آفتاب سوختگی چیست | راهکارها و درمان آفتاب سوختگی | علل آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی چیست | راهکارها و درمان آفتاب سوختگی | علل آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی چیست ؟

آفتاب سوختگی به شرایط پوستی مربوط می‌شود که به طور مستقیم در معرض آفتاب قرار گرفته باشد. تابش نور و اشعه ماورابنفش موجود در نور خورشید باعث آسیب به سلول‌های پوست می‌شود و می‌‍تواند انواع مشکلات پوستی را ایجاد کند که برخی از این آسیب‌ها بسیار جدی هستند.

اگر شما در معرض آفتاب قرار گرفته باشید اما پوست شما نسوخته باشد، اما باید بدانید که در معرض تابش خورشید بودن هنوز هم می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و سرخ شدن پوست‌تان واقعا می‌تواند نشانه‌ای از آسیب خورشید باشد، به رغم ظاهر سالمی که ممکن است به شما بدهد.

علت آفتاب سوختگی چیست؟

علت اصلی آفتاب سوختگی؛ قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب بدون هیچ محافظتی برای مدت زمان طو لانی است. ما برای تامین ویتامین D بدنمان نیاز داریم که در معرض نور آفتاب قرار بگیریم اما آنچه که باید بدان توجه کرد این است که بودن بیش از حد در نور آفتاب جذب اشعه ماورابنفش نور خورشید را به همراه دارد که باعث خسارت DNA سلولی پوست می‌شود و می‌تواند رنگ‌دانه، چین و چروک، خشکی، آفتاب سوختگی، بافت چرمی و حتی سرطان پوست را ایجاد کند.

علائم آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی چیست | راهکارها و درمان آفتاب سوختگی | علل آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند بعد از فقط ۳۰ دقیقه مواجهه پوست با نور خورشید اتفاق بیفتد .

علائم آفتاب سوختگی ممکن است چند ساعت طول بکشد تا خود را نشان دهند و عبارتند از :

  • سوزش ، قرمزی و گرم بودن پوست
  • متورم شدن قسمتی از پوست دچار آفتاب سوختگی شده است
  • در موارد شدید تاولهایی در پوست ایجاد می شود

چند روز بعد از این آفتاب سوختگی اولیه پوست ممکن است خشک شده و شروع به پوسته پوسته شدن نماید . آفتاب سوختگی شدید ممکن است همراه با گرمازدگی باشد که یک وضعیت بالقوه خطرناک و مرگبار می باشد .

چگونه می‌توانیم از آفتاب سوختگی جلو گیری کنیم؟

• سعی کنید پوست خود را تا حد ممکن از قرار گرفتن در آفتاب بپوشانید و محافظت کنید.
• به طور روزانه از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF30 استفاده کنید.
• از کلاه با سایه‌بان بزرگ و گشاد که مناطق بیشتری از پوست صورت شما را محافظت می‌کند استفاده کنید.
• اگر زیاد در معرض خورشید قرار دارید یا در فضای آزاد شنا می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم از ضدآفتاب‌ها به طور منظم بر روی تمام پوست خود استفاده کنید.

نحوه درمان آفتاب سوختگی

اگر شما دچار آفتاب سوختگی شده اید سعی نمایید که در سایه قرار گرفته و مقادیر زیادی مایعات بنوشید . شما می توانید علائم آفتاب سوختگی را با استفاده از مالیدن لوسیون کالامین تسکین دهید .

دوش آب سرد یا کمپرس آب سرد نیز ممکن است کمک کننده باشند .

آفتاب سوختگی شدید نیاز به توجه فوری پزشکی دارد و شما باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید . اگر شما دچار آفتاب سوختگی شدید به همراه گرمازدگی شده اید باید هر چه سریع‌تر در بیمارستان بستری شوید .

توصیه‌های لازم هنگام آفتاب‌سوختگی کودکان

– در بچه‌های زیر یک سال، آفتاب‌سوختگی به عنوان یک اورژانس پزشکی تلقی می‌شود.

– در کودکان یک ساله و بالاتر، زمانی که درد شدید پوست، تاول، خواب‌آلودگی و یا تب 38 درجه و بالاتر دارند، باید به پزشک مراجعه شود.

– به منظور جبران آب از دست رفته بدن، به خصوص اگر ادرار کودک کمتر از روال طبیعی گذشته باشد، از آب یا آبمیوه طبیعی استفاده کنید.

– اگر تب بالای 38 درجه وجود دارد، تب‌بر (استامینوفن)‌ به کودک بدهید.

– غوطه‌ور کردن کودک در آب ولرم می‌تواند پوست را خنک کند.

– مالیدن کرم‌های مرطوب‌کننده و روغن‌های گیاهی (روغن زیتون)‌ می‌تواند باعث تسکین ناراحتی و درد پوست شود. اگر لمس پوست دردناک است، از مالیدن مرطوب‌کننده صرف‌نظر کنید.

– محلول کالامین هم در تسکین علائم می‌تواند مفید باشد، ولی بهتر است از کالامین دی استفاده نشود.

– از الکل استفاده نکنید. مالیدن الکل ممکن است باعث افت حرارت بدن و تشنج شود.

– از هیچ‌‌گونه کرم یا پماد طبی بدون تجویز پزشک استفاده نکنید (پمادهایی نظیر پمادهای کورتون‌دار و همچنین پمادهای بی‌حس‌کننده لیدوکائین)‌.

اشعه های مضر خورشید چگونه به پوست آسیب می زنند؟

اشعه ی فرابنفش UVA کلاژن های پوست را می شکند. همچنین، سلول های پوست را در معرض پیری زودرس قرار می دهد. اشعه ی فرابنفش UVB به «اشعه ی سوزاننده» معروف است. این اشعه ها پوستتان را برنزه می کنند و به DNA شما آسیب می زنند.مشکل در معرض خورشید قرار گرفتن فقط آفتاب سوختگی نیست.

آسیبی که آفتاب به پوست شما وارد می کند هرگز از بین نمی رود.یادتان باشد رنگ برنز پوستتان هر سال در زمستان از بین می رود. اما، آسیب های خورشید به DNA شما باقی خواهد ماند. در آخر، تحمل DNA به آستانه اش می رسد و نمی تواند آسیب بیشتری را بپذیرد. در نتیجه DNA جهش می کند. در این مرحله است که سرطان در بدن رشد می کند.

راستی اگر علاقه مند به اینگونه مقاله ها هستید به دسته بندی پوست و زیبایی مراجعه کنید

فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

15 + چهارده =