دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

دگزامتازون یک دارو از دسته کورتیکو استروئید هاست. از داروهای معروف دیگر در این دسته میتوان به بتامتازون – کورتیزون – پردنیزولون و هیدروکورتیزون اشاره کرد. کورتیکو استروئیدها یا همان کورتون ها داراری اثرات گسترده ای در قسمتهای مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می توانند در درمان طیف زیادی از بیماریها مفید باشند، می توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند.

این داروها در موارد التهاب (تورم، قرمزی، درد) درمان فرم های خاص آرتزیتیس (بیماری التهابی مفاصل) بیماری های پوستی، خونی، کلیوی، چشم، تیروئید، روده ای، آلرژی (حساسیت) شدید و آسم استفاده می شود .

ضمن اینکه در درمان انواع ویژه سرطان ها نیز کاربرد دارد.

این دسته دارویی همچنین یکی از انواع داروهای دوپینگ رایج در میان ورزشکاران دوپینگی است که متاسفانه مدتی است که در برخی باشگاه های بدنسازی به همراه دیگر استروییدهای آنابولیک (هورمون های مردانه) با وعده های دروغین و با قیمت های گزاف به افراد تزریق می شود.

زمان دفع این دارو از بدن در افراد گوناگون متفاوت است.

دگزامتازون دوپینگ است

چگونگی استفاده از داروی دگزامتازون

در صورتی که پزشک مقدار معینی از دارو را تجویز نموده است هرگز مقدار مصرف آن را کم و زیاد نکنید و به طور ناگهانی آن را قطع نکنید .

قطع مصرف ناگهانی دارو می تواند باعث کاهش اشتها ، ناراحتی معده ، استفراغ ، گیجی و حواس پرتی ، سردرد ، تب و درد مفاصل و ماهیچه ها  ، پوسته ریزی و کاهش وزن شود در صورتی که دارو به صورت طولانی مدت مصرف شود پزشک شما حتماً مصرف آن را به تدریج برای شما کاهش خواهد داد تا زمانی که مقادیر مصرف ( دوزاژ دارو ) کاملاً سازگار با بدن شما شود .( پس بنابراین هرگز آن را ناگهانی قطع نکنید . )

محدودیت رژیم غذایی  هنگام مصرف داروی دگزامتازون

دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

بیمار باید در هنگام مصرف دارو یک رژیم کم سدیم ، کم نمک ، سرشاراز پتاسیم یا یک رژیم پروتئین داشته باشد .


دگزامتارون می تواند باعث ناراحتی معده نیزشود بنابراین بهتر است دارو با غذا یا شیر مصرف شود .


در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو به شرط آنکه فاصله زیادی تا زمان مصرف نوبت بعدی از دارو وجود داشته باشد آن نوبت به محض یاد آوری مصرف شود در غیر این صورت تنها نوبت دوم مصرف گردد .

عوارض جانبی دگزامتازون شامل :

۱- تحریک پذیری و ناراحتی معده

۲- استفراغ

۳- سردرد

۴- گیجی

۵- بی خوابی

۶- بی قراری

۷- افسردگی

۸- اضطراب

۹- آکنه و جوش

۱۰- افزایش رشد مو

۱۱- بدن به آسانی کبود و کوفته می شود .

حتما بخوانید : آکنه چیست | علت آکنه و علائم علائم آکنه

سوالات متداول در مورد دگزامتازون :

دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

1- دگزامتازون چه تاثیری در اشتها و چاق کردن دارد؟


پاسخ: دگزامتازون اشتها را زیاد میکند. علاوه بر آن از طریق ایجاد تورم در بدن شما را چاق میکند. در حقیقت یکی از عوارض استفاده زیاد از کورتون ها ایجاد تورم تدریجی در بدن و افزایش میزان چربی است که باعث پف کردن فرد شده و یا علامتی به نام Moon face یا ماه رخ! (یعنی گرد و پف کرده شدن صورت) می شود.

در نتیجه بیمار احساس میکند که چاق و قوی بنیه شده است. اماحقیقت این است که تمام کورتون ها در استفاده مکرر باعث تحلیل رفتن عضلات و پوکی استخوان می شوند.در حقیقت دگزا متازون بدن شما را رسما به یک پفک تبدیل میکند.

حتما بخوانید : پوکی استخوان چیست ؟ | همه چیز در مورد پوکی استخوان


2-من هر وقت سرما می خورم تا دگزا نزنم خوب نمیشوم. چرا؟


پاسخ: اثر دگزامتازون در سرماخوردگیهای رایج بیشتر علامتی است. یعنی باعث سرکوب واکنشهای ایمنی میشود و در نتیجه علائم بیماری را میپوشاند. این قضیه در سرماخوردگی های ویروسی چندان اشکالی ایجاد نمی کند، اما در سرماخوردگیهای همراه با عفونت باکتریایی (مثلا انواع تب دار یا همراه با گلودرد چرکی) با سرکوب ایمنی بدن، برای باکتریهای فرصتی را برای سازماندهی نیروها و تکثیر فراهم میکند و در نتیجه ممکن است چند روز بعد منجر به شعله ور شدن بیماری و حتی ایجاد عفونتهای شدید تنفسی شود


3- آیا دگزامتازون می تواند در دوپینگ و تقویت استفاده شود؟


پاسخ: کورتونها می توانند نوعی حالت خوش آنی در فرد ایجاد کنند که به euphoria موسوم است. همچنین باعث تغییرات آنی در میزان قند خون میشوند و بصورت کوتاه مدت ممکن است برخی توانایی های جسمانی را افزایش دهند. البته این داروها در دراز مدت هم باعث پوکی استخوان و هم ضعف ایمنی بدن میشوند بنابراین مصرف مکرر آن حتی به قصد دوپینگ اثرات معکوس خواهد داشت.


نکته: دگزامتازون جزو داروهای ممنوع دوپینگ است.


4-آیا مصرف دگزامتازون در دوران حاملگی مجاز است؟


پاسخ:دگزامتازون از نظر مصرف در حاملگی جزو گروه c است. یعنی نه جزو داروهای بی خطر است و نه جزو داروهای خطرناک. در صورت صلاحدید پزشک در برخی موارد میتوان با قبول برخی عوارض جانبی از این دارو استفاده کرد. مصرف خودسرانه بویژه در حاملگی کاملا ممنوع است. زیرا ممکن است باعث سرکوب غده فوق کلیه در جنین شود.


5-من مدتهاست که با تجویز پزشک برای تسکین برخی دردهای مفصلی خود از دگزا متازون استفاده میکنم. الان احساس میکنم حال بهتری دارم. آیا میتوانم دارو را قطع کنم؟


پاسخ: یک اصل کلی در استفاده دراز مدت از کورتون داریم. میزان مصرف کورتون به تدریج زیاد میشود و موقع قطع کردن دارو هم اینکار تدریجا صورت میگیرد. قطع تدریجی بصورت افزایش فواصل مصرف و کم کردن میزان داروی مصرف در هربار استفاده است. هیچگاه مقدار زیادی از کورتون را ناگهان مصرف نکنید یا ناگهان قطع نکنید.

دیگر عوارض کورتیکو استروییدها :

دگزامتازون چیست | چگونگی استفاده از دگزامتازون | عوارض دگزامتازون

پوکی استخوان، چاقی، اختلال حافظه، قرمزی پوست، افزایش میزان چربی که باعث پف کردن فرد و علامتی به نام صورت ماه شکل (صورت گرد) و تنه بوفالو (تجمع چربی در نقاطی مانند سینه و پهلو) افزایش تحلیل پروتئینی بافتی و اختلال ضربان قلب می شود.

حتما بخوانید : مدیریت و درمان سکته قلبی 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیست − 19 =