چگونه افطار کنیم ؟

چگونه افطار کنیم ؟

ماه رمضان چگونه افطار کنیم/ غذاهای سحری - معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت  بهداشت

افطار کردن یکی از زیبایی های روزه داری است که در آن برکات فراوانی وجود دارد. سنت پیامبر خدا تاکید فراوان بر افطار کردن در وقت مقرر و بلافاصله پس از اذان مغرب شده است. افطار بهتر است با آب ولرم و خرما باز شود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت استان کرمانشاه تاکید کرد:افراد برای سلامت بدن خود در ماه مبارک رمضان، حتما روزه خود را با آب ولرم و خرما افطار کنند.
نیلوفر حیدری با اشاره به نزدیک شدن ایام روزه داری، گفت:با توجه به مدت زمان طولانی روزه داری در فصل گرما، افراد باید برخی نکات تغذیه ای را مدنظر قرار دهند تا دچار مشکل نشوند.
وی توصیه کرد:افراد حتما با آب گرم و چند عدد خرما روزه خود را افطار کنند، زیرا معده ساعت ها خالی بوده و بهتر است با آب گرم یا ولرم که نزدیک به دمای بدن است روزه افطار شود، البته استفاده از چای و یا شیرگرم هم بلامانع است.

گشودن افطار

این کارشناس تغذیه افزود:از طرفی بدن به سرعت نیاز به تامین انرژی دارد و به همین علت توصیه می گردد از خرما برای افطار استفاده کرد.
حیدری با تاکید بر فاصله انداختن میان وعده افطار و شام، گفت:معده در طول مدت روزه ساعت ها خالی بوده و زمان نیاز دارد که بتواند غذاهای سنگین را در خود جای دهد و بهتر است پس از صرف افطار نیم ساعت تا یک ساعت فاصله انداخته و سپس شام صرف شود.
این کارشناس تغذیه توصیه کرد:افراد از صرف شام پرچرب و پرحجم خودداری کرده و و عده شام را سبک صرف کنند.
حیدری وعده سحر را مهم ترین وعده غذایی در ماه مبارک رمضان دانست و اظهار کرد:در این وعده افراد باید از مصرف غذاهای چرب، شیرین و کنسروی و نیز سوسیس و کالباس و نوشابه های گازدار اجتناب کنند.
وی افزود:در این وعده ترجیحا باید مواد کربوهیدارتی مانند برنج و نان و نیز انواع سبزیجات و میوه ها مصرف شود.
حیدری، ماست و خیار و انواع خورش را گزینه های مناسبی برای وعده سحر عنوان کرد.
این کارشناس تغذیه بر مصرف هشت لیوان آب در ساعت بین افطار تا سحر تاکید کرد و افزود:با توجه به طولانی بودن مدت روزه و گرمی هوا افراد باید دقت داشته باشند که حتما هشت لیوان آب را میان وعده افطار تا سحر مصرف کنند.
حیدری با بیان اینکه نوجوانان و جوانان انرژی بیشتری نیاز دارند، گفت:این افراد می توانند از آجیل بدون نمک در وعده سحری خود برای دریافت انرژی بیشتر استفاده کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یازده − 1 =