مدیریت و درمان سکته قلبی

مدیریت و درمان سکته قلبی

مدیریت و درمان سکته قلبی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد سکته قلبی و بیماری های قلبی و هر آنچه که نیاز است ، برای شما شرح دهیم ، با مجله اینترنتی فیس نم همراه باشید .

چه کسانی به بیماری قلبی دچار میشوند ؟

تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار می‌شوند از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است ،  به طور کلی بیماری کرونر قلب در همه جا شایع شده است این بیماری در کشورهای اروپایی شمالی آمریکای شمالی و استرالیا شیوع بیشتری دارد و در مناطق استوایی و کشورهای در حال توسعه به ندرت رخ می دهد،  به نظر می‌رسد این بیماری با شیوه زندگی ارتباط دارد زیرا افرادی که از کشورهای در حال توسعه کشورهای موفق مهاجرت کرده اند به تو بیشتر دچار بیماری کرونری قلب شدند برای مثال مردمی که از سه قاره به انگلستان مهاجرت کردند و حتی از مردم ساکن انگلیس به این بیماری مبتلا شده اند .

قلب چگونه کار می کند ؟

کار اصلی قلب تلمبه کردن خون روشن ( که حاوی مقدار زیادی اکسیژن و مواد غذایی است) ،  از طریق شریان های بزرگ به سرتاسر بدن می باشد. فیلم زیر را مشاهیده کنید

قلب دو قسمت دارد که هر قسمت به عنوان یک تلمبه معجزا عمل می‌کند هر دو قسمت قلب نیز خود به دو گروه تقسیم می شوند بنابراین قلب در کل چهار حفره دارد ه های بالایی را اصطلاحاً دهلیز می نامند که مخزن جمع کننده خون هستند و حفره‌های پایینی را اصطلاحاً بطن می مامند که با انقباض خون را به بیرون تلمبه می‌کنند  .

سکته قلبی چگونه رخ میدهد ؟

وقتی رگ های کرونر به وسیله  لخته کاملا بسته میشوند نتیجه نهایی آن سکته قلبی است ، اگر لخته خون خود به خود از بین نرود که اغلب هم این چنین است ، آن قسمت از قلب خود به خود ظرف مدت 5 الی 10 دقیقه می میرد و سکته قلبی یا آنفارکتوس میوکارد رخ میدهد.

سکته قلبی چه مقدار آسیب میزند ؟

اندازه واقعی سکته قلبی و مقدار آسیب دیده به عضله قلب به چند عامل بستگی دارد اولین عامل اندازه شریان است به طوری که هر اندازه شریان مسدد شده  بزرگ تر باشد مقدار بیشتری از قلب آسیب می بیند دوم اینکه وقتی سایر شریان‌های کرونر نیز دچار  مشکل می‌شوند و آسیب میبینند .    

 آخرین عامل اینکه وسعت سکته قلبی بستگی به این دارد که آیا عضله آسیب دیده رگ هایی ایجاد می‌شود یا خیر در صورتی که رگ های فرعی به منطقه آسیب دیده خون رسانی کنند صدمات کمتری ایجاد می شود، ترینات منظم باعث تشکیل رگ های فرعی می شوند و به همین دلیل این تمرینات بخشی از درمان این بیماران را تشکیل می‌دهد.

اثر فوری آسیب به قلب به غیر از درد این است که مثل ساده تلمبه نمیزند و فشار خون کاهش می یابد که در نتیجه موجب بی حالی و تعرق یا حالت تهوع ایجاد می شود سایر مشکلات عمده در مراحل اولیه آسیب دیدن عضله قلب این است که باعث بی نظمی در ریتم قلب یا آریتمیمی شود .

 این بی نظمی می تواند تهدید کننده زندگی بوده و منجر به  ایست قلبی شود ، به علت خطرات این آریتمی افرادی که دچار سکته قلبی شده است باید در ۴۸ ساعت در بیمارستان و در بخش مراقبت های قلبی یا سی سی یو به دقت تحت نظر باشد .

خوشبختانه چنین بی‌نظمی‌های پس از ۲ تا ۳ روز اول پس از سکته قلبی به ندرت اتفاق می‌افتد و اکثر افراد را قبل از ترخیص به بخش عمومی منتقل می‌کند،  پس از سکته قلبی بدن شروع به ترمیم قسمت های آسیب دیده می کنند ،  سلولها ،  عضله مرده یا آسیب دیده را  بر می دارند و بافت فیبروز تشکیل می شود .

این مرحله ۶ یا ۷ روز  طول میکشد ، بافتی که در محل آسیب دیده تشکیل می شود سالم است اما متاسفانه عضله قلبی که از دست رفته دیگر نمی تواند جایگزین شود و قلب ضعیف می‌شود اکثر افرادی که سکته قلبی کوچکی داشته‌اند تفاوت چندانی را در کار قلب خود نسبت به  قبل از سکته قلبی احساس نمی کند اگر منطقه وسیع این از عضله آسیب دیده باشد اغلب بزرگتر می‌شود و نمی‌تواند به خوبی عمل تلمبه زدن را انجام دهند که به این وضعیت اصطلاحا نارسایی قلب می گویند  .

نارسایی قلبی چگونه به وجود می آید ؟

نارسایی قلب می تواند بر اثر بیماری هایی که قلب را دچار مشکل می سازند به ویژه فشار خون بالا ایجاد شود اما در کشورهای غربی بیماری کرونر قلب مهترین علت ایجاد نارسایی قلب به حساب می آید وقتی قلب به صورت مناسب نتواند خون را پمپاژ کند ریه از خون  پر شده و موجب تنگی نفس میشود .

درک مناسب از این بیماری

 همیشه مطالب ناخوشایند گفته نمی شوند عواملی که در شیوه زندگی وجود دارد که با کنترل آنها می‌توانیم خطر بروز بیماری کرونر قلب را کاهش دهیم مردم اغلب درباره بیماری قلبی خود احساس گناه می کند زیرا آن را نتیجه خطاهای خود می‌دانند این مطلب درست نیست و حقیقت این است که ما بیش از سایر بیماری های مهم درباره عوامل ایجاد بیماری قلبی اطلاع داریم .

سکته قلبی

علائم بیماری کرونر قلب چیست ؟  

اگر این علائم ذکر شده را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید و از صحت سلامتی خود آگاه شوید .

 • درد سینه
 • یوئ هاضمه
 • درد عضله سینه
 • عفونت های ویروسی
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
حتما بخوانید : آسم چیست | علائم آسم | درمان آسم | تشخیص آسم

آزمایش های بیماری کرونر قلب

درد سینه علل احتمالی بسیاری دارد و مهمترین علامت که نشان دهد این درد قلبی است یا نه بر اساس نوع درد و زمان بروز درد مشخص میشود  ، پزشکان معمولاً می توانند انواع مختلف درد را در سینه تشخیص دهند درد آن قدر واضح و مشخص باشد که پزشک به شما بگوید که درد به علت ناراحتی قلبی است یا نگرانی ندارد .

دردی که ناشی از سکته قلبی باشد کاملاً مشخص و غیر قابل تردید است ،  به هر حال گاهی اوقات تشخیص درد دشوار است و پزشک باید بر اساس احتمالات ایجاد بیماری  قلبی را تشخیص داد ،  در خانمهای جوان درد سیم به احتمال زیاد بر اثر سوء هاضمه است در حالی که در مردان میانسال سیگاری که فشار خون بالایی دارند احتمال بروز آنژین بیشتر از سوء هاضمه است . 

پزشکان برای رفع هر گونه مشکلی در تشخیص خود آزمایش های بیشتری از بیمار به عمل می آورند.     

نوار قلبی

رایج ترین آزمایشی که در تعیین وضعیت قلب انجام میشود ، این آزمایش ساده و بدون درد است که حدودا 10 دقیقه طول میکد و توسط پزشک یا پرستار انجام میشود .

تست ورزش

اهمیت تست ورزش در این است که  پزشک به دو مطلب پی خواهد برد ،  مطلب اول این است که این آزمایش باعث ایجاد درد سینه و تغییراتی در نوار قلب می‌شود تشخیص آنژین قلبی ثابت می‌شود ،  مطلب دوم این است که اگر حال شما خوب بوده و مسافت زیادی را قبل از شروع درد طی کرده باشید پزشک متوجه می‌شود که آنژین شما خفیف بوده و انجام آزمایش های بیشتری ضروری نمی باشد . 

درمان سکته قلبی چیست ؟

اگر شما درد شدید سینه احساس می کنید احساس سرما و عرق ریزش دارید و حالت تهوع به شما دست می دهد احتمالاً دچار سکته قلبی شده اید ريال سکته قلبی زمانی اتفاق می افتد که یک شریان کرونر که قبلاً باریک شده است کاملاً مسدود می‌شود ، وقتی دچار سکته قلبی میشوید و به اورژانس اطلاع می دهید آنها از طریق ماسک صورت به شما  اکسیژن می رساند و یک سرم به دست شما وصل می‌کنند تا بتوانند سایر داروها را به شما تزریق کنند ،  و همچنین از شما نوار قلب گرفته می شود. 

 برای تسکین درد ممکن است به شما یک آمپول مرفین تزریق کند و نیز برای برطرف کردن حالت تهوع دارویی به شما میدهند.  

ترخیص از بیمارستان پس از سکته قلبی

بعد از مراقبت‌های لازم در بیمارستان قلب هنگام بازگشت به خانه احساس عجیبی پیدا می کنید شما طبیعتاً درباره کارهایی که می‌توانید انجام دهید و کارهایی که می‌توانید انجام دهید نگران هستید و همسر شما یا فرزندان حتی بیشتر از شما نگران باشد در حقیقت انجام بیشتر های کارهای خانه برای شما کاملا بی خطر است اما باید از فعالیت‌های فیزیکی سنگین در چند هفته اول خودداری کنید ،  به یاد داشته باشید که این فعالیت‌ها شامل کارهای خانه مانند جارو کردن نیاز به صرف انرژی نیاز دارند نیز می‌شود ،  اهمیت زیادی دارد که در موارد اولیه پس از سکته قلبی خانواده و دوستان شما زیاد مراقب شما نباشد زیرا اطرافیان و خود شما ممکن است به کوچکترین دردی حساسیت نشان دهید و اکثر افراد پس از سکته قلبی به دردهایی که قبلاً توجه داشته اند بیشتر اهمیت دهد .

در  واقع طبق گزارش که به دست آمده ۹۰ درصد از افراد در چند هفته اول پس از سکته قلبی دچار دردهای غیر از درد قلبی شده‌اند با این حال از هر سه نفر یک نفر دچار آنآنژین قلبی می شوند که ممکن است احساس شبیه سکته قلبی در قلب ایجاد کند این دردها با فعالیت بدنی شروع می شود و با استراحت کردن تسکین می یابند ، اگر چنین دردی دارید باید از قرص های زیر زبانی که در بیمارستان به شما داده شده استفاده کنید اگر درد بعد از مصرف قرص زیرزبانی ادامه یافت قرص دیگری مصرف کنید اگر این درد بیش از ۲۰ دقیقه طول کشید باید فورا به پزشک اطلاع دهید

حتما بخوانید : مواد غذایی سرشار از زینک برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف دارو ها  در خانه پس از سکته قلبی

سکته قلبی

در طول هفته اولی که در بیمارستان بستری هستید ، داروهای مختلف به شما ترزیق خواهند کرد که برخی از آنها عوارض بیماری را درمان می کند و برخی دیگر خطر بروز مشکلات بیشتر را در هفته ها یا ماههای آینده کاهش می‌دهند . 

امروزه داروها تنوع وسیعی پیدا کردند که ممکن است برای افرادی که دچار سکته قلبی شده اند ،  تجویز کنند و این پزشک است که تصمیم می‌گیرد کدام دارو برای شما مناسب تراست ، تعجب نکنید اگر فردی را می‌بینید که نوع درمان و دارو هایش با شما متفاوت است زیرا هر دارویی به نیاز برخی افراد سازگاری دارد . 

غلبه بر سکته قلبی

پزشکان در گذشته این باور غلط بودند که بیمار باید به مدت ۶ الی ۷ هفته پس از سکته قلبی در رختخواب استراحت کرد تا قلب التیام یابد بنابراین جای تعجب نبود که پس از استراحت در این دوره طولانی مدت بیمار احساس بدتری نسبت به قبل از زمان بروز سکته قلبی داشته باشد  

توان بخشی پس از سکته قلبی

امروزه توانبخشی پس از سکته قلبی نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیار کرده است.  است به محض برطرف شدن درد و ضعف عمومی بدن که معمولاً در چند روز اول صورت می گیرد ، تاکید بر بازگشت به زندگی طبیعی در شش یا هشت هفته بعد می باشد  . 

بیشتر بیمارستان ها امروزه دارای خدمات توانبخشی قلب می باشند هدف از توان بخش قلب عبارتند از: 

آموزش  :  فهم علت ایجاد مشکل و چگونگی بهتر شدن برعهده آموزش می باشد . 

تمرینات ورزشی :  دادن برنامه تمرینات به صورت که شخص بتواند به زندگی طبیعی بازگردد .

پیشگیری :  اقداماتی که می تواند برای جلوگیری از بروز سکته قلبی بعدی انجام دهند . 

برنامه توانبخشی معمولاً در بیمارستان ها شروع می شود و یک پرستار به سوالات شما و خانواده‌تان پاسخ می دهد  . 

 شما باید هنگام ترک بیمارستان بدانید چه کارهایی میتوانید انجام دهید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید .

برنامه تمرینات ورزشی معمولاً ۲۴ هفته بعد شروع می شوند و تحت نظر یک فیزیوتراپیست صورت می گیرد ،  در این برنامه معمولاً دریا ۱۵ نفر از افرادی که قبلاً سکته کرده‌اند وجود دارند که می‌توانید با صحبت کردن با یکدیگر از تجارب هم استفاده نمایید  .

 وقتی  تازه شروع به انجام تمرینات می کنید و افرادی را می بینید که با انرژی تمام این تمرینات را به پایان رسانده اند ،  اغلب به یک اطمینان خاطر دست می یابید .

برای بسیاری از افراد میانسال  ،  این تمرینات ممکن اولین تمرین منظم می باشد که بعد از سالها انجام میدهند و بنابراین در ابتدا عجیب به نظر می رسد ،  با این حال اکثر افراد متوجه میشوند تمرینات با گذشت هفته ها برای آنها آسان و آسان تر می شوند و در پایان برنامه احساس بهتری نسبت به قبل دارند.  

  جلسات دو آن بخشی معمولاً یک یا دو ساعت طول می‌کشد و دو بار در هفته با وحدت شش یا هفت هفته این کار صورت می گیرد ،  علاوه بر انجام تمرینات ورزشی معمولاً درباره علائم بروز سکته قلبی و راههای پیشگیری از آن با بیمار صحبت می‌کنند .

بازگشت به زندگی طبیعی پس از سکته قلبی

شما ممکن است در چند هفته یا چند ماه اول پس از سکته قلبی درباره انجام فعالیت های طبیعی زندگی خود برای مثال انجام کار یا فعالیت جنسی نگران باشید  شید . 

رانندگی

شما معمولاً طبق قانون حق ندارید به مدت یک ماه ،  پس از سکته قلبی رانندگی کنید ، قوانین خاصی برای راننده های اتوبوس و کامیون که از این طریق هزینه زندگی را تامین می‌کنند وجود دارد که باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنند در برخی کشورها این قوانین درباره راننده های تاکسی نیز اجرا می شوند  

 فعالیت جنسی

پس از سکته قلبی افراد درباره انجام فعالیت جنسی خود نگران هستند تند در ابتدا شما معمولاً حوصله فعالیت جنسی را نداریم اما مطمئناً اگر بخواهید می توانید رابطه جنسی خود را سه یا چهار هفته بعد از سکته قلبی دوباره شروع کنید ،  شما تا زمان بهبودی کامل قلب ،  که معمولاً شش یا هشت هفته بعد به دست می آید ،  نباید به فعالیت جنسی شدید بپردازید ، برخی از داروهایی که برای قلب مصرف می کنید می توانند تمایل جنسی را کاهش دهند هند راجع به این  مسئله می‌توانید با پزشکتان صحبت کنید  .

حتما بخوانید : بررسی سرد شدن رابطه زوجین پس از زایمان

کار

بعد از سکته قلبی اکثر افراد می توانند ۲ یا ۳ ماه بعد به سر کار خود برگردد افرادی که شغل آنها سنگین می باشد و نیاز به فعالیتهای زیاد ندارند می توانند پس از ۸ هفته به کار خود برگردد ، افرادی که کارهای سنگینی دارند در طولانی مدت می‌تواند به کار برگردند و تغییرات ورزشی خاصی را باید برای تقویت دوباره قلب انجام دهند . 

مسافرت

در دو یا سه ماه اول پس از سکته قلبی بهتر است به سفر نروید بعد از این مدت و بهبودی شما احتمالا می توانید به هر جایی که دوست داری سفر کنید ،  کنید اگر در این باره شک دارید راجع به برنامه خود به پزشک مشورت کنید ،  کنید شما باید همیشه از بیمه خود اطمینان داشته باشید ،  اگر دارو مصرف می‌کنید باید به اندازه کافی از آنها تا پایان سفر در چمدان دستی خود قرار دهید . 

4 اقدام برای تغذیه سالم پس از سکته قلبی

سکته قلبی

هرکسی میتواند با توجه به دستورالعمل های زیر تغذیه سالمی داشته باشد .

 • کم کردن مقدار چربی در رژیم غذایی
 • جایگزینی چربی حیوانی ( از حمله چربی ها لبنی ) با روغن های گیاهی
 • خوردن میوه و سبزیجات تازه به مقدار زیاد
 • کم کردن وزن با استفاده از رژیم غذایی مناسب در صورت لزوم

همکاری با پزشک

هرچند کشیدن سیگار و میزان چربی از عوامل خطرزا اصلی ایجاد بیماری قلب می باشد که کنترل آنها می‌تواند در توان شما باشد اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید با پزشک در مورد آنها همکاری کنید تا قطر بروز بیماری است کاهش یابد .  افرادی که دارای بیماری دیابت و فشارخون بالا می باشند این بیماری ها  را به خوبی کنترل کنند زیرا احتمال بروز بیماری که در آنها زیاد است   . 

فشار خون بالا

سعی کنید قرص های فشار خون را به طور منظم مصرف کند کنید حتی اگر علائم بیماری در شما بروز نکرد برای بررسی فشار خون خود به پزشک مراجعه کنید .

دیابت

سعی کنید وزن شما تا حد امکان با قد شما متناسب باشد ،سعی کنید میزان گلوکز( قند )  خون در رژیم غذایی در حد طبیعی باشد و داروهای تجویز تجویز شده از سوی پزشک را به طور دقیق مصرف کنید تمرینات ورزشی بسیار اهمیت دارند زیرا موجب کاهش وزن شده و نیاز شما را به انسولین کم می‌کنند.

  افزایش میزان چربی

سعی کنید در رژیم غذایی خود دقت به خرج دهید و قرص های تجویز شده را صحیح مصرف کنید .

 1. سکته قلبی چگونه رخ میدهد ؟

  وقتی رگ های کرونر به وسیله  لخته کاملا بسته میشوند نتیجه نهایی آن سکته قلبی است ، اگر لخته خون خود به خود از بین نرود که اغلب هم این چنین است .

 2. سکته قلبی چه مقدار آسیب میزند ؟

  اندازه واقعی سکته قلبی و مقدار آسیب دیده به عضله قلب به چند عامل بستگی دارد اولین عامل اندازه شریان است به طوری که هر اندازه شریان مسدد شده  بزرگ تر باشد مقدار بیشتری از قلب آسیب می بیند .

 3. نارسایی قلبی چگونه به وجود می آید ؟

  نارسایی قلب می تواند بر اثر بیماری هایی که قلب را دچار مشکل می سازند به ویژه فشار خون بالا ایجاد شود اما در کشورهای غربی بیماری کرونر قلب مهترین علت ایجاد نارسایی قلب به حساب می آید.

امیدوارم از این مطلب راضی بوده باشید و مجله اینترنتی فیس نم  را به دیگران معرفی کنید .  

برگرفته از کتاب کریستوفر دیویدسن

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

15 − هفت =