 3 ماه نباید استامینوفن داده شود، همینطور مصرف آن برای نوزادان بالاتر از این سن باید با نظر پزشک باشد تا او بتواند میزان دقیق را با توجه به سن نوزاد به شما بگوید.

با کمک سرنگ داروخوری می توانید میزان دارویی را که به نوزاد می دهید به دقت اندازه گیری کنید.

حتما بخوانید  : هفته اول بارداری | شایع ترین علائم بارداری در سه ماه اول

مراقبت های خانگی برای نوزاد سرماخورده

مصرف مایعات او را بیشتر کنید: مایعات مهم ترین موضوع در سرماخوردگی جهت جلوگیری از دهیدارته شدن بدن نوزادان هستند. در سرماخوردگی آبریزش سبب می شود تا آب زیادی از بدن او دفع شود به همین خاطر باید این موضوع جبران شود. اگر نوزاد شما در دوران شیرخورای به سر می برد این را بدانید که شیر مادر میزان مقاومت بدن نوزاد در برابر میکروب های سرماخوردگی را بیشتر می کند.

قطره بینی: ممکن است پزشک برای راحتی تنفس نوزاد، قطره بینی تجویز کنید. با استفاده از پوآر بینی می توانید بینی او را تمیز کنید. پس از هربار تمیز کردن، پوآر را کامل تمیز کنید.

رطوبت هوای خانه را حفظ کنید: به دلیل اینکه نوزاد شما در معرض سرفه و سختی نفس کشیدن قرار دارد بهتر است تا هوای خانه را با استفاده از دستگاه های بخور ساز مرطوب نگه دارید.

دمای هوا را متعادل نگه دارید: اتاق نوزاد نباید خیلی سرد یا خیلی گرم باشد. وجود هوای متعادل به کم شدن ترشحات بینی او کمک می کند.

 پیشگیری از سرماخوردگی

نوزاد را از افراد بیمار دور نگهدارید. اگه نوزاد تازه متولد شده دارید، اجازه ندهاید افراد بیمار او را ملاقات کنند. در صورت امکان، از حمل و نقل عمومی و حضور در تجمعات عمومی با نوزاد تازه متولد شده اجتناب کنید.


قبل از غذا دادن یا لمس کردن نوزاد، دست‌های خود را بشوئید. اگر آب و صابون در دسترس نبود، از ژل‌ها یا پاک کننده‌های دست که دارای الکل هستند، استفاده کنید.


مرتب اسباب بازی‌ها و پستانک‌های نوزاد را تمیز کنید.


به تمام افراد خانه یاد بدهید که در دستمال کاغذی عطسه و سرفه کنند و سپس دستمال را دور بیندازند. اگر دسترسی به دستمال کاغذی ندارید، در داخل آرنجتان عطسه یا سرفه کنید.

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

5 × پنج =