30 آبشار معروف ایران را بشناسید + ویدئو

30 آبشار معروف ایران را بشناسید + ویدئو

به فیس نم خوش آمدید در این مطلب بعترین و معروف ترین آبشار های ایران را به شما معرفی میکنیم  تا به شما که عاشق آبشار هستید معرفی کنیم .

1 . آبشار بیشه

لرستان، استانی خوش آب‌وهوا و سرسبز در غرب ایران است که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است. قلعه‌ی باشکوه «فلک الافلاک»، غار تاریخی «کَلماکَره» در شهرستان پل دختر، دشت «لاله‌های واژگون» الیگودرز و دریاچه‌ی «گهر» دورود از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

این استان همچنین به داشتن آبشارهای زیبا و تماشایی شهره است و بیش از ۵۰ آبشار کوچک و بزرگ را در خود جای داده است. آبشار «آب سفید»، «نوژیان»، «چکان» و «وارک» از جمله آن‌ها است. اما یکی از معروف‌ترین آبشارهای لرستان، آبشار «بیشه» است که از جاهای دیدنی دورود به شمار می‌رود و در ۳۵ کیلومتری این شهر قرار دارد.

آبشار بیشه کجاست؟

آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان است که در منطقه‌ای کوهستانی و در دامنه‌های رشته کوه زاگرس جای گرفته است. این آبشار در شهرستان دورود قرار دارد. دورود از شمال با شهرستان سربند و از شمال غربی با بروجرد همسایه است، از شرق نیز به ازنا، از جنوب به الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم‌آباد منتهی می‌شود.

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود، در دهستان سپید دشت و در روستای به همین نام قرار دارد. فاصله‌ این آبشار تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. در شرق بیشه تپه‌های کلاه‌کوه و در شمال آن کوه «ازگن» وجود دارد. راه‌آهن تهران–خوزستان نیز از نزدیکی این مکان عبور می‌کند.

2 . آبشار سرکانه

آبشار سرکانه که با نام‌های آبشار گریت و آبشار هفت چشمه نیز شناخته می‌شود، یکی از آبشارها و جاهای دیدنی خرم آباد است. این آبشار در ۳۰ کیلومتری ایسگاه راه‌آهن سپیددشت در شمال شرقی خرم آباد در بخش پاپی در کنار روستایی بنام گریت عباس آباد واقع شده است. این آبشار دارای طول ۱۵ متر و پهنای ۱۷ متر است و در اطراف آن درختان بلوط و زالزالک وحشی وجود دارد.

3 . آبشار وارک

آبشار وارک یکی از مقاصد طبیعت‌گردی و جاهای دیدنی خرم آباد است که در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است. که فاصله ۴۸ کیلومتری با خرم آباد دارد. این آبشار در نزدکی آبشار نوژیان قرار دارد. آبشار وارک از دو قسمت سرازیر می شود یک سرچشمه آن که یک صخره سنگی به طول ۱۵ متر سرازیر شده و بعد به صخره دوم می‌رسد و تشکیل یک آبشار دوم را می دهد.

4 . آبشار مارگون

آبشار مارگون با ۷۰ متر ارتفاع و عرض ۱۰۰ متر یکی از باشکوه‌ترین آبشارهای ایران است. محوطه‌ی این آبشار زیبا دارای پارکینگ، سرویس بهداشتی و مکان‌های مسطحی است که توسط شهرداری برای برپایی چادر و اقامت بازدیدکنندگان فراهم شده است

. از آنجایی که در بالای آبشار هیچ رودخانه‌ای قرار ندارد و هزاران چشمه‌ای که از دل کوه می‌جوشند و سرازیر می‌شوند منبع آب این آبشار زیبا هستند، به مارگون آبشار چشمه‌ای می‌گویند. رودخانه‌ی حاصل از چشمه‌های مارگون تا نزدیکی سپیدان (اردکان سابق) امتداد دارد. با داشتن ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر، در فصول سرد در این منطقه شاهد قندیل‌های یخی در کنار آبشار خواهید بود. .

5 . آبشار پونه زار

آبشار پونه زار از چندین سرچشمه تشکیل شده است. یکی از سرچشمه‌ها در فاصله ۲ الی ۳ کیلومتری بالادست آبشار قرار دارد و در میانه راه چند چشمه دیگر به آن اضافه می‌شود. سرچشمه‌های مهم دیگری در کنار خود آبشار قرار دارد که در مسیر پاکوب آبشار مشخص هستند.

 تمامی سرچشمه‌های این آبشار دائمی هستند و در تمامی فصول سال، این آبشار با نمای زیبای خود جلوه‌نمایی می‌کند. آب آبشار پونه زار از دره دربند به دره پونه زار می‌ریزد و در منطقه ییلاقی همستان به رودخانه یلان متصل می‌شود.

مسیر و راهنمای دسترسی

از مسیر شهرکرد‌، جاده شیخ‌شبان‌، روستای کمیشک‌، سنیگرد‌، اسکندری‌، خویگان به شهر داران و از آنجا به طرف فریدون شهر حرکت می‌کنیم.

در مسیر روستا‌های برف انبار، خمسلو، خویگان، صادقیه، بیجگرد، پادجان را پشت سر می‌گذاریم تا به فریدون شهر می‌رسیم که در ۱۷۰ کیلو‌متری شهرکرد و ۱۵۵ کیلو‌متری شهر اصفهان قرار دارد، پس از عبور از فریدون شهر به یک سه راهی می‌رسیم که سمت راست آن به طرف پونه زار و مسیر چشمه لنگان می‌رود. یعنی اگر جاده را مستقیم ادامه دهیم به چشمه لنگان می‌رسیم، ولی مسیرمان را به سمت روستای پشتکوه تغییر مسیر می‌دهیم. از روستای پشت‌کوه تا آبشار، ۱۳ کیلو‌متر فاصله است که فاصله آبشار تا شهرکرد را حدودا ۱۸۳ کیلومتر می‌کند و ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

۱. طول مسیر از شهر فریدون شهر ۲۵ کیلومتر است. ولی به دلیل جاده پرپیچ و خم و خطرناک آن، حداقل ۳۰ دقیقه زمان برای رسیدن به پارکینگ آبشار لازم است.

۲. پس از حدود ۲ الی ۳ کیلومتر خارج شدن از شهر فریدون شهر، اولین ۳ راهی سمت راست را به سمت روستای پشت‌کوه، طی مسیر کرده و روستای پشت‌کوه و دربند را پشت سر گذاشته و پس از چند کیلومتر از روستای دربند، مسیر ورودی آبشار در سمت چپ شما قرار دارد.

۳. آبشار دارای پارکینگ است و مسیر پاکوب تا حد ممکن بهینه شده است. آبشار پونه زار از لبه پارکینگ قابل مشاهده خواهد بود و با ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کوهپیمایی به چشمه‌های پونه زار و به بالای آبشار می‌رسید.

۴. دره بالای آبشار با چشمه‌سارها و درختان انبوه، مکان‌های مناسبی برای استراحت خانواده‌ها و اشخاص است.

6 . آبشار نیاسر

آبشار نیاسر در محله‌ سرکمر نیاسر واقع شده است و از دیدنی های کاشان در استان اصفهان به شمار می‌رود. آب آبشار از چشمه‌ی تالار (اسکندریه) که در کنار چارطاقی (آتشکده‌ی ساسانی) قرار دارد، سرچشمه می‌گیرد، چشمه‌ای که شاید بتوان گفت نیاسر تمام قدمت و تاریخ خود را مدیون آن است.

 دو سوم از آب این چشمه به طرف آبشار و از آنجا به دشت‌های نیاسر جاری می‌شود و یک سوم هم به محله‌ی نو می‌رود. نوع سنگ‌های بدنه و سنگی که آبراهه‌ی آبشار را تشکیل می‌دهند، آهکی و رسوبی هستند که به دلیل انحلال سنگ آهک بوسیله‌ی جریان‌های زیرزمینی و البته گذشت سالیان طولانی، بافتی بسیار زیبا مانند استالاکتیت‌ها (رسوبات آهکی به شکل قندیل که در سقف غارها یافت می‌شوند) و استالاکمیت‌ها (رسوبات آهکی مخروطی که از کف غارها رشد می‌کنند) در بدنه‌ی آبشار ایجاد شده که چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.

شواهدی مانند بقایای خزه‌های قدیمی و تعدادی آبراه به همراه گفته‌های اهالی محل، گواه تغییر مسیر آبشار در گذشته است.

آب این آبشار در پاییز کمترین مقدار را دارد و در فصل زمستان به بیشترین میزان خود می‌رسد. ارتفاع آبشار از پای آن تا قسمتی که آب سرازیر می‌شود ۲۵ متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک ۵۳ متر است.

7 . آبشار ویسادار

آبشار ویسادار یکی از بهترین جاذبه های طبیعی استان گیلان است که با ظاهری منحصر به فرد در جنگل های بکر شمال خودنمایی می‌کند. این جنگل ها در نزدیکی کوه های تالش با پوشش گیاهی انبوه و طبیعتی زیبا، آب و هوایی مطبوع در اطراف آبشار ویسادار ایجاد کرده‌اند. در سال‌های اخیر، گردشگران زیادی در سفر به استان گیلان از این آبشار زیبا دیدن می‌کنند. 

آبشار ویسادار از روی تخته سنگ‌های بلند سرازیر می‌شود و به حوضچه زیرین آن می‌ریزد. ارتفاع آبشار ویسادار به ۱۵ متر می‌رسد و دیوار صخره‌ای آبشار حالت لایه لایه دارد و در قسمت‌هایی از دیواره‌ها بر اثر فرسایش، پلکان ایجاد شده است. حالت سنگ‌های اطراف آبشار فضایی نیم‌دایره در حوضچه پایین برای شنا ایجاد کرده‌اند. عبور نور از میان روزنه‌های شاخ و برگ درختان و بازتاب آن از حوضچه آبشار در میان هیاهوی آب، ترکیبی بسیار دلپذیر می‌سازند. جنگل اطراف آبشار ویسادار نیز به‌دلیل تراکم بالای درختانش، هوای مطبوعی دارد و برای قدم زدن بسیار مناسب است.

آدرس آبشار ویسادار: استان گیلان، شهرستان رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار، آبشار ویسادار 

مسیرهای دسترسی

برای رسیدن به آبشار ویسادار بسته به اینکه در کجای کشور اقامت دارید راه‌های مختلفی وجود دارد.

از تهران تا آبشار ویسادار دو مسیر مختلف وجود دارد. مسیر اول از جاده چالوس و مسیر دوم از آزادراه کرج قزوین و قزوین رشت می‌گذرد. فاصله تهران تا آبشار ویسادار از جاده چالوس در حدود ۴۳۰ کیلومتر و از مسیر بزرگراه قزوین رشت ۴۱۲ کیلومتر است. مسیر جاده چالوس گرچه دورتر است، اما به‌دلیل زیبایی‌اش طرفداران زیادی دارد.

برای شروع سفر از تهران به خروجی‌های غربی شهر بروید و در اتوبان تهران – کرج تا ورودی جاده چالوس ادامه دهید. سپس تا انتهای جاده چالوس بروید. توجه داشته باشید که می‌توانید از انتهای غربی بزرگراه آزادگان به اتوبان تهران – شمال وارد شوید و تا شهرستانک بروید و سپس در جاده چالوس ادامه مسیر دهید. پس از رسیدن به چالوس در جاده ساحلی به‌سمت غرب و استان گیلان تا رشت مسیر را ادامه دهید.

8 . آبشار لاتون

استان گیلان با داشتن طبیعت و جاذبه‌های تماشایی فراوان، یکی از مقاصد پرطرفدار میان گردشگران و مسافران است. یکی از معروف‌ترین دیدنی‌ های گیلان، آبشاری مرتفع و زیبا است که با ارتفاع ۱۰۵ متر به‌عنوان بلندترین آبشار ایران لقب گرفته است. این آبشار لاتون و در گویش محلی بارزاو نام دارد.

نام و نشان آبشار لاتون می‌توانید در خطه شمالی کشور و در مرز دو استان گیلان و اردبیل پیدا کنید. این آبشار چشم‌نواز یکی از جاهای دیدنی آستارا است که در ارتفاعات این شهر بندری و ۱۵ کیلومتری جنوب آن در شهر لوندویل و ۶ کیلومتری روستای کوته کومه واقع است.

مسیر دسترسی آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید؛ سپس راه فرعی برای جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه خواهید رسید و سپس از آن باید راه مال‌رویی به طول تقریبی ۶ کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه طی کنید. از طریق مسیر سوها به لاتون نیز امکان دسترسی به این آبشار وجود دارد

توجه کنید مسیر دسترسی به لاتون پرپیچ‌وخم و دره‌های عمیق دارد و بارها خطراتی برای افراد ناآشنا به منطقه ایجاد کرده است. به‌طور معمول در این مسیر خودروهای شاسی بلند بومی برای نقل‌وانتقال روستائیان تردد می‌کنند و عبور خودروها و موتورسیکلت‌های معمولی، با خطر سقوط به دره و خسارت‌های جانی و مالی همراه است.

  • موقعیت جغرافیایی: E۴۸۴۷۴۶ N۳۸۱۸۲۲
  • آدرس آبشار لاتون: ۱۵ کیلومتری جنوب آستار، شهر لوندیل

9 . آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه که به آبشار مینیاتوری ایران نیز شناخته می‌شود، در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان، در دره ای زیبا به طول دو کیلومتر قرار دارد. مسیر این آبشار را از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان، فضایی سرسبز و پوشیده از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. آتشگاه به دره‌ای می‌ریزد که با پستی و بلندی‌های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می‌کند و یکی از بی‌نظیرترین‌ترین جلوه‌های طبیعت را به‌وجود می‌آورد.

10 . آبشار لونک

آبشار لونک در ۲۲ کیلومتری جنوب سیاهکل قرار دارد. با دو آبشار، این مجموعه ۲۰ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و در نهایت به رودخانه شیم می‌ریزد. در فصول بهار و پاییز میزان آب در این مجموعه آبشارها به حداکثر میزان خود می‌رسد و در تابستان از شدت آب آن کاسته می‌شود. هنگام افزایش آب، دو آبشار به یک‌دیگر می‌پیوندند و چشم‌اندازی زیبا را خلق می‌کنند. از جمله امکانات رفاهی و تفریحی در نظر گرفته‌شده در این منطقه می‌توان به منقل های بتونی کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله‌کشی اشاره کرد.

11 . آبشار ارزنه

آبشار ارزنه در استان خراسان رضوی واقع است. آبشارهای ارزنه از جاذبه‌های طبیعی روستای ارزنه هستند که در امتداد رود ختنه ارزنه از ارتفاعات باخرز سرچشمه می‌گیرند. آبشارها از ۳ آبشار پی در پی تشکیل شده‌اند. آبشار اصلی ارزنه، با ارتفاع ۶۰ متر، در ضلع جنوب غربی آبگیر و آبشار دوم، با ارتفاع تقریبی ۲۵ متر در جنوب آبگیر به صورت پلکانی واقع شده‌اند. آبشار سوم در ضلع غربی آبگیر واقع شده و در واقع ترکیبی از ۲ آبشار قبلی است. این آبشار با ارتفاع ۳۰ متر، ابتدا در آبگیری کوچک جمع می‌شود و سپس جریان می‌یابد.

12 . آبشار پورا

آبشار پورا در مسير رودخانه اسفند در بالا دست روستا واقع شده است، عمق آب آبشار در بعضی مواقع به بيش از سه متر می‌رسد. آبشار اسفند یا پورا به عنوان جواهری در دل کویر نیز شناخته شده و همه ساله پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور است. پورا به معنی پر آب است چراکه در تمام طول سال فعال است و آب آن در پایین دست برای کشاورزی استفاده می‌شود. هرچند در سال‌های اخير کم آبی اکثر منطقه را فراگرفته و خشکسالی ایجاد شده است اما روستای اسفند ذره‌ای از آبش کم نشده و در اکثر فصول سال رودخانه پر آب است. 

آبشار پورا زیباترین چشم‌انداز و منظره طبیعی بکر منطقه و از جاهای دیدنی ایرانشهر محسوب می‌شود و در منطقه شهرت زیادی دارد. با وجودی که این آبشار زیبا تاکنون ناشناخته باقی مانده اما هر ساله شمار زیادی از آن دیدن می‌کنند. مساعد بودن هوا در فصل بهار باعث می‌شود تا مسافران ترغیب به شنا کردن در آبشار اسفند و بهره بردن از مناظر زیبا و دلنشین آن شوند. این مکان حتی در زمستان که بیشتر نقاط کشور در سوز و سرما بسر می‌برند، با داشتن هوایی بهاری، زیبا و دیدنی است.

این آبشار زیبا در چهار کیلومتری ورودی روستای اسفند، ۹۵ کیلومتری جنوب غربی دلگان و ۳۰ کیلومتری بخش جلگه چاه هاشم واقع شده است. دلگان در ۴۸۰ کیلومتری جنوب غرب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

14 . آبشار آب تاف

آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین‌آباد، شهرستان دهلران واقع شده است. از این آبشار به‌عنوان یکی از زیباترین آبشارهای استان ایلام و یکی از آبشارهای بزرگ کشور یاد می‌شود. همچنین فضای پیرامون آبشار آبتاف یکی از تفرجگاه‌های محبوب استان به‌شمار می‌رود. 

15 . آبشار صفا رود

آبشار صفارود یا آبشار اول جواهرده در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رامسر و در مسیر جاده جواهرده واقع شده است و در شمار دیدنی های رامسر قرار دارد. این آبشار فصلی است و از دامنه‌های شرقی کوه سماسوس در ۲۴ کیلومتری جنوب غرب رامسر سرچشمه می‌گیرد. ضمن عبور از روستاهای جواهرده، تنگ دره و صیقل محله، صفارود از میان جنگل عبور می‌کند و به دریا می ریزد.

16 . آبشار کبودوال

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور به ‌شمار می‌رود. با داشتن امکاناتی رفاهی برای گردشگران، این منطقه یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان و مکان های دیدنی علی آباد کتول است. آب زلال، شفاف و آشامیدنی این آبشار از دامنه‌ی شمالی كوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰ متر، سرچشمه می‌گيرد. برای دسترسی به آبشار، به سمت پارک جنگلی كبودوال برويد و از ورودی پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی كبودوال ۲۰ دقيقه پياده‌روی کنید. در طول مسير به سمت آبشار، مناظر شگفت‌آور و پل‌های چوبی در كنار آبی روان و درختان جنگلی شما را به وجد خواهند آورد.

17 . آبشار شول

آبشار شول یکی از آبشارهای زیبا و طبیعی است که در ۵ کیلومتری غرب سعدآباد قرار دارد. این آبشار همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

18 . آبشار نومل

آبشار نومل | فیس نم

آبشار نومل مجموعه‌ای متشکل از ۶ آبشار بزرگ است که مسیر دسترسی بسیار دشواری دارند. این آبشارها به دلیل سختی مسیر، بکر و دست‌‌نخورده باقی‌مانده‌اند و از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی گرگان هستند. بلندترین آبشار منطقه به آبشار نومل شهرت دارد که ارتفاع آن بیش از ۳۰ متر است. این مجموعه آبشار در فاصله چهار کیلومتری شمال روستای نومل، در دل جنگل‌های منطقه چهل گیسو (چلگیسو) واقع شده‌اند و دسترسی به آن‌ها نیاز به راهنمای محلی دارد.

19 . آبشار لالان ( خلنو)

آبشار لالان که با نام‌های آبشار خلنو و آبشار لالون نیز شناخته می‌شود، در ۱۲ کیلومتری شمال شرق فشم و چهار کیلومتر بالاتر از زایگان واقع شده است و یکی از دیدنی‌های طبیعت جذاب البرز جنوبی به‌شمار می‌رود. با ۲۰ متر ارتفاع، این آبشار در منطقه رودبار قصران قرار دارد و آب آن از کوهستان ورزاب تامین می‌شود. آبشار لالان به‌دلیل وجود چندین سطح صاف و دسترسی آسان آب، محل اقامت شبانه‌ی بیشتر تیم‌هایی است که قصد صعود به قلل خلنو را دارند. برای رسیدن به آبشار از محل روستای لالان حدود سه ساعت کوه‌نوردی لازم است. در این مسیر از از تنگه و تونل برفی و چشمه تلخاب نیز می‌توانید دیدن کنید.

20 . هفت آبشار ( تیرکن )

آبشارهای ایران از بهترین جاذبه‌های طبیعی به‌خصوص در فصل تابستان هستند. هفت آبشار سوادکوه که با نام هفت آبشار تیرکن نیز شناخته می‌شود، از جمله بهترین نقاط طبیعت گردی ایران به‌حساب می‌آید. در روزهای گرم، آبتنی در هفت آبشار سوادکوه لذت‌بخش است .

هفت آبشار سوادکوه کجاست؟

هفت آبشار سوادکوه در منطقه‌ای بسیار بکر در دل جنگل‌های لفور قرار دارند. این منطقه بخشی از شهرستان بابل است و از شهرهای بابل، قائم‌شهر و سوادکوه، دسترسی مناسبی دارد. هفت آبشار تیرکن در ۴۲ کیلومتری جنوب بابل، ۵۱ کیلومتری جنوب غرب قائم‌شهر و ۳۵‌ کیلومتری غرب سوادکوه قرار گرفته است.

روستای تیرکن نزدیک‌ترین منطقه مسکونی به هفت آبشار سواد کوه است و از این روستا تا اولین آبشار باید در حدود سه کیلومتر پیاده‌روی کنید. این مسیر کم عرض و شیب‌دار است. هفت آبشار تیرکن در فواصلی کوتاه از یکدیگر قرار دارند. برای بازدید از همه آبشارها درباید حدود دو ساعت پیاده‌روی کنید.

  • آدرس هفت آبشار تیرکن: استان مازندران، شهرستان بابل، شهر بابلکنار، دهستان درازکلا، روستای تیرکن، جنگل لفور

21 . آبشار کوهمره سرخی

آبشار کوهمره سرخی از جاهای دیدنی کازرون به شمار می‌آید و در منطقه کوهمره سرخی جای گرفته است. این منطقه جنگلی و کوهستانی حدود ۳۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و با آبشارهای متعدد، در نزدیکی روستای رمقان واقع شده است. با فیس نم همراه باشید

22 . چوتین گون

آبشار چوتین گون کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - فیس نم

آبشار چوتین گون یکی از مکان‌های زیبا و جاذبه‌های طبیعی سراوان سیستان و بلوچستان است. وجه تسمیه این نام، برگرفته از گون نام محلی درخت بنه بوده که حاکی از وجود جنگل‌های بنه در این منطقه است. جاری بودن آب در اکثر روزهای سال و طبیعت بکر و زیبای این آبشار باعث شده سالانه گردشگران زیادی از این منطقه دیدن کنند. این آبشار در دره‌ای معروف به دره نگاران واقع شده است.

23 . آبشار چاران

 آبشار چاران کرج - فیس نم

آبشار چاران از جاذبه های گردشگری کرج محسوب می‌شود و در نزدیکی سد امیرکبیر و در ابتدای مسیر روستای خور، در روستایی به‌ نام چاران قرار دارد. با ارتفاع ۱۰ متر، دسترسی به این آبشار دیدنی نیازمند یک ساعت پیاده‌روی از روستای چاران است. 

24 . آبشار کوهک

آبشار کوهک، در سراوان و در جنوب روستای کوهک واقع است. این آبشار در ۳ کیلومتری نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان واقع شده است. ریزش آب در حاشیه آبشار بر روی صخره‌ها، مناظر صخره‌ای زیبایی ایجاد کرده که در صورت سرمایه گذاری مناسب می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری ایران منجر شود. آبشار کوهک شرقی‌ترین آبشار شناخته شده ایران است. 

25 . آبشار استهبان

آبشار استهبان در جنوب شهرستان استهبان و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. آب این آبشار را یک رشته قنات دارای چندین حلقه چاه بسیار عمیق در دامنه کوه‌های جنوبی آن تامین می‌کند. فیس نم

آبشار استهبان یکی از زیباترین آبشارهای منطقه است. این آبشار در سال ۱۳۳۵ خورشیدی به همت حقیقت، بخشدار آن زمان استهبان و به معماری حاج حسین بنا (معمارپور) و سنگ‌تراشی حاج احمد علی دژ ساخته شده است و دارای شانزده پله است که با ریزش مداوم آبی زلال و گوارا که از چشمه‌های کوه‌های استهبان جاری می‌شود، زیبایی و طراوت خاصی به آنجا بخشیده است.

26 . آبشار شلماش

یکی از مهم ترین آبشارهای استان آذربایجان غربی، آبشار شلماش است. این آبشار زیبا و خاص که در شهر سردشت این استان واقع شده است به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی شناخته می شود.

این آبشار بسیار خاص و دیدنی در واقع از سه آبشار تشکیل شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از مناطق تفریحی پر گردشگر استان آذربایجان غربی شناخته می شود.

در طول سال شاهد آن هستیم که حجم گسترده ای از گردشگران از سراسر شهرهای ایران و نقاط مختلفی جهان برای بازدید از آبشار شلماش به ایران و استان آذربایجان غربی سفر کرده و از این آبشار دیدنی بازدید می ‌کنند. ارتفاع آبشار شلماش طبق بررسی های صورت گفته در حدود 10 متر است.

این آبشار بسیار زیبا در فصل بهار پر آب ترین روزهای خود را گذرانده و در ادامه تا اواسط اردیبهشت علاوه بر پر آب بودن، بسیار سرد می شود، ولی با شروع شدن ماه خرداد و تا اواسط پاییز می توان شاهد فضا و دمای مطبوعی در این آبشار بود.

اگر مایلید تا بهترین زمان را برای سفر به این منطقه پیدا کنید، می توانید در فصل تابستان به استان آذربایجان غربی و شهر سردشت سفر که و از آبشار شلماش دیدن کنید. ماه خرداد، فصل تابستان و ماه مهر از شلوغ ترین زمان ها برای بازدید از آبشار زیبای شلماش است. استان آذربایجان غربی همواره به جاذبه های طبیعی زیبای خود شهرت دارد و آبشار شلماش نیز گل سر سبد جاذبه های طبیعی این استان است.

27 . آبشار شوی

دزفول یکی از شهرهای جنوب غربی ایران است و از آن به عنوان سی امین شهر پر جمعیت کشور یاد می شود. شهر زیبای دزفول که در استان خوزستان واقع شده است یکی از شهرهای زیبا کشور به حساب می آید. این شهر در کنار رودخانه دز ساخته شده و امروزه میزبان گردشگران بسیار زیادی است.

در این شهر شما می توانید جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیادی را مشاهده کنید. آبشار شوی دزفول یکی از بزرگترین آبشارهای طبیعی خاورمیانه است که در این شهر واقع شده است. این آبشار زیبا در نزدیکی شهر دزفول قرار دارد. طبق اندازه گیری های صورت گرفته، آبشار شوی دزفول ۱۰۰ متر ارتفاع داشته و عرض آن نیز ۴۰ متر است.

آبشار خاص و دیدنی شوی دزفول در یک منطقه کوهستانی واقع شده است و همین موضوع سبب شده تا وجود جاذبه های طبیعی مخصوص مناطق کوهستانی در کنار این آبشار زیبا به جذابیت آبشار شوی دزفول اضافه کند.

پوشش گیاهی منطقه آبشار شوی دزفول بسیار خاص بوده و برای افرادی که عاشق کمپینگ کردن در دل طبیعت هستند، بازدید از این آبشار زیبا، گزینه فوق العاده به حساب می آید.

مسیر دسترسی به آبشار شوی

برای دسترسی و تماشای این آبشار زیبا لازم است تا یک مسیر دو ساعته را پیاده روی و کوهنوردی کنید و حتی در طول مسیر نیز لازم است تا از یک رودخانه در میان راه عبور کنید.

داشتن چنین مسیری برای دسترسی به این آبشار سبب شده تا از آبشار شوی دزفول به عنوان بهترین مکان برای ماجراجویی نام برده شود. داشتن مسیر طولانی باعث شده تا منطقه آبشار شوی دزفول همچنان بکر باقی مانده و در طول سال ها دستخوش تغییرات بسیار کوچکی شود.

28 . آبشار ارتکند

اگر قصد دارید تا یکی از نقاط بکر ایران را تماشا کنید، می توانید به مشهد رفته و از مسیر کلات نادری به منطقه ییلاقی ارتکند رسیده و از آبشار زیبا و خاص آن بازدید کنید. بسیاری از گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده اند، به منطقه ییلاقی ارتکند، بهشت گمشده ایران می گویند.

منطقه ییلاقی ارتکند با داشتن آبشار، رودخانه، کوه، طبیعت سرسبز و… یکی از مناطق بکر و جذاب ایران، به خصوص استان خراسان رضوی شناخته می شود. این منطقه ییلاقی زیبا مکان کم نظیری برای لذت بردن از طبیعت به حساب می ‌آید.

برای افرادی که عاشق ماجراجویی، طبیعت گردی و کوهنوردی باشند این منطقه مثل یک بهشت گمشده است. آبشار زیبا ارتکند نیز در این منطقه ییلاقی واقع شده است که بلندی آن ۳۵ متر بوده و دره های آن بسیار باریک است.

برای آن که بتوانید از این آبشار زیبا دیدن کنید، لازم است تا با اصول کوهنوردی و صخره نوردی آشنا باشید و تجهیزات حرفه ای به همراه خود داشته باشید تا در هنگام بازدید از این آبشار دچار مشکل نشوید.

بهترین زمان بازدید از آبشار ارتکند

در نیمه دوم فصل بهار و تابستان بهترین زمانی است که می توانید به منطقه ییلاقی ارتکند رفته و از این منطقه زیبا، خوش آب و هوا و آبشار فوق‌ العاده آن دیدن کنید. برای سفر به این منطقه حتماً به همراه خود لباس اضافی، کفش مناسب، کلاه، خوراکی سبک، آب، چای، وسایل کوهنوردی و وسایل سنگ نوردی را به همراه داشته باشید.

می توانید برای آن که سفر جذاب تر و هیجان انگیز تری را تجربه کنید، به همراه دوستان خود به صورت یک کمپینگ آخر هفته ای، به این منطقه ییلاقی سفر کنید

29 .آبشار گنج نامه

مجموعه توریستی گنج نامه یکی از مهم ‌ترین جاذبه های گردشگری استان همدان به حساب می ‌آید. این منطقه هر ساله میزبان توریست های بسیار زیادی از سراسر دنیا است و حجم گسترده ای از گردشگران را جذب خود می ‌کند. وجود طبیعت بکر، امکانات رفاهی و آثار تاریخی در منطقه توریستی گنج نامه سبب شده تا این مجموعه جایگاه ویژه ‌ای را در استان همدان پیدا کند.

یکی از مهم ترین مکان های دیدنی در مجموعه توریستی گنج نامه همدان آبشار آن است. وجود این آبشار زیبا باعث شده تا طراوت فوق ‌العاده‌ ای به این منطقه داده شود و آب و هوای منطقه گنج نامه با وجود این آبشار بسیار مطبوع تر و دلپذیر تر گشته است. آبشار گنج نامه از کوه های الوند سرچشمه گرفته و از آن به عنوان یکی از آبشارهای دائمی ایران یاد می ‌شود.

ارتفاع آبشار زیبای گنج نامه ۱۲ متر بوده و وجود سنگ ها و صخره های مختلف در اطراف این آبشار سبب شده تا علاقه‌ مندان به صخره نوردی و سنگ نوردی به این منطقه سفر کنند و از این آبشار بازدید کنند.

در روزهای سرد سال مانند اواسط زمستان، آب این آبشار یخ زده و شاهد ایجاد دیواره های یخی و قندیل در اطراف این آبشار هستیم. وجود امکانات رفاهی مختلف در اطراف این آبشار سبب شده تا گردشگران این امکان را داشته باشند تا با خیال راحت به این مجموعه توریستی رفته و از آبشار آن بازدید کنند.

30 . آبشار های شوشتر

سازه های آبی شوشتر یکی از خاص ترین و مهم ترین جاذبه های تاریخی ایران به حساب می‌ آیند. این سازه های خارق العاده که معماری چشم نوازی در طراحی آن ها به کار رفته است در استان خوزستان و شهرستان شوشتر واقع شده است و یکی از مهم ترین آثار تاریخی این منطقه به حساب می آیند.

سازه های آبی شوشتر در دوران حکومت ساسانیان بر ایران ساخته شده است و از آن به عنوان یکی از بزرگترین سیستم های آبی تاریخی یاد می شود. وجود این سیستم آبی سبب شده تا شاهد ایجاد مجموعه ‌ای از آبشارها و آسیاب های آبی بزرگ در سازه ‌های آبی شوشتر باشیم.

مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر به بخشی از سازه ‌های آبی شوشتر گفته می‌ شود که دارای اجزای مختلفی هستند. این مجموعه آبشارها به همراه آسیاب ها سبب شده تا شاهد بهینگی خارق ‌العاده ‌ای در مصرف آب در این سازه های آبی باشیم. اگر علاقمند هستید تا یکی از زیباترین مجموعه آبشارهای ایران را در یک منطقه تاریخی تماشا کنید، می توانید سری به شوشتر زده و از آبشار های دیدنی این منطقه بازدید کنید.

ممنون از شما که تا اینجا همراه ما بودید به دیگر مطالب سایت سر بزنید و فیس نم را فراموش نکنید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

10 + 5 =