غذا های نفخ دار را بشناسید

غذا های نفخ دار را بشناسید

عرض سلامت باش خدمت شما بازدیدکننده های عزیز اگه به دنبال لیستی از غذا های نفخ دار هستید فیس نم آنها را به شما معرفی خواهد کرد

اصلا نفخ چیست ؟

نفخ زمانی اتفاق می افتد که شکم بعد از خوردن غذا احساس تورم می کند، این تورم معمولا توسط گاز های تولید شده به وجود می آیند ،

 هرچند که نفخ کردن ممکن است نشانه یک بیماری جدی پزشکی باشد ، اما استفاده از بعضی غذاهای نفخ آور در رژیم غذایی نیز می تواند باعث شدت آن شود.

🌀لیستی از غذایی که نفخ به وجود می آورند 🌀

سبزی ها

 حاوی قندی هستند که منجر به بروز نفخ می شود. در این میان سبزیجات خانواده پیاز فروکتوز دارند و خانواده کلم و مارچوبه حاوی قندی به نام رافینوز هستند. این قندها بعد از فعل و انفعال در دستگاه گوارش منجر به نفخ می شوند.

علاوه بر این، سبزیجاتی مانند نخود فرنگی که فیبر آنها قابل حل است، موجب تولید گاز در روده بزرگ می گردند. آن دسته از سبزیجات که فیبر موجود در آنها حل نمی شود، منجر به بروز نفخ نخواهند شد.

میوه ها

 برخی از میوه ها حاوی قندی به نام سوربیتول هستند. این قند، باعث گازهای گوارشی می شود و در میوه هایی آلو سیاه، سیب، هلو و گلابی وجود دارد. همچنین آدامس های بدون شکر و مواد غذایی که برای شیرین کردن آنها از همین قند استفاده می شود نیز دارای این خاصیت هستند.

غذاهای نشاسته دار

 نشاسته حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات است. قرار گرفتن کربوهیدرات در دستگاه گوارشی و طی شدن فرآیند هضم آن، منجر به ایجاد گاز در روده بزرگ خواهد شد. در این میان، گندم و به طبع آن، نان و ماکارونی از عوامل نفخ روده بزرگ هستند. همچنین سیب زمینی و ذرت هم در تولید گازهای روده بزرگ موثر هستند.

 سیر

سیر نیز یک ماده غذایی بسیار سالم است که علاوه بر طعم بخشیدن به غذا باعث سلامت و درمان بدن نیز می شود ، با این حال سیر نیز جزوی از غذاهای نفخ آور می باشد.

سیر نیز FODMAP می باشد که می تواند باعث بروز نفخ شود ، همچنین برخی افراد به سیر حساسیت داشته و  دچار علائمی از جمله نفخ و التهاب می شوند .استفاده از سیر پخته می تواند مقدار زیادی این اثرات را کم کند ، همچنین شما می توانید از مواد غذایی و ادویه جات دیگری مانند آویشن، جعفری و ریحان به عنوان جایگزین سیر در آشپزی استفاده نمایید.

لبنیات

 حاوی قندی به نام لاکتوز هستند و این قند در فرآیند گوارشی منجر به تولید گاز خواهد شد. حتی دستگاه گوارشی شما در صورتی که آنزیم لاکتاز را به اندازه کافی در اختیار نداشته باشد، با این دسته از موادغذایی مشکل خواهد داشت. شیر، بستنی و پنیر منجر به تولید گاز در روده بزرگ خواهد شد.

چاودار

چاودار یک دانه غلات است که شباهت زیادی به گندم دارد ، این ماده نیز یکی غذاهای نفخ آور است ، چاودار دارای مواد مغذی زیادی مانند فیبر ، منگنز، فسفر، مس و ویتامین B12 می باشد.

با این حال چاودار حاوی ماده گلوتن و فیبر بالا است که می تواند باعث نفخ در افراد حساس شود.

جوی دو سر

مقادیر زیادی فیبر کاهش دهنده کلسترول دارد اما به سبب اینکه این فیبر به راحتی حل شدنی است، خوردن آن منجر به تولید گازهای روده بزرگ می شود. در صورتی که می خواهید از فواید جو بهره ببرید، بهتر است که آن را کم کم به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید.

لوبیا

لوبیا حاوی رافینوز، همان قند موجود در سبزیجات است و این قند در فرآیند گوارشی گاز زیادی را تولید می کند. علاوه بر این، لوبیا حاوی فیبری است که به راحتی حل می شود و این موضوع هم تولید گاز را دو چندان می کند. پس از این به بعد هنگام خوردن لوبیا کمی بیشتر دقت کنید و به جز میزان مصرف لوبیا، به دیگر موادغذایی تولید کننده گاز که به همراه آن مصرف می کنید نیز توجه کنید.

نوشیدنی های گازدار

 فروکتوز موجود در نوشابه ها که برای شیرین کردن از آن استفاده می شود، موجب به تولید گاز در روده بزرگ نیز خواهد شد.

امیدوارم که شما از این مطلب خوشتان آمده باشد

فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یک × پنج =