هرآنچه در مورد ارز دیجیتال باید بدانید

هرآنچه در مورد ارز دیجیتال باید بدانید

ارز دیجیتال

میتوان گفت تمامی مردم جهان کارهای روزمره  خود را با اینترنت انجام میدهند . پول وارز هم باید به همین صورت انجام شود تا پول های کاغذی ازبین بروند و ارز دیجیتالی روی کار بیاید . تااینکه ایده پول وارز دیجیتالی توسط شرکت دیجی کش پا به عرصه بازارجهانی گذاشت.

که این موضوع درزمان  1990انجام شد ، ازانجایی ک میدانیم  ارزهای دیجیتال به بازار های دنیا امده مدت زیادی نمی گذرد . اما بااین وجود هم اکثر  مردم از ارز دیجیتال استقبال کردند اما این استقبال کردن به معنا نیست که تمام انها هم درباره اش میدانند هم نحوه استفاده ازآن را .  بلکه تنها فقط 10درصد مردم جهان با آن آشنا هستند. اما میتوان امید داشت که درآینده نه چندان دور  در وضعیت خوبی قرار میگیرد.

  ارز دیجیتالی چیست؟

ارز دیجیتال چیست - نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال

اسم دیگرآن رمز ارز دیجیتالی است.اما این رمز ارزهیچ ارتباطی با اسکناس ندارد.  نکته مهم اینکه این ارز ها به هیچ نهاد وکشوری وابسته نیست.به همین دلیل است که  به دست آوردن انها کارمشکلی نیست بلکه قابل دسترس برای همه می باشد.

این ارز در واقع جایگزینی دربرابر پول سکه بانک محسوب میشود . ارز دیجیتالی نوع سیستم پولی الکترونیک است که نکته قابل توجه آن این است که برای انجام عملیات و تراکنش نه نیازی به شخص و نه بانکی دارد . بلکه سیستم مجهز به رمزنگاری است وروز به روز به فواید این سیستم افزوده میشود.

تفاوت پول معمولی با ارز دیجیتال

وجود پشتوانه  فیزیکی :

پول معمولی که همان دلار، ریال ، یورو که ازطریق بانک مرکزی تولید و به مردم عرضه میشود ، درواقع این بانک موظف است که درقبال پولی که میدهد شیء باارزشی دراختیار داشته شد . اما ارز اینطور نیست بدون هیچ پشتوانه ای منتشر میشود.

ساختار تراکنش:

زمانی که تراکنش بین مردم و بانک انجام میشود بانک ها روی این عملیات نظارت دارند ، اما برای ارز به جای وجود بانک ، شبکه ای بنام (بلاک چین) نظارت وتایید میکند.

محدودیت زمان ومکانی:

این مورد برای کسانی که قصد دارند پولی رابه نقاط دیگر دنیا انتقال دهند وزمان محدودی هم دراختیار دارند، اما این امکانش وجود ندارد که درزمان مقرر انجام شود.درحالی که انتقال ارز های دیجیتال درعرض چند دقیقه این امکان را دارد که به هر جای دنیا فرستاده وانتقال یابد.

امنیت:

امنیتی که درارز دیجیتال وجود دارداین است که درمبادلات درون شبکه ای توسط رمز گذاری دیتا ها که تامین میشود و بین افراد به اشتراک می گذارند . ازطرفی دیگر به اشخاص این امکان را میدهدکه خود کنترل پول های دیجیتالی شان را برعهده گیرند و شخص دیگری به اون اطلاعات دست پیدا نکند.

احرازهویت کاربران:

و تفاوت اخر اینکه درتراکنش های انلاینی ک انجام میگیرد اطلاعات شخصی افراد مشخص هست ومعلوم میشود چه کسی آن را انجام داده است. اما درحال حاضر درارز های دیجیتالی اطلاعات کاربر محفوظ است مثلا برا ورود به سیستم ان اطلاعات لازم نیست(شماره کارت،شماره حساب و..).وانچه که مشخصه این است باتوجه به عملیات وتراکنش هایی که تابه حال انجام داده اید سیستم به طور خودکاربه هویت شما پی می برد ونیازی به وارد کردن اطلاعات نیست.

آشنایی باانواع ارزهای دیجیتال

نحوه انجام تراکنش‌ در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین

معروف ترین ارزهای دیجیتال عبارتنداز : بیت کوین ، لایت کوین ، ریپل ، اتریوم.

بیت کوین:

یکی از معیار های استاندارد دربین دیگر انواع ارز هاست.بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی درسال 2009بنیان گذاری شد.ویژگی های آن شامل: ازامنیت بالایی برخورداراست،به هیچ وجه امکان هک کردن آن وجود ندارد ، به هیچ یک از کشور ها وشخصی وابسته نیست،دربین ارزهای دیگر پرکاربردترین،گران بهاترین ومشهور تر است.

لایت کوین:

بعدازبیت کوین ،لایت کوین درسال  2011 وارد عرصه بازارشد.که توسط فرد بنام چارلی بنیان گذاری شد . وهمانند بیت کوین به هیچ یک از ارگان وشخصی برنمی گردد و وابسته به آن ها نیست . ویژگی های آن شامل : نرخ تولید بلوک آن سریع است واین باعث سریع ترشدن تراکنش ها میشود،که درواقع دراین ارزتمام تراکنش های آن توسط ماینرها(دستگاهی برای استخراج) پردازش وانجام میگیرد.

ریپل:

این ارزدرسال   2012 ازآن رونمایی شد.وبه نوان یکی ازبهترین ارزها به دلیل امنیت بالا وانجام سریع معاملات جهانی شناخته شده است.ویژگی های آن شامل: این امکان فراهم است که پرداخت های بین المللی کم هزینه،فوری،قطعی صورت میگیرد،انرژی صرف شده برای محاسبات راکاهش میدهد،هیچ تاخیری درسیستم ریپل وجود ندارد به همین دلیل است که ساختاریپل نیازی به استخراج ندارد.ریپل در ظاهر رقیب سرسخت بیت کوین است اما اینطور بنظر نمیرسد ، بلکه تنها هدف ریپل رهایی ازباغ های محصوراست(کارت های اعتباری،پرداخت اینترنتی،موسسات مالی).بااینکه ریپل هنوز با بیت کوین واتریم فاصله زیادی دارداما چون ریپل قیمت کمتری دارد افراد بیشتری به این سمت جذب و متمایل میشوند واز آن استقبال میکنند.

اتریوم:

دومین جایگاه ارزدیجیتال ازنظر بیشترین حجم معاملات رابه خود اختصاص داده است.وتوسط فردی بنام ویتالیک بوترین درسال 2015راه اندازی شد.ویژگی های آن شامل: امکان خطا درعقد قراردادهای هوشمند که برای کاربران مخصوص خود انجام میدهند صفر درصد است . اتریوم به عنوان رقیب سرسخت بیت کوین شناخته میشود.

معایب وعواقب ارز های دیجیتالی

 1)مصرف بالای برق: بیل گیتس معتقد است که فرایند ارز دیجیتالی بسیار انرژی بالای دارد و برای محیط زیست مشکل اور است.

2)سخت بودن ردیابی: اینکه این امکان رادارد فضایی برای ارتکاب جرایم مالی وتراکنش های غیرقانونی فراهم شده است.درحال حاضرهم بعضی ازصرافی هااطلاعات کاملی ازکاربران خود درسیستم وارد میکنند که دراین صورت زمانی که اتفاقی رخ دهد حساب شخصی مسدود میشود.

3)فراموش کردن رمز ورود: درنگهداری رمزکیف پول دیجیتالی خود باید نهایت دقت راداشته باشیم ، امااگر زمانی رمز عبور خودرافراموش کنیم بازیابی رمزعبور مجددفراهم نیست دراین صورت تمام سرمایه تان از بین خواهد رفت . ونکته اخر اینکه همیشه باید اطلاعات شخصی مان را بروز کنیم تا سرمایه ما حفظ گردد .

دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان‌شان، فناوری که در آن‌ها به کار رفته و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافتند.

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوپایی آن‌ها، نوسانات زیادی دارد و ممکن است در یک روز قیمت یکی از آن‌ها تا چندصد درصد رشد کرده و یا چند ده درصد ریزش کند.

فناوری به کار رفته در ارزهای دیجیتال با به کارگیری علم رمزنگاری که پایه آن ریاضیات است، امکان تقلب را از افراد می‌گیرد و سیستم‌های پرداختی را در جهت راستگویی تشویق می‌کند.

علاوه‌ بر این، جنبه آزادی‌خواهانه و کنار گذاشتن واسطه‌ها باعث شده تا افرادی که نسبت به سیستم‌های مالی سنتی بدبین بودند نیز به سمت ارزهای دیجیتال متمایل شوند.

مزیت هاوکاربردهای ارزدیجیتالی

1) امنیت وسرعت بالادرارز های دیجیتالی

2) انتقال آسان ارزهای دیجیتالی

3) شفاف بودن تراکنش هادرارزهای دیجیتالی

4) مزایای ارزدیجیتال نسبت به موانع بانکی

5) برای درآمد حاصل از ارز دیجیتال مالیاتی دریافت نمیشود

6) درمعاملاتی که بین دوشخص درارز انجام میشود ناشناس هستند

7) امکان پیگیری تراکنش های انجام شده درهیچ جای دنیا وجود ندارد

فرصت های ارز دیجیتالی

1) اشتغال زایی

2) پیشرفت تکنولوژیک

3) قدرت استراتژیکی

4) تبدیل منابع خام به ارز دیجیتال

تهدید های ارز دیجیتال

  1. هجوم بخش قابل توجهی ازسرمایه وصنایع به سمت استخراج ارزدیجیتالی
  2. شبکه انتقال برق

رویکردکشورها در برابر ارزدیجیتالی

1) آلمان : دراین کشورطبق اجازه وزارت دارایی اجازه معاملات ارزدیجیتالی رادارند.امادرقبال ارزهای دیجیتالی مالیات دریافت میکنند.

2) کانادا : دراین کشور هم معامات مجاز هست،که بانک مرکزی این کشور همتاثیربسزایی درپروژه ارزدیجیتالی داشت وسودی ک ازاین راه به دست می آوردندمشمول مالیات بردرامدبود.

3) سوییس : دراین کشور امکان هرگونه فعالیت ، معامله یا هر چیز دیگردر ارز مجاز وقانونی است ودر بعضی ازنقاط این کشور خدمات وکالا ارائه میدهند.

4) آرژانتین : دراین کشور طبق قانونی ک تصویب شده تنها ارزی که توسط بانک عرضه شود مورد قبول است.

5) همچنین دراسپانیا ، هند ، عراق انجام معامات ارز دیجیتال غیر مجاز میباشد.

روش استخراج ارزدیجیتال

  • به طورکلی استخراج ارز دیجیتال یعنی تولید وثبت معاملات وتراکنش های ارزدیجیتال توسط دستگاه های ماینر برای انجام روش استخراج سه راهکار پیش روی ماست : بکار گیری پردازنده گرافیکی  ،پردازنده مرکزی ، تراشه های سیک حال بعد از اینکه یک معامله میان دو شخص انجام شد در واقع اینگونه ثبت نمیشود باید منتظر تاییده از طرف ماینر ها باشیم تا این معامله ثبت گردد .
  • ماینر ها طی دوره ای بعضی از معاملات را انتخاب و کشف میکنند در صورتی که اگر بلاک های موجود در بلاک چین ثبت شود یک مبلغ در قبال کارمزد دریافت میکند . در آخر بعد از اینکه ماینر ها آن عملیات را تایید کردند و در بلاک چین ثبت شد استخراج صورت میگیرد .

جایگاه ارز دیجیتال در ایران

در ایران بدلیل اینکه هزینه های انرژی پایین و کم است میتواند از پس این موضوع و رقابت بربیاید .مثلا ایران این امکان را دارد که تنها با پرداخت سه هزار دلار میتوان به استخراج بیت کویت پرداخت اما برعکس در کشور های دیگر باید هزینه هنگفتی پرداخت کنند .

پیش بینی آینده از بازار ارز دیجیتال

سالی که گذشت(2020) بسیار سخت و طاقت فرسا بود ، اما با وجود همین سختی ها ، پلی بسوی حوزه ارزهای دیجیتال شد و اتفاقاتی رخ داد که باعث دوام بیشتر قدرت و رشد فوق العاده ای در این زمینه بوجود آمد .

پیش بینی هنری ارسلانیان در سال 2021 به این گونه است :

1)ارز دیجیتال ملی چین و آینده پول :2020 سال فوق العاده ای برای ارز دیجیتال ملی بشمار رفت . همچنین بانک های مرکزی در این حیطه با فعالیت 80 درصدی انجام دادند و قرار بر این است که دییم بزودی راه اندازی شود . باید انتظار داشته باشیم که تحولات گسترده ای بدست آوریم . ارزدیجیتال ملی به دو دسته تقسیم میشوند : الف ) دولتی     ب) عمومی

الف) دولتی : دولتی اغلب واسطه ای برای پرداخت های بزرگ و کوچک بین بانک های مرکزی و شرکت های مالی انجام میشود .

ب)عمومی :برای عموم افراد است و این امکان را به آنها میدهد تا شکل واقعی از ارز دیجیتالی را داشته باشد . اما بازهم با این حال تمام چشم امید به سال 2021 به چین است که مسیر آینده پولی را فراهم کند .

2) تمایل موسسات مالی سنتی و بانک خصوصی : همانطور مستحضر هستید سال 2020 برای ورود بعضی از شرکت ها و سازمان های بزرگ به بازار ارز دیجیتال باور نکردنی بود و همچنین در این سال بانک  جی پی مورگان و شرکت مالی استاندارد چارترد، راه حل هایی ایجاد کرد که بانک های سی تی و دویچه درآمد و دارایی دیجیتالی را بین دارایی های معمولی خود گذاشتند .

همچنین بانک های سرمایه گذاری که نام بردیم فعال ترین کارکنان در این میدان بودند اما میتوان به بانک های خصوصی هم نگاه کرد .مثلا بیت کوین برای این مورد بانک ها دارایی مهمی به حساب نمی آید .

 برای همین بانک های خصوصی به آینده فکر کرده و امیدوار باشند . تنها هدف این بانک ها جلب نظر خانواده های ثروتمند و شرکت های فامیلی برای کسب درآمد بیشتر خودشان است .

3) تسهیل روند خرید بیت کوین برای سرمایه گذاران خرد : هر کسی که اسمی از ارز دیجیتال شنیده باشد دوست دارد بداند که چگونه بیت کوین بخرد . دو شرکتی که در این زمینه تاثیر گذار و موفق باشند پی پل و اسکوئر نام دارند که همچنان هم خرید های ارز دیجیتال و بین کوین را برای بقیه آسان و هموار میکند .

این دو شرکت به تنهایی صد درصد بیت کوین هایی که تا به الان استخراج شده خریداری کردند تا تقاضای مشتریان آمریکایی خودشان را برآورده کنند . علاوه بر این بسیاری از پیشرفت های دیگر اقتصادی ، از تسهیل مالی تا ممانعت کشور ها از برداشت پول شهروندان باعث شده تا تقاضا برای ارز بیت کوین زیاد شود و خلاصه اینکه در سال 2021به بعد شاهد افزایش تعداد کیف پول بیت کوین هستیم .

توصیفات بزرگان از بازار ارز های دیجیتال

1)بیل گیتس :من فکر میکنم یک جور سفر هیجان آور اجباری است اما دولت قصد دارد که بر آن تسلط داشته باشد . بیت کویت هیجان انگیزه چون نشان میدهد که کار با آن ساده وراحت بوده وبهتر از ارز های دیگر است .

2)میلتون فریدمن: معتقدم اینترنت یکی از نیروهای اصلی درکاهش نقش دولت و اما چیزی که این روزها در نظر گرفته نمیشود پول الکترونیکی است .

3)سردار کمال هادیانفر : بیت کوین و ارز های دیگر هیچ عقبه ای نداشته و تمام اینها زیر نظر دولت آمریکا بوده که دنبال منافع شخصی اند که تراز مالی شان رو به افزایش باشد .

4)محمد جواد آذری جهرمی : بیت کوین و هر ارز دیگر آینده کشور را متحول میکند اما این مساله در مطالعات و مراحل اولیه است .

سوالات متداول درباره ارزهای دیجیتال

رمز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال شکل خاصی از پول هستند که بر پایه علم رمزنگاری ساخته شده‌اند. ویژگی مهم آن‌ها غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیری بلاک چین آن‌هاست که در اغلب این ارزها، چنین خصوصیاتی مشاهده می‌‌شوند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

تقریبا تمام ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین کار می‌کنند. با این حال هر یک از آن‌ها بلاک چین را به طریق متفاوتی پیاده‌سازی کرده که در سازوکارهای اجماع این مورد مشاهده می‌شود.

چگونه ارزهای دیجیتال را بخریم یا بفروشیم؟

ارزهای دیجیتال را می‌توان از طریق صرافی‌های آنلاین داخلی خریداری کرد و یا به فروش رساند. برای این کار نیاز به گذراندن عملیات احراز هویت دارید.

فیس نم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

دو + پانزده =