آستیگماتیسم چیست

آستیگماتیسم چیست

علت آستیگماتیسم چیست؟


آستیگماتیسم در اثر انحناے نامنظم قرنیه چشم یا عدسے ایجاد می‌شود . یا آستیگماتیسم یک پدیده رایج و طبیعی است که به واسطه آن، دید چشم تار و یا ناهموار می شود اما دلیل اصلی آن تا کنون کشف نشده است.

آستیگماتیسم (پیر چشمے)نوعے نقص در انحناے قرنیه چشم یا عدسے است.


ممڪن است فکرکردن در مورد چشم طبیعے که به شکل شبیه یڪ بسکتبال است،مفید باشد. آستیگماتیسم (پیر چشمے)بیشتر شبیه یڪ فوتبال آمریکایے است.هنگامے که تندترین(شیب دارترین)منحنے به صورت عمودے اجرا می‌شود در حالے که فوتبال در کنار آن قرار دارد.به این ترتیب:


آستیگماتیسم (پیر چشمے)با قاعده


هنگامے که شیب دارترین منحنے به شکل افقے اجرا می‌شود،درحالے که فوتبال در انتهاے آن نشسته است به این ترتیب:


دربرابر آستیگماتیسم با قاعده

آستیگماتیسم چیست؟ درمان آستیگماتیسم چشم با لنز طبی و لیزر

انواع آستیگماتیسم (پیرچشمے) :


به طور معمول،قرنیه و عدسے از همه جهات صاف و منحنے هستند.این کمڪ می‌کند تا پرتوهاے نور را به شدت بر روے شبکیه چشم پشت خود متمرکز کنید.اگر قرنیه یا عدسے شما صاف و منحنے به طور مساوے نیست،اشعه هاے نور به درستے شکسته نمی‌شوند (خم نمیشوند).پزشکان این مسئله را عیب انکسارے می‌نامند.


وقتی قرنیه شما شکلے تحریف شده(مخدوش)داشته باشد دچار آستیگماتیسم قرنیه میشوید.هنگامے که شکل عدسے شما مخدوش می‌شود،شما آستیگماتیسم عدسے دارید.در هر صورت دید شما براے هر دو اشیاء نزدیڪ و دور تار یا مخدوش است.این تقریبا مانند این است که به یڪ آیینه خانه سرگرم کننده نگاه کنید که در آن میتوانید خیلے بلند،خیلے کوتاه،خیلے پهن،یا خیلے لاغر به نظر برسید.

نشانه های آستیگماتیسم چیست؟

افرادی که دارای آستیگماتیسم تشخیص داده نشده هستند دارای تار بینی هستند. اما ممکن است این موضوع، خستگی و یا خشکی چشم نیز باشد. هرچند که این نشانه ها ممکن است نشانه آستیگماتیسم نباشد، بهتر است در صورتی که این نشانه ها را تجربه کرده اید به چشم پزشک مراجعه کنید.


آستیگماتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟چشم پزشک شما به راحتی با نگاه کردن به درون چشم شما می تواند آستیگماتیسم شما را تشخیص دهد. آستیگماتیسم ممکن است سبب اختلالات دیگر چشمی همچون دوربینی و نزدیک بینی شود. به سبب اینکه آستیگماتیسم به آهستگی پیشرفت می کند، بهتر است به محض اینکه متوجه تغییرات شدید به چشم پزشک مراجعه کنید.آستیگماتیسم چگونه مداوا می شود؟تقریبا تمامی اختلالات دید ناشی از آستیگماتیسم را می توان توسط عینک و یا لنز برطرف کرد. برای افرادی که به میزان کم آستیگماتیسم مبتلا هستند، نیازی به استفاده از لنز نیست و تنها در صورتی که آستیگماتیسم متوسط و شدید باشد می توان از لنز برای اصلاح دید استفاده کرد.

شیشه های اصلاح دید (لنز های تماسی یا عینک)

برای آستیگماتیسم، معمولاً یک لنز نرم مخصوص که توریک نام دارد تجویز می شود. این دسته از لنزها قابلیت منحرف کردن نور در یک جهت را بیشتر از جهات دیگر دارند. همچنین دسته دیگری از لنزها وجود دارند که لنز سخت نامیده می شوند. این دسته از لنز ها برای افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم شدید هستند تجویز می شود. پزشک شما بعد از انجام معاینات، لنز متناسب با نیاز شما را به شما معرفی خواهد کرد.

جراحی انکساری

راهی دیگر برای درمان آستیگماتیسم، تغییر شکل قرنیه توسط جراحی انکساری و یا توسط لیزر است. از آنجایی که بیشتر از یک نوع جراحی انکساری وجود دارد، بسته به شرایط ممکن است از حالت خاصی از جراحی استفاده شود.

جراحی های انکساری نیازمند داشتن چشم سالم است که دارای مشکلات شبکیه، زخم قرنیه و یا دیگر بیماری های چشمی نباشد. همانطور که تکنولوژی پیشرفت می کند، توجه به این موضوع حائز اهمیت است که برای شرایط شما کدامیک از گزینه ها می تواند بهتر باشد و انتخاب کدام نوع از جراحی انکساری و یا درمان های دیگر مناسب شماست.


ممڪن است افراد درکنار سایر عیب هاے انکسارے،آستیگماتیسم داشته باشند مانند:


نزدیک بینی(نزدیک بینی)


دوراندیشی(دوربینی)


بزرگسالانی که آستیگماتیسم قابل توجهے دارند ممکن است از ابتلا به این بیمارے آگاهے نداشته باشند.بعید است که آن از تارے یا تحریف دید شکایت کنند.


دریڪ چشم طبیعے،قرنیه و عدسے پرتوهاے نور را بر روے شبکیه متمرکز می‌کنند.در آستیگماتیسم،تصاویر در جلو و دورتر از شبکیه متمرکز می‌کنند.اجسام نزدیڪ و دور هر دو تار به نظر می‌رسند.


آستیگماتیسم اصلاح نشده می‌تواند توانایے کودڪ د‌ر‌ دستیابے به مدرسه و ورزش را تحت تاثیر قراردهد.بسیار مهم است که کودکان معاینه منظم چشم داشته باشند.این آزمایشات را انجام دهید تا در اسرع وقت آستیگماتیسم و سایر مشکلات بینایے را تشخیص دهید.

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

15 + 20 =