آزمایشات قبل ازدواج | سوالات متداول قبل ازدواج

آزمایشات قبل ازدواج | سوالات متداول قبل ازدواج

چرا آزمایش های قبل از ازدواج لازم است؟

آزمایش های قبل از ازدواج می توانند از بروز بسیاری از مشکلات که ممکن است در آینده، زندگی فرزندتان و همچنین روابط عاطفی بین شما را تحت تاثیر قرار دهد، جلوگیری کنند. برای اینکه زندگی سالم و پر از نشاط داشته باشید، عشق بین زوجین لازم است اما کافی نیست. اطلاع از وضعیت سلامتی طرفین هم امری است که اهمیت بسیاری دارد و با اطلاع از آن می توان از اختلافات بعدی جلوگیری کرده و زندگی پرنشاطی را در کنار هم دارا بود.

آزمایشات قبل ازدواج | سوالات متداول قبل ازدواج

طبق روال آزمایش گرفتن از زوجین بدین صورت است :

 • پذیرش آزمایشات  قبل از ازدواج همه روزه از ساعت ۷:۳۰ صبح انجام می پذیرد .
 • اخذ نوبت به صورت حضوری و توسط دستگاه نوبت دهی به صورت روزانه در محل آزمایشگاه انجام می پذیرد .
 • جهت انجام آزمایشات حضور زوجین الزامی بوده و نیاز به حضور همراه و والدین نمی باشد .
 • مدارک مورد نیاز جهت پذیرش : شناسنامه عکس دار ، کارت ملی ، ۲ قطعه عکس جدید
 • جهت انجام آزمایشات پیش از ازدواج ناشتا بودن الزامی نیست .
 • ازمایشات پیش از ازدواج شامل بررسی سوء مصرف مواد مخدر و تالاسمی در زوجین می باشد .
 • پس از اخذ نمونه ، زوجین ملزم به شرکت در کلاسهای آموزش پیش از ازدواج می باشند
 • در صورت عدم شرکت زوجین در کلاسهای آموزشی جواب آزمایشات داده نمی شود .
 • مدت اعتبار آزمایشات ۱ ماه بوده و پس از این زمان در صورت نیاز زوجین ، تمامی آزمایشات مجددا با اخذ هزینه انجام می گردد .

در حفظ و نگهداری جواب آزمایشات نهایت دقت را بفرمائید ، امکان چاپ المثنی نمی باشد .

آزمایش هایی که باید انجام شود

آزمایش قبل از ازدواج گامی اولیه و اساسی برای برنامه ریزی های بعدی ازدواج است. انجام این آزمایشات برای رفع نگرانی درباره سلامتی زوجین از لحاظ بیماری های ژنتیکی مانند تالاسمی، هموفیلی، و همینطور سلامت از لحاظ بیماری های مقاربتی مانند ایدز، سیفلیس و سایر بیماری های عفونتی واگیردار لازم است، وگرنه زندگی زناشویی با مشکلاتی دنبال می شود.

حتما بخوانید : علائم اچ آی وی و ایدز چیست ؟

آزمایش‌های ضروری پیش از ازدواج شامل این موارد است:

 • آزمایش عدم‌اعتیاد از هر دو نفر
 • بررسی بیماری سفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است
 • بررسی زوجین از نظر تالاسمی
باید توجه داشت نتیجه مثبت هیچکدام از سه آزمایش فوق، مانع قانونی بر سر ازدواج دو نفر نیست.

همچنین، در آزمایش‌های معرفی‌شده توسط دفاتر ثبت ازدواج، زوجین فقط از نظر این سه حالت مورد بررسی قرار می‌گیرند و وضعیت سلامت آنها از سایر جهات از جمله بیماری‌های ژنتیکی، روانی و غیره مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. افرادی که علاقه‌مند به انجام آزمایش‌های بیشتر هستند می‌توانند درخواست آزمایش‌های تکمیلی دهند تا از سلامتی کامل خود و طرف مقابل مطلع شوند.

همچنین به دلایلی مانند روابط خویشاوندی نزدیک بین دو نفر، سابقه بیماری‌های ژنتیکی در خویشاوندان نزدیک هر یک، و یا به علت غیرطبیعی بودن جواب آزمایش‌های درخواست شده توسط مشاور، ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های ژنتیک تکمیلی باشد.

برای انجام آزمایش‌های ضروری پیش از ازدواج، از هر یک از زوجین یک نمونه ادرار، و از آقایان نمونه خون گرفته می‌شود.

آزمایش غربالگری تالاسمی با استفاده از آزمایش CBC و HB الکتروفورز

آزمایش تالاسمی یکی از مهم ترین آزمایش‌های قبل از ازدواج است. بیشتر افراد مبتلا، بدون علامت خاصی ناقل این بیماری هستند و زمانی ممکن است ناقل بودن والدین مشخص شود که نوزاد آنها مبتلا به تالاسمی ماژور با علائم خطرناک و مرگبار شوند. لذا برای پیشگیری از تولد فرزندان مبتلا به تالاسمی ماژور افراد باید قبل از ازدواج آزمایش دهند. در این آزمایش MCV و MCH گلبول‌های قرمز بررسی می‌شود و در صورت غیر نرمال بودن از خانم نیز نمونه گیری می‌شود و درخواست آزمایش CBC می‌شود.

به این منظور، یک آزمایش CBC از نمونه خون گرفته شده از آقایان انجام می‌شود. در صورت غیرطبیعی بودن MCV (حجم گلبول‌های قرمز) و MCH (غلظت هموگلوبین خون) به زوجین قرص آهن تجویز می‌شود و بعد از چند هفته آزمایش تکرار می‌شود.

آزمایشات قبل ازدواج | سوالات متداول قبل ازدواج

اگر زوجین هر دو ناقل ژن معیوب تالاسمی باشند، احتمال انتقال این ژن به نسل آینده و تولد فرزندی با تالاسمی ماژور بسیار بالاست. بر این اساس به این افراد توصیه می‌شود از ازدواج با یکدیگر اجتناب کنند.

زمان مناسب انجام آزمایش‌ها

در اکثر موارد افرادی که ناقل بیماری یا نقص ژنتیکی خاصی هستند علائم خاصی ندارند و ممکن است سالم به نظر برسند اما بدون آگاهی از وجود نقص ژنتیکی، ژن حامل بیماری را به نسل بعد انتقال دهند. لذا آزمایش‌های لازم قبل از شروع برنامه‌ریزی برای ازدواج باید انجام شود و نتایج آن توسط متخصصان بررسی شود. گاهی برای زوجین دارای ریسک بالا برای داشتن فرزند، گزینه‌های تشخیصی ژنتیک حین بارداری مانند IVF و PGD معرفی می‌شود تا بتوانند فرزندان سالم به دنیا بیاورند.

ضمناً برای انجام این آزمایش‌ها نیازی به ناشتا بودن نیست.

جلوگیری از بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان

برای پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی در فرزند آینده، باید تمام افراد قبل از ازدواج نسبت به انجام مشاوره ژنتیک اقدام کنند. خوشبختانه با استفاده از تست‌های غربالگری جنین در دوران بارداری و به ویژه تست ژنتیکی جنین، آزمایش NIPT یا cell-free DNA اغلب مشکلات شدیدی که ممکن است در جنین ایجاد شود٬ قابل تشخیص و پیشگیری خواهند بود. بنابراین لازم نیست که در زمان ازدواج نگران این قبیل موارد باشید.

آزمایشات قبل ازدواج | سوالات متداول قبل ازدواج

سوالات متداول

1- ✔️ آزمایش ها و مراحل قبل از ازدواج شامل چه مواردی می شوند؟

✔️ این مراحل از آزمایش خون و اعتیاد تا مشاوره های ژنتیک و شرکت در کلاس های تنظیم خانواده را شامل می شوند که توضیحات کامل مراحل در متن مقاله آورده شده است.

2- ✔️ آزمایش قبل از ازدواج بیماری سفلیس به چه منظور انجام می شود؟

✔️ این بیماری یک بیماری باکتریایی و مقاربتی است و از آنجایی که از طریق تماس جسمی انتقال می یابد لازم است که قبل از ازدواج آزمایش شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این بیماری و آزمایش مربوط به آن می توانید به متن مقاله مراجعه کنید.

3- ✔️ در جلسات تنطیم خانواده قبل از ازدواج چه مسائلی مطرح می شود؟

✔️ در این جلسات درباره رابطه جنسی، طلاق و ازدواج، ارگاسم و دیگر مواردی که در متن مقاله عنوان شده اند، صحبت می شود.

نتیجه گیری

آزمایشات قبل از ازدواج با هدف بالا بردن کیفیت زندگی زناشویی تان انجام می گیرد، بنابراین تمامی مراحل را با صبر و شکیبایی طی کنید و برای عقد خود اقدام کنید تا از بروز مشکلات بعدی در زندگی مشترکتان جلوگیری کنید.

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

13 + نوزده =