نحوه فعالیت مراکز اهدای خون در روزها عید باستانی

نحوه فعالیت مراکز اهدای خون در روزها عید باستانی


خبرگزاری فارس : مدیر عامل سازمان انتقال خون چگونگی خدمات رسانی مراکز انتقال خون در عید باستانی 1400 را شرح داد .

پیمان عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون در نشست خبری که روز جاری به صورت کلیپ کنفرانس در اداره اورژانس کشور برگزار شد , ضمن تبریک فرارسیدن عید مبعث بابیان این‌که سازمان اورژانس کشور یکی‌از موثرترین و کوشاترین یاران انتقال خون است , بیان کرد : آرزوی همه ما این است که از چالش کنونی کرونا به سلامت خارج شویم .

 هنگامی که به سازمان اورژانس وارد شدم عکس یکی شهدای سلامت را دیدم که هم متاثر شدم و هم مفتخر ; در ایامی سکاندار گوشه ای از کشتی نظام سلامت شدیم که چنین بحرانی برای جامعه بشری و کشور پیش آمد که امید‌است‌ توانسته باشیم گوشه ای از زحمات را انجام دهیم .

اهدای خون، اهدای زندگی | نحوه فعالیت مراکز اهدای خون در روزها عید باستانیاو بابیان این که سازمان انتقال خون ایران طی یک سال گذشته برای حفظ تمام استاندارد هایی که برای تامین خون کافی و کیفی ( سالم ) در دنیا شناخته شده و به روز رسانی همه آن استانداردها تلاش فراوانی کرده است , خاطرنشان کرد : در روزهای ابتدایی شیوع کرونا که جهان بعضا تا ٧۵ درصد کاهش ذخایر خون پیدا کرد , اداره انتقال خون کشور ایران با اعتماد مردم و فرهنگ اهدای خون در نقط ی اوج آسیب کرونا , هیچ زمان به کمتر از ۳۰ درصد نرسید و بعد از آن نیز حدود ٨ تا ١٠ درصد کاهش را شاهد بودیم که جزو افتخارات ما در دنیا است .

هیچ وقت استانداردهای اهدای خون را کم نکردیم

عشقی افزود : از سمت دیگر هیچ وقت استانداردهای اهدای خون را کم نکردیم و معافیت های خویش را تغییر ندادیم ; در ضمن توانستیم از پیشگامان ارائه و تولید پلاسمای بهبود یافتگان باشیم که در حالتی که به جا مصرف شود یکی از از روش های درمانی در سراسر دنیا شناخته شده‌است .

مدیر عامل سازمان انتقال خون با ذکر این نکته که در آستانه یک ‌سالگی این بحران و سال جدید با تکیه به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی مردم کماکان آمادگی اهدای خون ١٠٠ درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت را داریم ; در این 1 سال با کلیه محدودیت‌هایی که داشتیم اما توانسته ایم به صورت میانگین به ۸۰ درصد نیاز‌های مرکز ها درمانی کشور پاسخ دهیم . همینطور توانستیم بالای ۹۸ درصد از پلاکت ‌های موردنیاز جانبازان شیمیایی و بیماران سرطانی را تامین کنیم .

نحوه فعالیت مراکز خون در ایام نوروز

وی به نحوه فعالیت مراکز خون در ایام نوروز هم اشاره و عنوان کرد: در ایام نوروز هم همه پایگاه های انتقال خون اول فروردین و تمام ادارات کل استانی در ۳۱ مرکز فعال هستند. پس از آن هم در تهران و برخی شهر های بزرگ کشور پایگاه های جامع از دوم فروردین آماده خدمت رسانی هستند. در ادارات کل ما براساس رسمی که داریم در اولین روز سال به پنج نفر از اولین اهدا کنندگان هدایایی اهداء خواهد کرد؛ ان شاالله بتوانیم در آخرین سال فعالیت دولت کارها را با آبرو تحویل دهیم.

عشقی در ادامه با اشاره به اینکه کرونا علاوه بر اینکه یک مرگ و میر مستقیم دارد که هر روز رصد می شود، یک مرگ و میر غیر مستقیم هم دارد، خاطرنشان کرد: مرگ و میر غیر مستقیم این است که تمرکز به سوی خدمت رسانی به بیماران و کنترل شرایط کرونا متمرکز می شود همین امر در خصوص اهدای خون هم صدق می کند و به دلیل برخی باورهای غلط میزان اهدای خون در جامعه کاهش پیدا می کند البته این اتفاق در سراسر دنیا رخ داده است. هیچ نگرانی بابت حضور در مراکز انتقال خون کشور وجود ندارد زیرا تمامی استاندارد‌های لازم در این مراکز رعایت می‌شود.

اهدای خون در نوروز باید استمرار داشته باشد

مدیر عامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه برای کاهش فراخوان های هیجانی، آمار روز نیاز انتقال خون هر استان را در نقشه ایران در سایت سازمان گذاشته ایم که مردم می توانند به روز مراجعه کنند. اهدای خون باید آگاهانه و به تدریج و از طریق ثبت نام های اینترنتی انجام شود.

وی همچنین در خصوص اهدای پلاکت یادآور شد: خون را می شود ٣٠ روز ذخیره کرد اما پلاکت چون طول عمر کوتاهی دارد و معمولا هم بیماران سرطانی و خونی نیازمند آن هستند باید به آن توجه داشت که اهدای خون در ایام نوروز باید استمرار داشته باشد.

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

ده + 7 =