شهاب سنگ چیست؟ | همه چیز در مورد شهاب سنگ

شهاب سنگ چیست؟ | همه چیز در مورد شهاب سنگ

علم نجوم یکی از شگفت انگیزترین علوم طبیعت است که از هزاران سال پیش نظر توجه انسان ها را به خود جلب کرده و با تلاش دانشمندان و محققان، هر روز دانش و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست می آید.

یکی از موضوعات جالب در نجوم شهاب سنگ ها هستند. پیشینه برخورد شهاب سنگ ها به زمین با عمر زمین برابری می کند و موجودات کره زمین از جمله دایناسورها در دوره های مختلف شاهد سقوط آن ها به زمین بوده اند که گاه به ویرانی های جبران ناپذیر روی کره زمین منجر شده است.

اگر به موضوع شهاب سنگ ها علاقه دارید در ادامه مطلب کوکا را همراهی کنید.

شهاب سنگ چیست؟ | همه چیز در مورد شهاب سنگ | مجله خبری دکتر سلامی

شهاب سنگ چیست؟

شهاب سنگ نوعی سنگ فضایی است که هنگام سقوط با سرعت صد برابر بیشتر از سرعا یک هواپیما حرکت می کند. این سنگ مانند ستاره می درخشد زیرا سرعت بالا باعث گرم شدن بیش از حد آن (بیش از 1000 درجه سانتی گراد) شده و ظاهری درخشنده به آن می بخشد.

اکثر شهاب سنگ ها کوچک هستند و در حین سقوط به سمت زمین می سوزند اما برخی دیگر بزرگ تر بوده و منفجر می شوند. به عنوان مثال سال 2013 شهاب سنگی به اندازه یک خانه بزرگ بر فراز شهری در روسیه با بیش از یک میلیون نفر جمعیت منفجر شد.

برخی شهاب سنگ ها پس از برخورد با زمین یک سوراخ بسیار بزرگ به نام دهانه ایجاد می کنند. حتما در عکس های ماه دیده اید که سطح آن پوشیده از دهانه هایی است که شهاب سنگ ها ایجاد کرده اند اما وقتی به عکس های کره زمین نگاه می کنیم این طور نیست.

علت این است که دهانه هایی که توسط شهاب سنگ ها روی کره زمین ایجاد می شوند معمولا با باران ها از بین رفته، توسط پوشش های گیاهی پوشیده می شوند یا با رشد کوه ها ناپدید می شوند. اگرچه هنوز دهانه های بزرگی روی زمین وجود دارد که از جمله آن ها می توان به دهانه بارینگر در آریزونای ایالات متحده اشاره کرد.

آیا می دانستید حدود 65 میلیون سال پیش شهاب سنگ بزرگی به اندازه شهر لندن به زمین برخورد و یک دهانه غول پیکر به نام چیکشلوب ایجاد کرد که باعث تشکیل یک موج سونامی بزرگ شده و از دلایل اصلی انقراض دایناسورها بوده است؟!

شهاب سنگ از چه چیزی ساخته شده است؟

احتمالا شما هم فکر می کنید شهاب سنگ نمی تواند دقیقا شبیه سنگ های معمولی روی کره زمین باشد، این حدس هم درست است و هم نادرست!

شهاب سنگ ها دو نوع مختلف دارند: یک سری از آن ها تا حدی شبیه سنگ های معمولی هستند و تشخیص شهاب سنگ بودن آن ها دشوار می باشد اما یک سری دیگر از فلز ساخته شده اند که بسیار سنگین تر از سنگ معمولی بوده و تشخیص آن راحت تر است.

هر دو نوع شهاب سنگ سطح سوخته دارند، گویی داخل یک اجاق گاز بسیار داغ قرار داشته و سوخته اند.

شهاب سنگ از کجا می آید؟


کلیه ما میدانیم سنگ های فضایی فراوانی بدور خورشید می‌چرخند که بعضی از آنان سرعت مشابه زمین دارا‌هستند و مدت زمان یک دور کامل آن‌ها به دور خورشید یک‌سال طول میکشد .

پهنای بزرگ ترین شهاب سنگ ها نسبتاً هزار کیلومتر است , برای مثال سیارک سرس حدود 940 کیلومتر عرض دارااست البته اکثری از آن‌ها به قدری کوچک می باشند که تا‌زمانی‌که به زمین برخورد نکنند نمی توانیم آنان را ببینیم .

بعضی از این سنگ ها سیارک نامیده می‌شوند چون مثل ستاره می درخشند و بعضا دیگر دنباله دار نامیده میشوند چون بیشتر مشابه گلوله های برفی آلوده و کثیف می‌باشند که دنباله ای از خویش به جا میگذارند .

بعضا سیارک ها و ستاره های دنباله دار به عبارتی تکه سنگ هایی می باشند که بعداز ساخت سیاره هایی همچون زمین از حدود 4 . 5 میلیارد سال پیش باقیمانده اند , بعضی دیگر هم از برخورد دو سیاره به نیز بوجود آمده اند .

اکثری از سیارات از جمله زمین دارنده سطح سنگی می باشند در حالی که بخش داخلی آن‌ها‌را فلز تشکیل داده است , به همین جهت است که شهاب سنگ ها دو مدل میباشند , در واقع شهاب سنگ های سنگی از سطح سیارات جدا گردیده اند در حالی که شهاب سنگ های فلزی تکه ای از داخل سیارات می باشند .

زمانی که یک شهاب سنگ بزرگ دهانه ای روی سطح یک سیاره یا این که ماه ایجاد می کند سنگ هایی به گوشه و کنار پرتاب می شود که ممکن است به زمین برخورد نمایند .

امروزه محققان می‌دانند بعضی شهاب سنگ هایی که به زمین می رسند از ماه و بعضی دیگر از مریخ میایند چون داخل شهاب سنگ ها حباب های کوچکی از هوا موجود هست , از آن جا که هوای مریخ با هوای کره زمین زیاد مختلف است با بررسی حباب هوای باطن شهاب سنگ ها می توان فهمید شهاب سنگ از مریخ آمده است یا این که خیر .

منبع: theconversation

مجله خبری دکتر سلامی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

11 + 19 =