زمان واکسیناسون ایرانیان از چه زمانی شروع میشود ؟

زمان واکسیناسون ایرانیان از چه زمانی شروع میشود ؟


او که تحت عنوان نخستین مهمان در استودیوی برنامۀ «خندوانه» در فصل پنجم آن با اجرای رامبد جوان حاضر شده بود تصریح کرد : فعلابایستی ماسک زد تا تکلیف مان روشن شود و تا همه ماسک نزنند نمی‌توان ماسک را برداشت .

کرونا و واکسیناسیون، کدام گروه ها در اولویت هستند؟ -زمان واکسیناسون ایرانیان از چه زمانی شروع میشود ؟

خانم محرز این شایعه را که دو لایه ماسک , مشکلات ریوی تولید می نمایدنادرست دانست و اعلام‌کرد : فقطممکن است ذرات ماسک های کم کیفیت حالت آلرژی تولیدکند و گرنه دو لایه ماسک مثل این است که یوگا می‌کنیم , زیرا ورزش های تنفسی در یوگا اهمیت دوچنداندارااست .

مدیر مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن «کوو ایران» اعلام کرد : با تمام فشار ها و تحریم ها تجهیزاتمهیا شده و در فاز تحقیقات بالینی تعدادی واکسن ایجاد شده تا محتاج دیگرافراد نباشیم و این جای افتخار دوچندانداراست .

مینو محرز اظهار امیدواری کرد واکسیناسیون بیشتراز 6 ماه به طول نینجامد چرا‌که کشور‌ایران از یکی ازبهترین سیستم های واکسیناسیون شامل است و تنها کافی است واکسن در اختیار باشد تا در مراکز 16 ساعتۀ بهداشت , فوراآغاز شود .

اومتذکر شد : 10 سال پیش از روش همین سیستم سرخک را ریشه کن کردیم و درصورتی که برای کووید 19 واکسن در اختیار باشد تزریق آن چندان طولانی نخواهد بود . به این دلیل که پوشش ما در روستا ها بالای 95 درصد است و عمل 6 ماهه تمام می شود .

خانم محرز با این وجودکماکان رعایت فاصله گذاری , ماسک زدن و دست شستن را ضروری دانست .

این دانشمند ایرانی که از مبتلایان کرونا خواست روحیۀ خویش را قوی نگه دارند و اصطلاحاً واندهند , یادآور شد : مرگ و میر کرونا به نسبت مبتلایان بالا نیست بلکه شمار مبتلا ها بالاست . 80 درصد از مبتلایان علامتی نشان نمی دهند و 20 درصد بد حالمی شوند و ازاین 20 درصد 5 درصد به بخش مراقبت های ویژه انتقال می‌یابند و از این 5 درصد یک‌سری که بیماری در آنهاپیشرفت داشته از دست میروند .

دکتر محرز اظهار کرد : به غیر از رعایت موارد سه گانه ( ماسک , دست شستن و فاصله گذاری ) با شعف و امیدبایستی به مبارزه کرونا رفت و در شرایطی که پیوسته و صحیح , ماسک بزنیم بالای 97 درصد می توان ویروس را در اختیار گرفتن کرد .

از نکات شایان توجه دیگر در سخنان متخصص برجستۀ بیماری عفونی و رییس مرکزپژوهش ها ایدز در برنامۀ رامبد جوان مقایسۀ شرایط کنونی با پدیدۀ ایدز بود که خاطرنشان کرد : «با اینکه در اوایل ایدز در 45 سال گذشته من تنها کسی بودم که برای تسکین می رفتم , اما آنچه را در‌این 11 ماه دیده ام طی 45 سال ندیده بودم . » وی همینطور بدین موارداشاره نمود :

– در مردان ابتلا به کرونا شدیدتر است . جنس مرد در این فقره بیشتر در معرض خطر است .

– و اکسن مانند قرص و دارو نیست که بعضی تصور نمایند می توان از خیابان ناصر خسرو تهیه کرد . به زنجیرۀ سرد و نگه داری نیاز دارد و سودجویان از استیصال مردم سوء استفاده می نمایند . بخش اعظمی از اطلاعاتی که در فضای مجازی ارایه می شود اشتباه و غیر علمی است . عجله برای تهیه واکسن هم ناموجه است , چون تا همه واکسینه نشوند فایده ندارد .

– هیچ چیزی بدتر از اضطراب، توان سیستم ایمنی را کاهش نمی دهد. پس یکی از راه های مقابله کاهش اضطراب است و دیدن نیمۀ پُر لیوان.

– مردم را به مقاومت و استقامت و به امید و شادی توصیه می کنم.

-من اهل ورزش بودم و هستم و در دانشگاه عضو تیم های ورزشی دختران در بسکتبال، والیبال، اسکی و تنیس بودم و همچنان تنیس را ادامه می دهم.

در بخشی از برنامه هم وقتی رامبد جوان از مینو محرز پرسید:آیا خود شما نیز به این ویروس مبتلا شده اید، او پاسخ داد:«بله، نه یک بار که دوبار» و مهم ترین علامات کرونا در تجربۀ شخصی خود را هم استخوان درد و سرگیجه ذکر کرد.

مدیر پروژۀ تحقیقات واکسیناسیون کرونا استفادۀ افراطی از الکل را بی دلیل دانست و در بیان شگفت آورترین خاطرۀ خود از زمان شیوع ویروس کووید 19 گفت:فردی به قصد پیش گیری وایتکس رقیق شده با لیمو مصرف کرده و عنبر نسا (عنبر نسارا) دود داده بود و روده و معدۀ او آسیب جدی دید.

دکتر محرز در بخش دیگری از این برنامۀ تلویزیونی گفت:با این که درد و رنج جوان 30 ساله ای را از نزدیک دیده ام که پدر و مادر خود را طی تنها یک هفته از دست داد و در حالی که سوگ را هم باید به تنهایی تحمل می کرد، چون تسلا دهنده ای نبود، اما باز باید امیدوار بود و نباید اسیر اضطراب شد.

متخصص پرآوازۀ ایرانی در «خندوانه» هم سخنی را گفت که پیش از این نیز گفته بود. این که هیچ گاه به مهاجرت از ایران نیندیشیده با این که 7 سال نتوانست پسرش را که برای اخذ دکتری به امریکا رفته بود، ببیند، اما هیچ گاه به فکر مهاجرت از ایران نبوده هرچند که به سفر خارجی به قصد گردشگری یا شرکت در همایش های علمی زیاد رفته است.

از توصیه های دیگر خانم محرز که با توجه به نزدیک بودن پایان فصل سرما و شروع بهار قابل اجراتر به نظر می رسد این بود که پنجره ها را باز کنید و بگذارید هوا جریان داشته باشد چرا که تهویۀ هوا نیز مانند ماسک و فاصله گذاری و شست و شوی دست، اهمیت دارد.

مجله خبری دکتر سلامی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

نوزده + 17 =