چرا مرغ و روغن نادر شد؟

چرا مرغ و روغن نادر شد؟


نایب رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای خاطرنشان کرد : علیرغم ارتقا ۱۰۰درصدی جذب و توزیع روغن و مرغ , البته به دلیل هجوم دلالان , این دو جنس نادر شده و فروشگاهها هم ناچار به عرضه براساس زمانبندی می‌باشند .

روغن زرده تخم مرغ جواهر: خواصی که انتظارش را ندارید -چرا مرغ و روغن نادر شد؟


مهر نوشت : نایب رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای اذعان کرد : علیرغم افزایش ۱۰۰درصدی جذب و توزیع روغن و مرغ , ولی به دلیل حمله دلالان , این دو محصول نادر شده و فروشگاهها هم ناچار به عرضه براساس زمانبندی می‌باشند .
منصور عالی پور اظهار‌کرد : در حال حاضر نبود محصول نداریم و صرفا در دو بخش روغن و مرغ دچار مشکل هستیم ; ولی این مشکل تنها مرتبط با فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست بلکه تأمین این دو محصول برای واحدهای صنفی یعنی خواروبارفروشی‌ها نیز مشکل شده است .

نایب رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای ادامه داد : بر پایه ی نظارت صورت گرفته از طرف اتحادیه , میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به مشابه سال پیشین افزایش ۱۰۰ درصدی داشته , ولی با این وجود فقدان روغن محسوس است .

میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به مشابه سال گذشته ارتقاء ۱۰۰ درصدی داشته , البته با این وجود نبود روغن محسوس است

او خاطر نشان کرد : ولی به دلیل نااطمینانی مردمان نسبت به قیمت‌ها و موجودی کالا , مصرف خانوار بصورت احساسی تغییر کرده و از مصرف با صرفه خارج شده‌است و مردم یک مقداری کالا در منزل انبار میکنند ; البته حالت فعلی تنها مرتبط با خرید خانوار نیست بلکه به طور کلی مجرای خروجی روغن مشکوک شده‌است چراکه ساخت و توزیع بالاتر از سال پیشین بوده و این‌که نقص‌ اتفاق افتاده است نمی‌تواند صرفاً مربوط به رفتار خانوار باشد بلکه می بایست بخش دلالی و قاچاق را بررسی کرد .

عالی پور بیان کرد : هنگامی موقعیت بازار به شکلی شود که عده‌ای احساس کنند میتوانند کالا را در بخش دیگری بفروشند , واسطه گری فعال می شود و شرایط فعلی کاملاً بیان کنده آن است که دلالان در بازار روغن و مرغ فعال شده‌اند .

کالا در فروشگاه‌ها وجود دارد و کمبودی نداریم البته به نظر میرسد دلالان روغن را از فروشگاه‌ها خریداری و جمع میکنند . در واقع صد در صد توزیع بیشتر انجام یافته البته باز هم روغن کم است و مردمان بایستی برای خرید صف بایستند

نایب رئیس اول اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای تصریح کرد : کالا در فروشگاه‌ها موجود هست و کمبودی نداریم ولی به نظر میرسد دلالان روغن را از فروشگاه‌ها خریداری و جمع می کنند . در واقع صد در صد توزیع بیشتر انجام یافته البته گشوده نیز روغن کم است و مردمان می بایست برای خرید صف بایستند .

عالی پور تاکید کرد : ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دولت می بایست به صورت جدی به این بحث ورود نمایند چون به نظر می رسد قسمتی از کالای خریداری شده و به آن سوی مرز قاچاق می‌شود

او خاطر نشان کرد : از سویی دیگر هم قیمت سوبسید دار مرغ سبب ساز شده این بخش برای دلالان دیدنی شود تا مرغ را در بازارسیاه عرضه نمایند .

ستاد جنگ با قاچاق کالا و ارز و دولت باید به صورت جدی ورود نمایند چون به نظر می رسد جزو کالایی که بوسیله دلالان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری

خریداری می‌شود، به خارج از کشور قاچاق می‌شود

زمانبندی فروشگاه‌ها برای عرضه کالا!

عالی پور گفت: فروشگاه‌ها دقت می‌کنند که روغن به دست دلال نیفتد از این رو بیشتر فروشگاه‌ها موجودی روغن را در ساعاتی از روز در قفسه‌ها می‌چینند که ساعت خرید خانوار است؛ به عنوان مثال در ساعات صبح بیشتر دلالان به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و فروشگاه‌ها مجبور هستند که چنین تدابیری بیاندیشند.

از سویی دیگر باید مدنظر داشت که موجودی انبار فروشگاه‌ها محدود است و اگر دلالان روغن را خریداری کنند دیگری چیزی برای خانوار باقی نمی‌ماند. ناظر می بیند که روغن در سطح فروش نیست ولی نمی‌داند که اگر فروشگاه بدون زمانبندی کالا را در قفسه بچیند دلال کالا را خریده و می‌برد.

وی افزود: بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی روی سیستم توزیع نظارت می‌کنند که در حال حاضر سیستم توزیع اشکال زیادی ندارد زیرا پس از تولید، کالا به صنوف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار ارسال می‌شود. بنابراین مشکل اصلی را دلالان و قاچاقچیان ایجاد کرده‌اند و متولیان امر همچون ستاد مبارزه با قاچاق باید به این بحث ورود کنند.

عالی پور گفت: هفته گذشته این مباحث را در وزارت صمت مطرح کردیم اما ورود وزارت صمت به تنهایی کافی نیست.

نایابی و گرانی کالاهای اساسی بویژه روغن و مرغ طی ماههای گذشته چنان دامنه پیدا کرده که رهبر انقلاب نیز اخیراً با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، گفتند: این وضع در آستانه عید «غُصه بزرگی» ایجاد کرده است. البته اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی‌رود بلکه نصیب دلال‌ها و واسطه‌های سودجو می‌شود و ضرر آن به مردم می‌رسد.

مجله خبری دکتر سلامی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

13 − پنج =