شغل‌های دیرین چندین هنرپیشه و کارگردان معروف

شغل‌های دیرین چندین هنرپیشه و کارگردان معروف

 

مجله خبری دکتر سلامی : دنیای رنگین و پرزرق و برق سینما , خیلی‌ها را به این اشتباه می‌اندازد که معاش و کسب و فعالیت سینماگران همیشه پر رونق است و پولشان از پارو بالا میرود . ولی این غالبا در رابطه ستاره‌های دوست داستنی و پرطرفدار و کارگردان‌های درجه یک صدق می‌کند و تمکن مالی آن ها غیرقابل انکار است ولی تمامی سینماگران علی الخصوص در مرز و بوم ما اوضاع مالی آنچنان ویژه و ممتازی ندارند و تنها فعالیت آن ها در سینما و اسم و اعتبارشان , این تصور را در جامعه تولید می نماید .

آن عده سینماگران پرآوازه و موفقی که بعضی از مردمان به زندگی و حرفه بعضا پردرآمد آن ها غبطه می‌خورند , یک‌شبه به چنین جایگاهی نرسیده و حتی مسیر پرسنگلاخ و پرمرارتی را طی کردند و شغل‌های رنج را از راز گذرانده‌اند . مشاغلی که فاصله‌ای دور و بعید با رشته خوش رنگ و لعاب سینما داراست و پی بردن این که فلان ستاره سینما , روزی روزگاری در چنین شغلی درگیر بوده و عرق می‌ریخته , باعث تعجب می‌گردد .

 یکی از تفاوت‌های سینمای دنیا با سینمای جمهوری اسلامی ایران نیز این است که چهره‌های مشهور و دوست داستنی آنجا صادقانه و فارغ از خجالت از شغل‌های گاه سطحی و پیش پاافتاده‌ای که برای گذران معاش و تامین زندگی و بقا تجربه کردند , حرف می‌زنند و حتی بدین مسیر و رنج‌هایی که در روش موفقیت و وصال به آرزویشان کشیده‌اند , افتخار می کنند .

البته در سینمای جمهوری اسلامی ایران غالبا چهره‌های سرشناس بازیگری یا این که کارگردانی , چندان رغبت ندارند از شغل‌های دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و دوران تنگدستی شان کلام بزنند و ظاهرا آن را در حال حاضر , مایه کسر شان خویش میدانند .

درحالی‌که طرح این عقبه سختی و کارایی , در نسل جوان علی الخصوص علاقه‌مندان سینما ایجاد انگیزه می‌کند . درین گزارش , فقط تحت عنوان مثال سراغ بعضا بازیگران و کارگردان‌های پیروز سینمای جمهوری اسلامی ایران و عالم رفتیم که در گذشته , شغل‌هایی داشتند که نسبتی با جایگاه امروزی شان ندارد .
علیرضا خمسه
دستفروش
ماقبلِ سینما
مجله خبری دکتر سلامی : علیرضا خمسه، کمدین محبوب و موفق تلویزیون و سینمای ایران که این شب‌ها با شکل و شمایل جدیدی در سریال تلویزیونی «چوب‌خط» حضور دارد، از معدود ستاره‌های سینمایی ماست که صادقانه و با افتخار از گذشته خود یاد می‌کند و همه تجربیاتی که با کار در مشاغل مختلف به دست آورده را در بازیگری و در نقش‌های مختلف به کار می‌گیرد. شاید ندانید که بازیگر شاه نقش پنجعلی، در کودکی و نوجوانی و برای کمک به اقتصاد خانواده، در تابستان‌ها کارگری و دستفروشی می‌کرده است .

منوچهر هادی
راننده
ماقبلِ سینما
مجله خبری دکتر سلامی :  منوچهر هادی که در چند سال اخیر  یکی از پرکارترین کارگردان‌هاست و آثار پرمخاطب و پرفروشی می‌سازد و کاروبارش سکه است، یکی از افرادی است که با تلاش و پشتکار به این مرحله رسید. هادی در سال‌های دور در گروه تدارکات سینما فعالیت می‌کرد و آنطور که خودش در گفت و گویی اعلام کرد، راننده ابوالفضل پورعرب در فیلم «قاصدک» (محصول ۱۳۷۵ به کارگردانی قاسم جعفری) بود. هادی به‌تدریج با انگیزه و اراده، مسیر دیگری را در پیش گرفت و بعد از دستیاری کارگردان‌هایی چون کیانوش عیاری و اصغر فرهادی به کارگردانی رو آورد ، و هم اکنون از کارگردان های موفق سینما ایران به شمار میرود .

شهرام شاه‌حسینی
آرایشگر
ماقبلِ سینما
شهرام شاه حسینی، کارگردان سینما و تلویزیون که این روزها با سریال پرستاره «می‌خواهم زنده بمانم» در شبکه نمایش خانگی حاضر است، در ابتدای جوانی مدتی در یک سلمانی کار می‌کرد. اما علاقه‌اش به سینما باعث شد قیچی و شانه را کنار بگذارد و بعد از دستیاری کارگردان‌هایی چون بهرام بیضایی و رسول ملاقلی‌پور، کارگردان فیلم‌های کوتاه و بعد آثار سینمایی شود.  کلاغ‌پر، زن‌ها فرشته‌اند و خانه دختر از جمله ساخته‌های سینمایی شاه‌حسینی است.

رضا عطاران
راننده
ماقبلِ سینما
مجله خبری دکتر سلامی :  معمولا چهره‌های موفق سینما، شغل‌های نامرتبط را قبل از فعالیت هنری و حرفه‌ای خود تجربه می‌کنند که هر کسی ممکن است این ها را تجربه کرده باشد ، اما رضا عطاران احتمالا از معدود گزینه‌هایی باشد که بعد از پخش سریال ساعت‌خوش و شهرت و محبوبیت، به دلیل مقطعی ممنوع الکاری، ناچار شد برای گذران زندگی، با یک وانت زامیاد آبی برای سوپرمارکت‌ها بار جابه‌جا کند.

خسرو شکیبایی
خیاط
ماقبلِ سینما
زنده یاد خسرو شکیبایی سال‌ها قبل از این‌که هامون محبوب سینمای ایران شود، حتی مدت‌ها قبل از خاک صحنه خوردن و حضور در تئاتر، کارهایی چون خیاطی، کانال سازی و آسانسورسازی را تجربه کرد.

امیر نادری
تخمه فروش
ماقبلِ سینما
مجله خبری دکتر سلامی : امیر نادری کارگردان معتبر و جهانی سینمای ایران، یک عشق سینما به معنای واقعی کلمه است و همچون امیروی فیلم دونده برای رسیدن به رویایش سینما بسیار دوندگی کرد. او در آبادان از تخمه فروشی جلوی سینما شروع کرد، بعد کنترلچی و آپاراتچی سینما شد و بعد به تهران آمد و در یک عکاسخانه مشغول به کار شد و بعد عکاسی در سینما و سرآخر هم کارگردانی.

پرویز پرستویی
کارگر
ماقبلِ سینما
الان را نبینید که بسیاری از تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌های سینما برای همکاری با پرستویی سرودست می‌شکنند. او برای رسیدن به این جایگاه سال‌ها تلاش کرد. او همزمان با فعالیت در تئاتر، برای گذران زندگی چند سال منشی دادگستری بود و حتی قبل‌تر برای پس‌انداز و خرید خانه در حوالی ترمینال جنوب کارگری می‌کرد.

پرویز پورحسینی
کارگر صحافی
ماقبلِ سینما
این بازیگر فقید که در سال‌های اخیر از مادر کهنسالش مراقبت می‌کرد و اصلا به خاطر حفظ سلامت او در این یک سال و ترس از گرفتن کرونا و انتقال بیماری به مادرش، کاری را قبول نمی‌کرد، پدرش را خیلی زود از دست داد؛ در ۱۲سالگی؛ برای همین ناچار شد به سختی کار کند از جمله کار در صحافی کتاب.
ستاره‌های سینمای جهان قبلا چه کاره بودند؟
خواندن زندگینامه و مصاحبه‌های ستاره‌های سینمای جهان به اندازه فیلم‌هایشان جذاب و پرماجراست. به ویژه وقتی بدون هیچ ملاحظه و پنهانکاری، از شغل‌های مختلف و گاه سطحی و پیش پاافتاده و نامرتبط آنها در سال‌های دور سخن به میان می‌آید، این جذابیت با شگفتی و اندکی ناباوری هم همراه می‌شود.   جالب این‌که  بسیاری از ستاره‌های جهان که عقبه پررنجی داشته‌اند به بهترین شکل این تجربه‌های زیستی را جلوی دوربین و در قالب نقش‌های مختلف به کار گرفته‌اند.
فدریکو فلینی
دلقک
ماقبلِ سینما
مجله خبری دکتر سلامی : کارگردان بزرگ سینمای ایتالیا قبل از این‌که وارد حرفه کارگردانی شود، مشاغل مختلفی را تجربه کرد؛ کاریکاتوریست مجلات و دلقک سیرک که از قضا بعدها نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل گیری جهان منحصربه‌فرد فیلمسازی‌اش دارند. ضمن این‌که او سال ۱۹۷۰ اثری مستند داستانی به نام دلقک‌ها هم ساخت.

داستین هافمن
تایپییست
ماقبلِ سینما
بازیگر بزرگ سینما همان‌قدر که نقش‌های مختلفی بازی کرد، شغل‌های گوناگونی را هم تجربه کرد: پیشخدمتی، ظرفشوری، روزنامه‌فروشی، تایپیستی، دستیاری روانپزشکی و… پاپیون، همه مردان رئیس‌جمهور، دونده ماراتن و سگ‌های پوشالی از جمله فیلم‌های داستین هافمن هستند.

برد پیت
لباس مرغ
ماقبلِ سینما
باور می‌کنید که حتی این بازیگر محبوب و خوش‌تیپ هم برای رسیدن به سینما رنج کشیده و قبل از آ‌ن شغل‌های غیرمرتبطی را تجربه کرده‌باشد؟ اوضاع مالی پیت زمانی به قدری خراب بود که مجبور می‌شد آن خوش‌تیپی را پنهان کند و با لباس مرغ جلوی رستوران‌ها بایستد و مردم را به صرف غذا دعوت کند!

کلارک گیبل
کارگر کارخانه
ماقبلِ سینما
 قبل از این‌که نقش رت باتلر در «برباد رفته» را بازی کند و «سلطان هالیوود» شود و حتی مدت‌ها قبل از این‌که در تست‌های مختلف بازیگری رد شود، به دلیل شرایط بحرانی خانواده، تن به کارهای سختی در میدان‌های نفتی و کارخانه لاستیک سازی داد.
یک شب اتفاق افتاد، سلطان و چهار ملکه، سراسری میسوری پهناور ، سانفرانسیسکو و ناجورها از جمله فیلم‌های کلارک گیبل است.

رومن پولانسکی
کارگر
ماقبلِ سینما
 این فیلمساز مشهور سرنوشت عجیب و تلخی دارد و حتی هنوز و باوجود موفقیت و اعتبار جهانی، گذشته دست از سر او برنمی دارد. همسرش به‌طرز فجیعی به قتل رسید که در روزی روزگاری هالیوود تارانتینو به آن اشاره می‌شود. خودش به اتهام تجاوز به دختری کم‌سن و سال در سال‌ها قبل هنوز تحت‌تعقیب قضایی در آمریکاست و در سال‌های دورتر و در کودکی و بعد از کشته شدن مادرش آواره شد و در خانه‌های روستایی مختلف کار کرد.

برت لنکستر
آکروبات باز
ماقبلِ سینما
هیکل این بازیگر تنومند  سینما، ماحصل فعالیتش در ژیمناستیک بود که پای لنکستر را به سیرک کشاند. تسلطش در آکروبات را می‌توان در بسیاری از فیلم‌هایش دید.  مشعل و کمان، یوزپلنگ ، آپاچی، بندباز، جدال در اوکی‌کورال از فیلم‌های لنکستر است.

جیم کری
نگهبان
ماقبلِ سینما
چه خوشبخت بودند رئیس و مدیران و کارگران آن کارخانه‌ای که این کمدین مشهور و محبوب جهان نگهبان کارخانه‌شان بود.

والت دیزنی
راننده آمبولانس
ماقبلِ سینما
این کارگردان مشهور فیلم‌های انیمیشن هم سابقه کارهای مختلف دارد، اما شاید دانستن این یکی شغل دیزنی جالب تر از بقیه مشاغلش باشد؛ راننده آمبولانس.


آنتونی کویین
بوکسور
ماقبلِ سینما
ستاره بین‌المللی سینما سال‌ها پیش از معروف شدن، شغل‌های مختلفی را تجربه کرد؛ کارگری کشتارگاه، نقاشی و بوکسوری. جالب این‌که بدانید او بعدها و در عالم بازیگری از این تجربیات در ایفای نقش‌هایش استفاده کرد؛ در «مرثیه‌ای برای یک سنگین وزن»، بوکسور بود و در «شور زندگی»، نقش نقاش معروف پل گوگن را بازی می‌کرد.

مجله خبری دکتر سلامی 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

چهار × چهار =