هر آنچه که لازم است درباره سرطان معده بدانید

هر آنچه که لازم است درباره سرطان معده بدانید | مجله خبری دکتر سلامی

هر آنچه که لازم است درباره سرطان معده بدانید

این روزها سرطان نام و غریب و غیر آشنایی نیست و همه ما بیماری سرطان را در نزدیکان خود و یا حتی شاید خودتان تجربه این بیماری را داشته باشید؛ همه ما به خوبی می‌دانیم که این بیماری دیگر مانند قبل لاعلاج نیست و راه های درمانی برای آن پیدا شده است؛ البته بسته به نوع سرطان روش های درمانی متفاوتی وجود دارد.

ما در این مطلب قصد داریم تا هر چه بیشتر شما را با سرطان معده آشنا کنیم و به شما هشدارهای لازم برای پیشگیری از این سرطان را داده و راه های درمان آن را نیز بیان کنیم؛ پس خوب است در این مطلب با فیس نم همراه باشید تا بهتر و بیشتر با سرطان معده آشنا شوید، زیرا این بیماری ممکن است به سراغ هر کسی رود و برای مدت طولانی زندگی و سلامت فرد مورد حمله خود قرار دهد.

معده جزو اصلی دستگاه گوارش:

همه ما به خوبی با این عضو بدن خود آشنا هستیم و میدانیم که مسئول هضم اصلی غذا این بخش است؛ اما هیچ نقشی در جذب مواد غذایی ندارد، بلکه این مسئولیت بر عهده روده کوچک است. اما معده باید غذاها و ورودی های خود تبدیل به جسمی نیمه جامد نماید و سپس به روده کوچک فرستد و این خود وظیفه مهمی در دستگاه گوارش بدن محسوب میشود.

در این فرایند اسید معده است که کمک به فرایند هضم در معده میکند و این اسید از سلول های دیواره معده برای هضم غذاها ترشح می‌شود که میتواند فولاد را آب کند، پس این اسید باید حتما داخل معده حفظ شود و به بیرون از آن راه پیدا نکند؛ و در این راه تنها سلول های دیواره ای معده هستند که نقش ایفا میکنند و لایه مخاطی که این دیواره را محافظت میکند و از همین سلول ها ساخته و ترشح می‌شوند.

گاهی این سلول ها دچار اختلالاتی می‌شوند که به صورت عادی رفتار نمی‌کنند و همین ممکن است زمینه ای باشد برای ابتلا به سرطان معده؛ باید دانست که تشخیص این سرطان در ابتدای ایجاد آن کار ساده ای نیست، اگرچه در صورت تشخیص سریع آن می‌توانید راه های درمانی آسان تر و بی دردسر تری را تجربه نمایید؛ در هر صورت یکی از چالش هایی که پزشکان این روزها با آن روبرو اند، نحوه تشخیص سریع آن است که می‌تواند جان فرد مبتلا را نجات دهد.

سرطان معده خود را سریع نشان نمی‌دهد:

سرطان معده یکی از سرطان هایی است که خیلی رایج نیست، اما می‌تواند در صورت رخ دادن دردسرهایی به همراه داشته باشد و مهمترین آن ها این است خود را سریع نشان نداده و تشخیص آن در ابتدا ممکن نیست و همین موضوع میتواند مدت طولانی فرد مبتلا را سردرگم  و گرفتار انواع پزشکان و آزمایشگاه و عکسبرداری کند، و در این مدت هم بیماری پیشرفت کرده و می‌تواند اعضای بیشتری را درگیر کند و هم فرد مبتلا را از درمان دردهای خود دلسرد کند.

چه افرادی بیشتر در معرض سرطان معده اند؟

سرطان معده | انگبین طب

یکی از نگرانی ما در این روزها این است که بدانیم؛ تا چه حد احتمال درگیری با این بیماری برای ما وجود دارد و آیا ما در دسته افراد در معرض این بیماری هستیم یا خیر؟ اما چه افرادی بیشتر با این بیماری مواجه اند:

 • افراد مسن و بالای 50 سال
 • مردان
 • افراد سیگاری
 • افرادی که در خانواده آن‌ها سابقه این بیماری وجود دارد

این 4 دسته از افراد ممکن است بیشتر از سایر افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند و این موضوع می‌تواند برای این افراد نگران کننده باشد، اما آیا اگر جزو این 4 دسته افراد نباشید دیگر ابتلا به سرطان معده برای شما به صفر خواهد رسید؟ خیر. یکی از دلایل شایع ابتلا به سرطان معده سبک و شیوه زندگی است، که اگر این شیوه غلط باشد ممکن است شما را در هر سن و با هر شرایطی درگیر نماید؛ اما این مواردی که به عنوان سبک زندگی غلط تلقی می‌شوند چه مواردی هستند؟

 • بیش از اندازه از نمک استفاده نمایید
 • بیش از  اندازه گوشت بخورید
 • بی تحرک باشید و ورزش نکنید
 • غذاهایی را استفاده کنید که به خوبی پخته اند
 • غذاهایی بخورید که به خوبی پخته نشده اند

پیشنهاد مطالعه : نشانه ها و علائم سرطان رحم و روش های درمان آن

علائمی که می‌تواند هشداری برای سرطان معده باشد:

تهوع و استفراغ: داشتن حالت تهوع و استفراغ یکی از علائم معمول سرطان معده است که البته نمی‌توان تنها به همین علامت اکتفا کرد و گمان کرد که به سرطان معده دچار هستید، اما دائمی بودن این موضوع می‌تواند هشدار دهنده باشد.

سوزش مکرر معده: این علامت علاوه بر سرطان معده می‌تواند به زخم معده نیز دلالت کند.

نفخ دائمی: اگر هر چه که می‌خورید سریع نفخ می‌کنید و این موضوع شماره اذیت می‌کند، می‌تواند یکی از علائم سرطان باشد.

مدفوع خونی: وجود خون در مدفوع شما می‌تواند نشان دهنده بیماری های زیادی باشد ه به اجزای دستگاه گوارش شما اشاره دارد، که یکی از دلایل خون در مدفوع می‌تواند درست عمل نکردن معده و وجود تومور و سرطان معده در شما باشد.

زردی و خستگی زیاد

درد معده ای که با خوردن غذا بدتر می‌شود: درد معده یکی از شایع ترین اتفاقات در میان افراد است که به اصطلاح به آن معده عصبی می‌گویند و بیشتر زمانی به سراغ فرد می آید که فرد تحت استرس و یا موضوعات عصبانی کننده قرار گرفته باشد. اما درد معده ناشی از سرطان معده به صورت دائمی است و در صورت خوردن غذا این درد بیشتر میگردد.

ناراحتی هایی که در قسمت بالایی شکم

بی اشتهایی و یا کم اشتهایی: وجود تومور در معده، باعث احساس سیری در فرد می‌کند و همین موضوع میتواند فرد را کم اشتها و یا بی‌اشتها نماید.

چگونه باید از سرطان معده پیشگیری کنیم؟

سرطان معده، بیماری قابل پیشگیری - ایرنا

همه به خوبی می‌دانیم که راه های پیشگیری بسیار آسان تر و بی دردسر تر هستند؛ پس بهتر است قبل از هرگونه اتفاق ناخوشایندی راه های پیشگیری را انتخاب کنیم. راه هایی مانند:

 • سیگار را کنار بگذارید.
 • میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود حتما جا دهید
 • وزن ایده آل خود را بدانید و برای رسیدن به آن تلاش کنید
 • غذاهای خود را شور نکنید و از خوردن غذاهای دودی دوری کنید

حرف آخر: با توجه به سبک های اشتباه زندگی این روز ها ابتلا به انواع سرطان ها به ویژه سرطان معده به دلیل تغذیه نامناسب میتواند بیشتر از گذشته رخ دهد، توصیه ما به شما تغییر سبک زندگی و ورزش است تا از این بیماری دور بمانید. به یاد داشته باشید بیماری های مانند سرطان ممکن است هر فردی را درگیر نماید و شما از این قاعده مستثنا نیستید؛ پس مراقب خود باشید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

5 − 5 =