این راهکارها به شما در تربیت فرزندتان کمک فراوان میکند

این راهکارها به شما در تربیت فرزندتان کمک فراوان میکند

آموزش، تربیت و پرورش یک کودک نوپا اگرچه در ابتدا سخت به نظر می‌رسد، اما با داشتن راهکارهای درست و آگاهی بیشتر والدین، نه تنها می‌تواند ساده، بلکه پر از لحظات خوش و شاد باشد. در این مطلب می‌توانید با راهکارهایی برای شروع تربیت یک کودک نوپا آشنا شوید.

به ادب و تربیت به عنوان نوعی آموزش فکر کنید

به ادب و تربیت به عنوان نوعی آموزش فکر کنید، نه شکلی از تنبیه! فرزندتان نیاز دارد که بیاموزد چگونه با دیگران کنار بیاید و از خطر برکنار بماند. او دانش‌آموز مشتاقی است اما مهم‌ترین درس‌ها که تقسیم کردن چیزها با دیگران، صبر، همکاری و احتیاط است، چند سال طول می‌کشد تا خوب فهمیده و تثبیت شوند. به عنوان معلم اصلی او، این کار شماست تا با ثبات، صبر و دلسوزی خود این درس‌ها را در ذهنش تثبیت کنید.

هرگز کودک را کتک نزنید

هر قدر هم که رفتار فرزندتان بد باشد، کتک زدن نباید یکی از گزینه‌های شما باشد. کتک و سیلی خوردن به کودکان می‌آموزد که باید از پدر و مادر خود بترسند و اگرچه شما هرگز قصد آسیب رساندن به فرزندتان را نداشته باشید، وقتی عصبانی هستید به سادگی ممکن است کنترل خود را از دست بدهید. اگر احساس می‌کنید که می‌خواهید فرزندتان را کتک بزنید، تا وقتی این احساس می‌گذرد به خودتان یک وقفه بدهید.

با نگرش مثبت پیش بروید

مارک زاکربرگ و فرزندش

انضباط دادن همیشه نباید منفی باشد. وقتی فرزندتان را در حال یک رفتار خوب مثل دادن یک اسباب‌بازی با دوستش یا جمع کردن چیزهایی که ریخته است می‌بینید، با شادی و غافلگیری او را تشویق کنید. در نتیجه او یاد می‌گیرد که مجبور نیست بدرفتاری کند تا توجه شما را به خود جلب کند.

در ثبات یک روش جدی باشید

برای کودکان نوپا ثبات رویه و روش بسیار حیاتی است. اگر دست زدن به لپ‌تاپ شما دیروز ممنوع بود، امروز هم باید ممنوع باشد و نگران تکرار خواسته‌هایتان هم نباشید. برای کودک نوپا ممکن است لازم باشد که چیزی را به معنای واقعی کلمه ۱۰۰ بار بشنود تا منظورتان را درک کند.

به جای توضیح طولانی، خیلی ساده بگویید

وقتی کودک کار خیلی اشتباهی می‌کند، به سخنرانی نیاز ندارد، فقط یک «نه» قاطع به او بگویید و گاهی هم همراه با توضیح مختصری مثل، «ممکن بود صدمه ببینی» یا «این وسیله اسباب‌بازی نیست». سپس او را به فعالیت مناسبی راهنمایی و سرگرم کنید. کودکان نوپا بازهٔ توجه کوتاهی دارند، بنابراین احتمالاً خوشحال خواهد شد که به فعالیت جدیدی مشغول شود.

آگاهانه از وقفه‌های تربیتی استفاده کنید

وقفه دادن می‌تواند مفید باشد، اما بعضی از کودکان این مفهوم را تا زمانی که حداقل سه سال دارند درک نمی‌کنند. برای یک کودک کوچک‌تر، وقفه‌ها گیج‌کننده و ناامیدکننده هستند. اگر کودکتان به اندازه‌ای بزرگ شده است که معنای وقفه‌ها را درک کند، باز هم از آنها با دقت و کمتر استفاده کنید و مدتشان را به سه دقیقه یا کمتر محدود کنید، فقط به اندازه‌ای که فرزندتان بتواند کنترل خود را به دست بیاورد. به جای اینکه فرزندتان را به اتاقش بفرستید او را در «صندلی شیطنت» بگذارید، زیرا نباید کودک اتاقش را با تنبیه ارتباط دهد. می‌توانید خودتان هم کنارش بنشینید. در این حال، او احتمالاً زودتر آرام خواهد شد.

انجام کارها را آسان‌ کنید

انجام کار درست را برای فرزندتان تا جای ممکن آسان‌تر کنید. سعی کنید از قرار دادنش در شرایطی که نمی‌تواند خود را کنترل کند خودداری کنید. برای مثال، وقتی خسته و گرسنه است، او را به یک خرید طولانی نبرید و او را با چیزهایی که مجاز به دست زدن به آنها نیست احاطه نکنید. اگر دنیای اطراف کودک مملو از چیزهای وسوسه‌انگیز باشد، شما مجبورید تمام روز را صرف نه گفتن کنید. سعی کنید فرصت‌های او برای بازی و کشف و شناخت جهان را به حداکثر برسانید اما شانس او برای به دردسر افتادن را به حداقل برسانید.

9 نکته حساس برای تربیت فرزند چیست؟

9 نكته حساس برای تربیت فرزند

به کارگیری نکات تربیتی فرزندان توسط والدین در سنین مختلف رشدی از اهمیت زیادی برخوردار است. اما نکات کلی تربیت فرزند در برخورد با کودکان وجود دارد که در هر سن و سالی باید رعایت شود. در ادامه به 9 نکته حساس تربیتی اشاره کرده‌ایم.

برای فرزند خود منبع امنیت و اطمینان باشید 

فزرندان شما از همان دوران نوزادی از رفتارهای والدین تاثیر می‌پذیرند و اگر در محیط پرتنش یا عصبی قرار بگیرند احساس عدم امنیت، بی اعتمادی و در نهایت سبک دلبستگی ناایمن را شکل می‌دهند.

این امر می‌تواند در روابط بعدی آن‌ها با سایر افراد تاثیر بگذارد و دید کلی آن‌ها را نسبت به زندگی منفی کند. برای اینکه اعتماد کودک آسیب نبیند از رفتارهایی نظیر دروغ گفتن یا فریب دادن فرزندتان بپرهیزید.

 به کودک احترام بگذارید 

نوع رفتار شما با فرزندتان در دوران کودکی؛ نقش بسزایی در پرورش اعتماد به نفس او خواهد داشت.

 به علایق کودک توجه کنید 

بسیاری از پدر و مادرها در جنبه‌های مختلف زندگی نظیر پرکردن اوقات فراغت کودک بیش از آنکه به علاقه مندی‌های فرزندشان توجه نمایند گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنند که خود در گذشته مشتاق انتخاب آن‌ها بودند.

در حالی که ممکن است کودکان علایق و سلایق منحصر به فرد و بسیار متفاوتی نسبت به شما داشته باشند. نادیده گیری این علایق می‌تواند باعث شود که آن‌ها در آینده سطح رضایتمندی پایین‌تری از زندگی داشته باشند و فرصت کشف استعدادهای خود را از دست بدهند.

حتما بخوانید : اندازه آلت تناسلی | هر آنچه باید در مورد آلت تناسلی بدانید

اخلاقیات را متناسب با سطح رشدی کودک آموزش دهید 

برای فرزندتان از نوزادی کتاب بخوانید

برای اینکه فرزندتان در آینده شخصیتی متعالی داشته باشد نیازمند این است که از کودکی در مورد مفاهیم اخلاقی آموزش ببیند.

برای تربیت فرزند خود از تشویق بیشتر از تنبیه استفاده نمایید 

مطالعات یادگیری در مورد شکل گیری رفتار انسان همواره بر این اصل تاکید می‌کنند که تشویق‌ها نقش بسیار بیشتر و مهم‌تری نسبت به تنبیه ایفا می‌کنند چرا که در تنبیه؛ کودک از انجام یک رفتار بد منع می‌شود اما جایگزین مناسب آن را به درستی یاد نمی‌گیرد. در صورتی که در تشویق فرد رفتار درست را می‌آموزد و برای پیشرفت کردن در آن پاداش دریافت می‌کند

به کودک نشان دهید که شکست بخشی از زندگی است 

برخی از پدر و مادرها همواره در مورد موفقیت با فرزند خود صحبت می‌کنند. آن‌ها انتظار دارند که فرزندشان همیشه رو به پیشرفت باشد و در زندگی یک مسیر صعودی را طی کند. تاکید بیش از حد بر موفقیت و پیشرفت باعث می‌شود که بچه‌ها تصویر بسیار فاجعه باری را نسبت به شکست در ذهن خود شکل دهند و هنگام مواجهه با آن ندانند که باید چه رفتاری داشته باشند.

برای بزرگ شدن کودک عجله نکنید 

برخی از پدر و مادرها می‌خواهند تمام فرصت‌ها و آرزوهای از دست رفته خود را از طریق کودکانشان محقق کنند. همین امر باعث می‌شود که کمتر به کودکی فرزندشان اهمیت داده و دائما به فکر بزرگ شدن او و دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده باشند.

همواره به یاد داشته باشید که کودکی یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر انسانی است که اگر به درستی سپری نشود می‌تواند آینده فرزد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه اجازه دهید فرزندتان از این مرحله از زندگی خود لذت ببرد و بی جهت او را برای دست یابی به موفقیت‌های مختلف تحت فشار نگذارید. اجازه دهید که او خود در مسیر زندگی پیش برود و علاقه مندی‌هایش را کشف کند.

 در تربیت فرزند محبت نامشروط را فراموش نکنید 

یکی از اصول تربیتی بسیار مهم در تربیت فرزند این است که هرگز ابراز علاقه و محبت خود را به موضوع خاصی گره نزنید. برای مثال هرگز به کودک نگویید “اگر درس نخوانی دیگر دوستت ندارم” یا “اگر این کار را بکنی دیگر مادر تو نیستم”.

این جملات تا حد زیادی به اعتماد کودک آسیب می‌زنند و او را درگیر اضطراب‌ها و استرس های مختلف می‌کنند. در نتیجه تلاش کنید به او نشان دهید گاهی اوقات از کارهای او ناراحت می‌شوید اما در همه حال به عنوان والدین دوستش دارید و طردش نمی‌کنید.

اجازه دهید کودک ناکامی را نیز تجربه کند 

برخی از والدین به دلایلی نظیر اینکه خود دوران کودکی سختی داشته‌اند دلشان می‌خواهد همه چیز را برای کودک خود فراهم کنند و به اصطلاح اجازه ندهند که خاری در پای فرزندشان فرو برود! این در حالی است که از نظر روانشناسان تجربه کردن ناکامی یکی از نیازهای هیجانی انسان است.

افرادی که در دوران کودکی هیچ گونه ناکامی یا سختی را تجربه نمی‌کنند و همواره همه کارهایشان توسط پدر و مادر رفع و رجوع می‌شود به مرور شخصیت ضعیفی را شکل می‌دهند که آمادگی مواجهه با هیچ سختی و دشواری را ندارد.

این مسئله می‌تواند در نهایت به نوعی احساس بی کفایتی درونی بیانجامد و مشکلات متعددی را در بزرگسالی برای فرد ایجاد نماید. در نتیجه گاهی اجازه دهید کودک خود مسئولیت کارهایش را به عهده بگیرد و ناکامی و دشواری را نیز متناسب با سن خود بچشد

حتما بخوانید : چرا بعضی از آقایان نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند؟
انرژی خود را برای مسائل جدی بگذارید

سوالات متداول 

– آیا اضطراب جدایی کودک می‌تواند به خاطر روش تربیتی نادرست باشد؟ 

اضطراب جدایی یکی از اختلالات دوران کودکی است که از تعامل فاکتورهای مختلف ایجاد می‌شود. مسائل تربیتی نیز از جمله فاکتورهای مهم در این زمینه هستند با این حال نوع خلق و خوی کودک و عوامل زیستی نیز در این زمینه تاثیر دارند.

از جمله تاثیرات عوامل تربیتی می‌توان به این نکته اشاره کرد که کودکانی که والدین بسیار منزوی دارند، در محیط‌های اجتماعی قرار نمی‌گیرند یا جدایی‌های ناگهانی و بدون آمادگی را تجربه می‌کنند بیش از دیگران در معرض ابتلا به اضطراب جدایی هستند.

از شما متشکریم که تا اینجا با ما بودید شما هم اگر نطری دارید برایمان در قسمت نظرات بیان کنید . اگر مطالب بیشتری در مورد بارداری و بچه داری میخواهید دسته بندی بچه داری را دنبال کنید .

فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

هفده − شانزده =