نشانه ها و علائم سرطان رحم و روش های درمان آن

نشانه ها و علائم سرطان رحم و روش های درمان آن

سرطان دهانه رحم به عنوان قاتلی خاموش در میان زنان شناخته می شود. این بیماری تا زمانی که به مراحل پایانی خود نرسیده ممکن است علائم سرطان رحم بروز نکند. از این رو، تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم می تواند دشوار بوده و شرایط درمان را پیچیده سازد.

 علائم سرطان رحم نیز غیر اختصاصی هستند. علائم غیر اختصاصی می تواند به معنای آن باشد که با شرایط دیگری روبرو هستید، از این رو مواجهه با این علائم لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست. برای بررسی دقیق باید به پزشک مراجعه کرده و این احتمال وجود دارد که با مساله ای جدی مواجه نباشید.

خبر خوب این است که یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. از آنجایی که پیشرفت سرطان آرام صورت می گیرد، آزمایش پاپ اسمیر سالانه و مراجعه به متخصص زنان می تواند به تشخیص هر گونه ناهنجاری در دهانه رحم کمک کند. اما اگر با هر یک از این علائم بین معاینات سالانه خود مواجه شدید، مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط بهترین گزینه است.

علائم سرطان دهانه رحم

خونریزی یا لکه بینی

خونریزی بی دلیل می تواند از علائم سرطان رحم باشد. علائم سرطان رحم مبهم هستند و ممکن است دلایل دیگری موجب بروز آنها شده باشند، اما خونریزی پریود، پس از رابطه جنسی، یا پس از یائسگی می تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد.

این شامل خونریزی قاعدگی شدیدتر از حد معمول، خونریزی پس از یک آزمایش لگن، خونریزی پس از دوش گرفتن، یا دوره های قاعدگی طولانی‌تر از حد معمول نیز می شود.

ترشحات بدبو

دلایل مختلفی در پس ترشحات واژنی قرار دارند، اما مواجهه با ترشحات آبکی و بدبو ممکن است نشانه ای نگران کننده باشد. در شرایطی که ترشحات شفاف تا شیری رنگ و چسبناک واژن کاملا طبیعی محسوب می شوند، ترشحات بدبو می توانند نشانه ای از عفونت باشند. البته مواجهه با این شرایط بسیار رایج است و نباید در ابتدا موجب ترس و نگرانی شما از بروز مساله ای جدی شود.

لگن درد پایدار

احساس درد در قسمت کمر و لگن می تواند با مشکلاتی در اندام های تولیدمثلی که دهانه رحم نیز را در بر می گیرند، مرتبط باشد. لگن درد پایدار شرایطی است که نباید نادیده گرفته شود. اگر درد نزدیک به آپاندیس احساس شود، این می تواند به معنای آن باشد که سرطان در مرحله پایانی خود قرار دارد. بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان رحم

درد هنگام رابطه جنسی

رشد تومور در بافت دهانه رحم موجب احساس درد هنگام رابطه جنسی برای زنانی می شود که در مرحله پیشرفته سرطان دهانه رحم قرار دارند. درد یا خونریزی هنگام رابطه جنسی می تواند در نتیجه شرایطی غیر جدی نیز شکل بگیرد. این می تواند نشانه ای از التهاب دهانه رحم، یک عفونت واژنی یا پولیپ رحم باشد که همگی شرایطی غیر جدی بوده و نگران کننده نیستند.

نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر

اگر با نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر مواجه هستید، نباید بلافاصله نگران ابتلا به سرطان دهانه رحم شوید. پزشک نتایج را بررسی کرده تا نوع ناهنجاری را کشف کند. تمام ناهنجاری های سلولی در دهانه رحم به سرطان اشاره ندارند. گاهی اوقات پزشک ممکن است آزمایش بیشتر برای تایید نتایج را تجویز کند.

از دست دادن اشتها یا کاهش وزن بی دلیل

همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان، بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل می تواند نشانه ای نگران کننده باشد. این نشانه به خودی خود به معنای سرطان دهانه رحم نیست، اگر افزون بر بی اشتهایی یا کاهش وزن طیف گسترده ای از نشانه های هشدار دهنده دیگر را تجربه می کنید. برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

خستگی شدید

خستگی شرایطی شایع است که شکل گرفته و از بین می رود و به تنهایی نباید به عنوان نشانگری برای سرطان دهانه رحم مد نظر قرار بگیرد. با این وجود، اگر علائم هشدار دهنده دیگر را به همراه خستگی شدید تجربه می کنید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

تورم یا درد در پا

احساس درد یا تورم در پا نشانه ای از سرطان دهانه رحم است، اگرچه ممکن است تا مراحل پایانی بیماری پدیدار نشود. سرطان دهانه رحم می تواند به غدد لنفاوی در ناحیه بین استخوان های کفل گسترش یابد. سلول های سرطانی می توانند موجب توقف تخلیه مایع لنفاوی شوند. این شرایط می تواند به بروز تورم در پاها به واسطه انباشت مایع منجر شود.

ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی

این بیشتر یک عامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم محسوب می شود تا این که یک علامت باشد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان دهانه رحم بیشتر در زنانی رخ می دهد که به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مبتلا هستند. ویروس پاپیلوم انسانی یک عفونت قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است که تولید دو پروتئین E6 و E7 را در پی داشته و آنها برخی ژن های سرکوب کننده تومور را غیر فعال کرده و اجازه رشد بیش از حد و بروز جهش را به سلول های دیواره دهانه رحم می دهند که می تواند به سرطان منجر شود.

ابتلا به اچ‌آی‌وی یا ایدز

یکی دیگر از عوامل خطرآفرین برای سرطان دهانه رحم ابتلا به اچ‌آی‌وی است. زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی هرچه بیشتر مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند زیرا از سیستم ایمنی آسیب پذیرتری برخوردار هستند. ضعف سیستم ایمنی ابتلا به بیماری را تسهیل می کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی پنج برابر احتمال بیشتری دارد به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند.

 انواع روش های درمان سرطان دهانه رحم 

جراحی برای درمان پیش سرطان های دهانه رحم

برای درمان پیش سرطان های دهانه رحم می توان از دو روش استفاده کرد:

 • روش سرما درمانی که در آن به جای برداشتن، بافت رحم را با دمای سرد یا با لیزر از بین می برد.
 • روش جراحی که سرطان را برش داده و از بین می برد.

درمان سرطان دهانه رحم به روش سرما درمانی


سرما درمانی نوعی فرسایش است که در آن یک پروب فلزی بسیار سرد مستقیم بر روی دهانه رحم قرار می گیرد و با انجماد سلول های غیر طبیعی، آن ها را از بین می برد. این روش برای درمان (CIN) استفاده می شود. این روش درمانی را می توان در مطب پزشک یا کلینیک انجام داد. بعد از سرما در مانی، ممکن است برای چند هفته ترشحات قهوه ای آبکی داشته باشید.

درمان سرطان دهانه رحم به روش لیزر 


در این روش یک پرتوی لیزر متمرکز را از طریق واژن هدایت می کند تا سلول های غیر طبیعی را بسوزاند. این کار ممکن است در مطب پزشک تحت بی حسی موضعی یا در اتاق عمل با بیهوشی عمومی انجام شود زیرا می تواند ناراحتی بیشتری نسبت به سرما درمانی داشته باشد. همچنین برای درمان (CIN) نیز استفاده می شود.

درمان سرطان دهانه رحم به روش سازگار کردن


روش دیگر برای درمان نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) جراحی کونیزاسیون نام دارد. در این روش پزشک یک قطعه از بافت مخروطی شکل را از دهانه رحم خارج می کند.این بافت برداشته شده شامل منطقه تحول است که به احتمال زیاد پیش سرطان های دهانه رحم و سرطان ها از این منطقه شروع می شود. از بیوپسی مخروطی فقط برای تشخیص پیش سرطان ها و سرطان ها استفاده نمی شود، بلکه می تواند به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار گیرد زیرا گاهی اوقات می تواند پیش سرطان ها و برخی سرطان های در مرحله اولیه را از بین ببرد. این روش را می توان به روش های مختلف انجام داد:

 • استفاده از تیغه جراحی (بیوپسی مخروطی چاقوی سرد)
 • استفاده از پرتو لیزر (ترکیب با روش لیزر درمانی)
 • با استفاده از سیم نازکی که توسط برق گرم می شود (روش برش جراحی الکترو جراحی، روش LEEP یا LEETZ).

شیوع سرطان دهانه رحم با غربالگری و پیشگیری به صفر می‌رسد

جراحی برای درمان سرطان دهانه رحم تهاجمی

روش های درمان سرطان دهانه رحم تهاجمی عبارتند از:

 • جراحی برداشتن رحم (ساده یا رادیکال)
 • تراکلکتومی

جراحی برداشتن رحم ساده برای درمان سرطان دهانه رحم

در این روش، رحم (هم بدنه رحم و هم دهانه رحم) برداشته می شود اما ساختارهای کنار رحم (رباط های پارامتری و رحم و ساکرال) از بین نمی روند. به علاوه، واژن و غدد لنفاوی لگن برداشته نمی شوند و تخمدان ها معمولاً در جای خود رها می شوند مگر اینکه دلیل دیگری برای برداشتن آن ها وجود داشته باشد. از هیسترکتومی ساده می توان برای درمان انواع خاصی از CIN شدید یا انواع خاصی از سرطان دهانه رحم استفاده کرد. روش های مختلفی برای انجام عمل برداشتن رحم وجود دارد:

 • هیسترکتومی شکم: رحم از طریق یک برش جراحی در جلوی شکم برداشته می شود.
 • هیسترکتومی واژن: رحم از طریق واژن برداشته می شود.
 • هیسترکتومی لاپاراسکوپی: با استفاده از لاپاراسکوپی رحم برداشته می شود. ابتدا یک لوله نازک با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتها (لاپاراسکوپ) در یک یا چند برش جراحی بسیار کوچک ایجاد شده روی دیواره شکم قرار می گیرد تا داخل شکم و لگن را ببینند. ابزارهای کوچک را می توان از طریق لوله ها کنترل کرد بنابراین، جراح می تواند دور رحم را برش دهد بدون اینکه برش بزرگی در شکم ایجاد کند. سپس رحم از طریق بریدگی خارج می شود.
 • جراحی با کمک رباتیک: در این روش، لاپاراسکوپی با ابزارهای ویژه متصل به بازوهای رباتیک انجام می شود که توسط پزشک کنترل می شود تا به انجام جراحی دقیق کمک کند. 

برای تمام این عمل ها از بیهوشی عمومی استفاده می شود. برای جراحی برداشتن رحم با لاپاراسکوپی یا واژن، مدت اقامت در بیمارستان معمولاً 1 تا 2 روز و به دنبال آن دوره بهبودی 2 تا 3 هفته است. 3 تا 5 روز بستری در بیمارستان برای هیسترکتومی شکم معمول است و بهبودی کامل حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد.

عوارض جانبی احتمالی: هر نوع برداشتن رحم منجر به ناباروری (عدم توانایی در بچه دار شدن) می شود. عوارض دیگر زیاد شایع نیست است اما می تواند شامل خونریزی، عفونت یا آسیب به سیستم ادراری یا روده ای مانند مثانه یا روده بزرگ باشد.

نشانه ها و علایم زخم دهانه رحم | درمانگاه شبانه روزی آریا فولادشهر

جراحی برداشتن رحم رادیکال برای درمان سرطان دهانه رحم

برای این عمل، جراح، رحم را به همراه بافت های کنار رحم (پارامتری و رباطهای رحم و ساکرال)، دهانه رحم و قسمت فوقانی حدود [2-3 سانتی متر] خارج می کند. تخمدان ها برداشته نمی شوند مگر اینکه دلیل پزشکی دیگری برای این کار وجود داشته باشد. در هیسترکتومی رادیکال، بیش از یک بافت ساده برداشته می شود. بنابراین، مدت ماندن در بیمارستان می تواند طولانی تر باشد. در این زمان برخی از غدد لنفاوی نیز برداشته می شوند و از نظر سرطان بررسی می شوند. این جراحی معمولاً از طریق یک برش بزرگ شکم (که به آن جراحی باز نیز گفته می شود) انجام می شود.

این جراحی معمولاً از طریق یک برش بزرگ شکم (که به آن جراحی باز نیز گفته می شود) انجام می شود. غالباً برخی از غدد لنفاوی لگن نیز برداشته می شوند. (این روش، معروف به تشریح غدد لنفاوی ، بعداً در این بخش مورد بحث قرار می گیرد.) هیسترکتومی رادیکال همچنین می تواند با استفاده از لاپاراسکوپی یا روبات کمکی انجام شود. همچنین، از این روش ها به عنوان جراحی با حداقل تهاجم یاد می شود. جراحی لاپاراسکوپی (یا رباتیک) در مقایسه با جراحی باز می تواند باعث درد کمتر، از دست دادن خون کمتر در حین عمل و بستری کمتر در بیمارستان شود.

با این حال، توجه به این نکته بسیار مهم است که مطالعات اخیر نشان داده است زنانی که هیسترکتومی رادیکال با حداقل تهاجم برای سرطان دهانه رحم دارند، احتمال عود سرطان و خطر مرگ ناشی از سرطان بیشتر از کسانی است که از طریق برش شکم جراحی می کنند. جراحی لاپاراسکوپی هنوز هم ممکن است یک گزینه برای گروه کوچکی از زنان مبتلا به سرطان در مراحل اولیه باشد، اما شما باید گزینه های خود را به دقت با پزشک خود در میان بگذارید.

هیسترکتومی رادیکال اصلاح شده مشابه هیسترکتومی رادیکال است اما مقدار زیادی از واژن و بافت های کنار رحم (پارامتری و رباط های رحم و ساکرال) را از بین نمی برد و غدد لنفاوی معمولاً برداشته نمی شوند.

عوارض جانبی احتمالی: از آنجا که رحم برداشته شده است، این جراحی منجر به ناباروری می شود. در این روش چون بعضی از اعصاب مثانه برداشته می شود، برخی از خانم ها پس از این عمل در تخلیه مثانه خود دچار مشکل می شوند و ممکن است برای مدتی به کاتتر (catheter) نیاز داشته باشند. عوارض دیگر غیرمعمول است اما می تواند شامل خونریزی، عفونت یا آسیب به سیستم ادراری و روده ای مانند مثانه یا روده بزرگ باشد.

همه چیز درباره سرطان دهانه رحم

جراحی تراکلکتومی برای درمان سرطان دهانه رحم

یک تراکلکتومی رادیکال به زنان اجازه می دهد بدون از دست دادن توانایی بچه دار شدن تحت درمان قرار گیرند. این عمل یا از طریق واژن یا شکم انجام می شود و گاهی اوقات با استفاده از لاپاراسکوپی انجام می شود. این روش دهانه رحم و قسمت فوقانی واژن را از بین می برد اما بدنه رحم را خیر. سپس جراح یک بخیه دائمی “رشته ای” در داخل حفره رحم قرار می دهد تا همانطور که در دهانه رحم به طور طبیعی انجام می شود، دهانه رحم را بسته نگه دارد.

گره های لنفاوی مجاور نیز با استفاده از لاپاراسکوپی برداشته می شوند که ممکن است به یک برش دیگر نیاز داشته باشد. این عمل یا از طریق واژن یا شکم انجام می شود. بعد از تراكلكتومی، برخی از زنان می توانند حاملگی خود را به پایان برسانند و از طریق سزارین یك نوزاد سالم به دنیا آورند. اگرچه احتمال سقط جنین در زنانی كه این جراحی را انجام داده اند، وجود دارد.

جراحی لگن برای درمان سرطان دهانه رحم
این عمل برای موارد بسیار خاصی از سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این عمل جراحی، کلیه اندام ها و بافت های مشابه از طریق برداشتن غدد لنفاوی لگن برداشته می شود. بعلاوه، بسته به محل گسترش سرطان، مثانه، واژن، راست روده و بخشی از روده بزرگ نیز برداشته می شود. اگر مثانه شما برداشته شود، به روش جدیدی برای ذخیره و دفع ادرار نیاز خواهید داشت. مثانه جدید ممکن است به دیواره شکم متصل شود به طوری که ادرار به طور دوره ای تخلیه می شود.

پارگی دهانه رحم در زایمان طبیعی | جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی بجنورد

حذف غدد لنفاوی مجاور برای درمان سرطان دهانه رحم

تشریح غدد لنفاوی لگن
سرطانی که از دهانه رحم شروع می شود می تواند به غدد لنفاوی در لگن گسترش یابد. برای بررسی گسترش غدد لنفاوی، جراح ممکن است برخی از این غدد لنفاوی را از بین ببرد. این روش به عنوان تشریح غدد لنفاوی لگن یا نمونه برداری از غدد لنفاوی شناخته می شود. همزمان با جراحی برداشتن رحم یا تراککتومی انجام می شود. از بین بردن غدد لنفاوی می تواند منجر به مشکلات تخلیه مایع در پاها شود. این می تواند باعث تورم شدید پا شود ، بیماری به نام لنف ادم.

نمونه برداری از غدد لنفاوی پارآئورت

معمولاً در حین جراحی برای هیسترکتومی رادیکال، غدد لنفاوی کنار آئورت برداشته می شود. به این روش نمونه برداری از غدد لنفاوی پارآئورت گفته می شود. در طول عمل ممکن است غدد لنفاوی برای آزمایش سریع به آزمایشگاه ارسال شوند. اگر غدد لنفاوی پارآئورت سرطان را نشان دهند، ممکن است جراحی متوقف شود و به جای آن پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام شود. اگر غدد لنفاوی سرطان نشان ندهند، معمولاً غدد لنفاوی لگن برداشته می شوند و عمل برداشتن رحم رادیکال به پایان می رسد. هر بافتی که در حین جراحی برداشته شود آزمایش خواهد شد تا مشخص شود آیا سرطان در آنجا گسترش یافته است یا خیر.

نقشه برداری و بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان
نقشه برداری و بیوپسی گره های لنفاوی سنتینل روشی است که در آن جراح گره های لنفاوی را پیدا می کند. برای انجام این کار، جراح در ابتدای عمل جراحی یک ماده رادیواکتیو و یا یک رنگ آبی را به دهانه رحم تزریق می کند. رگ های لنفاوی این مواد را در همان مسیری که احتمالاً سرطان طی می کند حمل می کنند. اولین گره (های) لنفاوی که رنگ یا ماده رادیواکتیو به آن سفر می کند، گره (های) نگهبان است. برداشتن تنها یک یا چند گره لنفاوی خطر عوارض جانبی ناشی از جراحی را کاهش می دهد.

پس از تزریق ماده، گره (های) نگهبان را می توان با استفاده از دستگاه مخصوص تشخیص رادیواکتیویته در گره ها یا جستجوی گره هایی که آبی رنگ شده اند یافت. برای بررسی مجدد، هر دو روش اغلب استفاده می شود. سپس جراح گره (های) حاوی رنگ یا رادیواکتیویته را بر می دارد.

نقشه برداری از غدد لنفاوی سنتینل ممکن است برای موارد خاصی از مرحله اول سرطان دهانه رحم در نظر گرفته شود. بهتر است برای تومورهایی که اندازه آنها کمتر از 2 سانتی متر است استفاده شود. اگر جراح شما در حال برنامه ریزی نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان است، باید در مورد مناسب بودن این روش در مورد آن بحث کنید.

سرطان دهانه رحم

جمع بندی

مانند هر سرطان دیگری، سرطان دهانه رحم نیز به چکاب و غربالگری نیاز دارد تا در صورت وجود مشکل سریعا برطرف شود. روش های مختلفی برای درمان این نوع سرطان وجود دارد که با تشخیص پزشک متخصص بر اساس میزان پیشرفت و نوع سرطان، مناسب ترین آن ها انتخاب می شود. به امید آنکه تشخیص به موقع سرطان و پیگیری راه های درمان، بهبودی و تندرستی هر چه سریع تر برای همه بیماران حاصل شود.

** قبل از هر اقدامی ابتدا به پزشک مراجعه کنید **

فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

1 + 14 =