بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا

بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا

بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا


ابراهیم حامدی (زادهٔ: ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ در تهران) مشهور به ابی خوانندهٔ موسیقی پاپ ایرانی است. او دارای صدایی از جنس تنور است و در سبک‌های مختلف موسیقی صاحب اثر است: راک، بالاد، موسیقی فولکلور، پاپ دنس و اخیراً هاوس و ترنس. برخی او را با تام جونز خوانندهٔ سرشناس بریتانیایی مقایسه کرده‌اند، با این تفاوت که ابی را بر خلاف تام جونز دارای تمایلات سیاسی می‌دانند. بسیاری از طرفدارانش او را «آقای صدا» در حوزهٔ موسیقی پاپ فارسی می‌دانند.

نام اصلی: ابراهیم حامدی

نام مستعار: ابی

لقب: آقای صدا

تولد: ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ (۶۷ سال)

ملیت: ایرانی-آمریکایی

سبک‌(ها): موسیقی پاپ فارسی

سال‌های فعالیت: از ۱۳۴۷ تاکنون

ناشرین: کلتکس رکوردز، آونگ

اعضای پیشین: بلک کتس

نوع صوت: تنور

حتما بخوانید : بیوگرافی النازشاکردوست


زندگی خصوصی:

پدر ابی خیاط بوده و مادرش خانه‌دار. ویدوران کودکی خویش را در محلۀ میدان فوزیۀ تهران (میدان امام حسین فعلی) در خیابان شهرستانی سپری نموده است و دارای چهار خواهر و یک برادرمی باشد. وی در سال ۱۳۵۳ با فیروزه مقدادی ازدواج کرده و از اومالک سه دختر به اسم‌های عسل، سایه و خاتون میباشد که برای هر سۀ آن ها یک ترانه خوانده است . ابی دو سال قبل از وقوع انقلاب در جمهوری اسلامی ایران، برای اجرای کنسرت به آمریکا می‌رود و با شروع انقلاب، ناگزیر در آنجا ماندگارمی گردد.

ابی بعد ازطلاق از همسر نخستین خویش با مهشید برومند ازدواج می‌نماید. او یک پسر به اسم فرشید دارد که پسرخواندۀ ابی محسوب میشود. گفته می‌گردد شروع آشنایی آنان با یکدیگر، در یکی اجراهای ابی در گوتنبرگ بوده میباشد. شباهت چهرۀ همسر دوم ابی باکتایون ریاحی، مشکلات عدیده‌ای را برای این هنرپیشه سرشناس سینما در فضای مجازی کشور ایران به همپا داشته میباشد. مهشید برومند که مدیربرنامه‌های ابی نیز به حساب میآید در اکثر کنسرت‌های او حضور داشته و تصاویر منتشره از او در یکی از کنسرت‌های ابی منجر به سوء تفاهمات و شایعات دامنه‌داری علیه این هنرپیشه شد.

ابی به موسیقی یونانی علاقه‌مند میباشد و از خواننده گان محبوبش می‌توان به پیتر گابریل، فردی مرکوری، استینگ، بونو و جیم موریسون از گروه راک دورز اشاره نمود.گفته می‌گردداو در خانه فردی خویش، اجازۀ پخش آهنگ‌های خوانده‌شده توسط خود را نمی‌دهد و همان، تمایلی به شنیدن صدای خویش در اطراف منزل ندارد.

بازه نوجوانی:

وی در بازه زمانی نوجوانی با قرائت قرآن در صف‌های مدرسه به استعداد خویش در تلاوت پی میبرد. خوداو در مصاحبه‌ای در جواب به این سوال که خوانندگی را به چه شکل شروع کرد میگوید: «از زمان چهار پنج سالگی، رادیو به کشور‌ایران آمده بود البته ما آنقدر بودجه نداشتیم که یک رادیو بخریم. ضمن اینکه هنوز برق هم به همه جا نیامده بود.

به موسیقی گوش میکردم و آن را دوست داشتم. تفریح اینجانب در منزلخواندن بود، ضمن اینکه بارها هم گفته‌ام که از کلاس سوم دبستان در مدرسه صبح‌ها سر صف، قرآن با قرائت انجام میکردم. خب این هم برای خودش یک نوع خوانندگی میباشد. در سن ده یازده سالگی، رادیو و خوانندگانی بودند و مرتب فکر و ذکر اینجانب به جزمسئلهٔ درس خواندن، خوانندگی بود. در منزل برای هم‌کلاسی‌هایم و همین‌طور برای بچه‌محل‌ها می‌خواندم».

نخست در یک گروه دوستانه به اسم سان بویز و آنگاه در باشگاه‌ها و کاخ‌های جوانانبه طور رسمی شروع به خواندن می‌نماید. در تیم سان بویز، نخست به تقلید از آهنگ‌های ایتالیایی، بخصوص ترانه‌های آلبانو کاریسی خواننده و هنرپیشه بنام ایتالیایی میپردازد و آن‌گاه به اجرای موزیک‌هایی از خواننده گان مطرح آن زمان مانند جیم موریسون، اریک بوردون، تام جونز و پپینو دی کاپری رو میاورد.

ویاولینبار در کاخ جوانان جنوبی به روی صحنه می‌رود. تجربهٔ اولی اجرای قانونی ابی از لهجه خودش شنیدنی میباشد. آن‌طور که او در گفتگو‌ای نقل کرده است در اولیناجرا از فرط استرس، نیمی از بدنش به طور کاملً بی‌ حس گردیده و اصطلاحاً به خواب می‌رود. وی این رخداد را جزو خاطرات تلخ البته فراموش‌ نشدنی خویش بیان نموده است.

بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا

استارت خوانندگی به صورت حرفه‌ای

ابی در همان دوران با شهبال و شهرام شب‌پره آشنا میشود. شهبال شب‌پره صدای اورا در سان بویز می‌شنود و به او پیشنهاد کار در گروه بلک کتز را می‌دهد. وی در کنار فرهاد مهراد خوانندهٔ پاپ ایرانی، مدت دو سال با مجموعه بلک کتز همکاری می‌نماید و مدتزیادی در کابارهٔ کوچینی به روی صحنه می‌رود. آن‌گاه از این تیم جدا می‌گردد و به همکاری با آهنگسازان و موزیک‌سرایان مطرح آن بازهمی پردازد. ابی از بازه زمانی همیاری با فرهاد در مجموعه بلک کتز، تحت عنوان دورهٔ آموزشی خویش یاد می‌نماید و خویش را وامدار فرهاد میداند.

در آن فرصت که ابی وارد عرصهٔ موسیقی می‌گردد، خواننده گان اندکی در جمهوری اسلامی ایران در زمینهٔ موسیقی پاپ فعالیت داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به ویگن، عارف و منوچهر سخایی اشاره نمود. دیری نمی‌گذرد که ابی نیز نخستین ترانهٔ مستقلخود را با اسم «عطش» عرضه می‌نماید که برای فیلمی به همین عنوان ساخته می‌گردد. دو‌مین آهنگٔ او «چرا چرا» نامدارد با شعری از مسعود هوشمند و آهنگی از حسین واثقی. البته سومین ترانهٔ ابی که به گفتهٔ خودش سبب ساز معروفیت اومی گردد ترانه‌ای میباشد به اسم «شب» با شعر اردلان سرفراز و ترانه منصور ایران‌نژاد که برای اولینبار در شوی معروف میخک نقره‌ای از فریدون فرخزاد پخش میشود.

ابی از همان اوان خوانندگی، در رشتهٔ خویش از الگوبرداری و تقلیدهای کلیشه‌ای برحذر بوده و حتی خواننده گانبرنا همدورهٔ خویش را که به کپی‌برداری و تبعیت از اثرها یکدیگر می‌پرداختند به شدت تخطئه می‌کرده است. در همین زمانمیباشد که با شرکت در «جشنوارهٔ بین‌المللی آواز ترکیه» توانست نگاه‌های داخل و خارج را به سمت خویش معطوف نماید.

صدای ابی از به عبارتی مقطع اولِ نشو و اکران، محل بحث و نظر رسانه‌ها بوده میباشد. چنان‌که مجله جوانان در شمارهٔ سال دهم خویش، مطلبی را به عنوان «صدای ابی رانندگان را دچار هیستریک سرعت می‌نماید» منتشر می‌نماید و در آن به طرح این زمینه می پردازد که صدای ابی به انگیزه توان و انرژی فوق‌العادهٔ آن که بیشتر جنبهٔ حماسی دارد، رانندگان را هنگام رانندگی دچار هیستریک و حرکات تند و خشن می‌کند.

حتما بخوانید : بیو گرافی کامل امین حیایی همراه تصاویر

خوانندگی در خارج از ایران

ابی پیش از انقلاب، تک‌آهنگ‌های زیادی را بر روی صفحه منتشر کرد ولی هیچ‌گاه آلبوم مستقلی از وی ارائه نشد. آثار این دورهٔ او بعد از انقلاب و در خارج از کشور بود که در قالب آلبوم‌های مستقل و به صورت کاست به بازار عرضه شد. در کارنامهٔ کاری وی، همکاری با ترانه‌سرایان برجسته‌ای چون ایرج جنتی عطایی، اردلان سرفراز، منصور تهرانی و شهیار قنبری و آهنگسازان سرشناسی چون فرید زلاند، سیاوش قمیشی، واروژان، شادمهر عقیلی، حسن شماعی زاده، اسفندیار منفردزاده و بابک بیات به چشم می‌خورد.

ابی در سال‌های اقامت در خارج از کشور، در بزرگ‌ترین سالن‌های بین‌المللی جهان کنسرت اجرا کرده است که برخی از آنها کنسرت خیریه بوده است. در سال ۲۰۰۷ میلادی برای اجرای کنسرت همراه با ارکستر سمفونی آخن، از ابی به شکلی ویژه دعوت به عمل می‌آید. این کنسرت از رادیو WDR به صورت مستقیم، پخش و از تلویزیون همین شبکه نیز فیلمبرداری شد. روزنامه‌های پرتیراژ آخن نیز پس از برنامهٔ ابی، از وی تمجید کرده و از «گرمای حضور او بر صحنه» نوشتند. از معروف‌ترین کنسرت‌های خیریهٔ او نیز کنسرت وی در رویال آلبرت هال در لندن در سال ۲۰۱۰ است که عواید آن صرف کمک به بیماران مبتلا به ام اس شد.

با آنکه سال‌هاست که ابی در خارج از ایران و در تبعید زندگی می‌کند، هنوز برخی طراحان ایرانی از نام وی جهت افزایش فروش کالاهای تجاری خود بهره می‌گیرند. شماری از خوانندگان داخل ایران نیز به شدت تحت تأثیر سبک خواندن و نحوهٔ اجرای او قرار گرفته‌اند. در مورد قاسم افشار که از جملهٔ این خوانندگان است و بازخوانی ترانهٔ «خلیج فارس» ابی بدو منسوب است، حتی در حرکات دست و پای وی هنگام اجرای کنسرت نیز شباهت بسیاری با ابی برقرار ساخته‌اند. تأثیرپذیری قاسم افشار از ابی تا به حدی بوده است که آهنگساز سرشناسی چون تورج شعبان‌خانی، وی را بابت این نحو سبک تقلیدیش مورد سرزنش قرار داده است. 

بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا

ویژگی‌ها و وجوه تمایز او

ابراهیم نبوی در کتابی تحت عنوان آوازهای زیرزمین، ویژگی‌های ابی را به عنوان یک خواننده، این‌گونه برمی‌شمرد:

نخست: اغلب کارشناسان موسیقی فارسی معتقدند صدای ابی قدرتمندترین صدای پاپ فارسی است.

دوم: فعالیت‌های ابی در طول نیمهٔ دوم زندگی‌اش نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه این دوران، نقطهٔ عطفی در حرفه‌اش محسوب می‌شود و این نخستین ویژگی است که ابی را از خوانندهٔ پاپ جدا می‌کند و در کنار خوانندهٔ کلاسیک یا اپرا قرار می‌دهد.

سوم: ابی از معدود خوانندگان پاپ است که ممکن است مخاطب ترجیح بدهد کنسرت او را از همان خانه بشنود؛ اجراهای او شاید چیزی فراتر از صدای ضبط‌شدهٔ او نیست.

چهارم: ابی بیشتر مورد توجه مخاطبانی است که به رغم آنکه می‌دانند در موسیقی پاپ بر خلاف موسیقی سنتی، جنس و قدرت و طنین صدای آوازه‌خوان چندان موضوع مهمی نیست، صدای ابی را از این منظر نیز در خور توجه و ستایش قلمداد می‌کنند.

پنجم: کنسرت‌های او پس از انقلاب که در خارج از ایران برگزار شده است، پربیننده است. کمتر اتفاق می‌افتد که مانند خوانندگان دیگر پاپ، موسیقی‌اش موجب رقصیدن شود یا اصولاً برای رقصیدن دیگران بخواند.

برخی کارشناسان موسیقی نیز در مورد صدای ابی نظر داده‌اند، از آن جمله می‌توان به آندرانیک آهنگساز، تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر اشاره کرد که گرمی، قدرت و انعطاف‌پذیری صدای ابی را ستوده است و ابی را از نادر هنرمندانی معرفی کرده است که حس موسیقیایی قوی دارد و سلیقه و طبع مردم را درک می‌کند.

هم‌صدایی مردم با ابی در کنسرت‌هایش نیز جزو خصایص منحصر به فرد این خواننده محسوب می‌شود، تا جایی که او را جزو اولین خوانندگان فارسی‌زبانی دانسته‌اند که به این همخوانی اهمیت داد و حتی آن را در آلبوم کنسرت‌هایش ضبط و پخش کرد.

حتما بخوانید : بیوگرافی کامل افسر اسدی
بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی) ; آقای صدا

ابی و آهنگسازان:

در میان آهنگسازانی که ابی با آنها همکاری داشته، فرید زلاند با ۳۹ آهنگ و سیاوش قمیشی با ۲۷ آهنگ در صدر قرار دارند. آخرین کار فرید زلاند برای ابی سه آهنگ از آلبوم «طلوع کن» و آخرین کار سیاوش قمیشی برای ابی، مجموع آهنگ‌های آلبوم «شب نیلوفری» است. ابی در سال‌های اخیر از طیف آهنگسازان سنتی فاصله گرفته و دو آلبوم اخیر خود را با همکاری شادمهر عقیلی وارد بازار کرده است.

طبق آمار بانک جامع اطلاعات سینمای ایران، در بین ۲۹۶ خواننده‌ای که در سینمای ایران فعالیت داشته‌اند، ابی با خوانندگی در ده فیلم، مقام سیزدهم را به خود اختصاص داده است و از این لحاظ با شهپر، دیگر خوانندهٔ ایرانی برابری می‌کند.

این ده فیلم به ترتیب سال تولید عبارتند از:

 فیلم        سال تولید    ترانه‌سرا             آهنگساز

● عطش     ۱۳۵۱     مسعود هوشمند    حسین واثقی

● بی‌حجاب ۱۳۵۲  مسعود هوشمند     حسین واثقی

● هیاهو    ۱۳۵۳   ایرج جنتی عطایی    بابک بیات

● ذبیح      ۱۳۵۴ –   واروژان

● بت‌شکن ۱۳۵۵ ایرج جنتی عطایی     بابک بیات

● شب زخمی ۱۳۵۶  منصور تهرانی     سلی

● سلام تهران  ۱۳۵۶  زویا زاکاریان      واروژان

● خاکستری  ۱۳۵۶   ایرج جنتی عطایی   بابک بیات

● بوی گندم  ۱۳۵۶    زویا زاکاریان و شرمین شجره   سیاوش قمیشی

● باغ بلور     ۱۳۵۷    منصور تهرانی      حسن شماعی‌زاده

● بر فراز آسمان‌ها  ۱۳۵۷   نامعلوم واروژان/ شهرداد روحانی (تیتراژ پایانی فیلم)

این در حالی است که در این فهرست، از دو فیلم کندو (۱۳۵۴) و بر فراز آسمان‌ها (۱۳۵۷) که ابی در آنها نیز ترانه خوانده است نامی برده نشده است. گفتنی است که ابی بر روی سکانس‌هایی از فیلم‌هایی ترانه خوانده است که در آنها بازیگران بزرگ و نامداری حضور داشته‌اند؛ مثلاً در فیلم بر فراز آسمان‌ها، محمدعلی فردین، و در سه فیلم کندو، ذبیح و بت‌شکن، بهروز وثوقی، و در دو فیلم عطش و بی‌حجاب، ایرج قادری به ایفای نقش پرداخته‌اند. 

حتما بخوانید : بازیگران مرد ایرانی که جوانمرگ شدند

آلبوم‌شناسی 

نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی ابی

خلیج (۱۹۹۰)

نازی ناز کن (۱۹۹۱)

شب‌زده (۱۹۹۱)

کوه یخ (۱۹۹۱)

نون و پنیر و سبزی (با داریوش) (۱۹۹۲)

غریبه (۱۹۹۲)

ستارهٔ دنباله‌دار (۱۹۹۳)

معلّم بد (۱۹۹۳)

اتل متل (۱۹۹۴)

ستاره‌های سربی (۱۹۹۵)

عطر تو (۱۹۹۶)

تپش (۱۹۹۶)

با تو (۱۹۹۶)

تاج ترانه (۱۹۹۷)

پیر (۱۹۹۹)

طلوع کن (۱۹۹۹)

شب نیلوفری (۲۰۰۳)

حسرت پرواز (۲۰۰۶)

یادگاری (با کامران و هومن) (۲۰۰۹)

حس تنهایی (۲۰۱۱)

جان جوانی (۲۰۱۴)

^ ترتیب آلبوم‌ها بر اساس سال انتشار سی‌دی‌هایشان می‌باشد.

ابی که پس از انتشار آلبوم شب نیلوفری صحبت از بازنشستگی خویش به میان آورده بود هنوز در زمینهٔ تولید آلبوم و اجرای کنسرت، باانگیزه و فعال است. او معتقد است که به روی صحنه رفتن و یا انتشار آلبوم، فرصتی آموزشی در اختیارش قرار می‌دهد و موجب تجربه‌اندوزی بیشتر می‌گردد و این در نزد وی بهترین انگیزه و محرک برای تداوم بخشیدن به حرفه‌اش بوده است. او خوانندگی را عشقی می‌داند که هرگز از آن جدایی نخواهد داشت. 

بیشنر کلمات سرچ شده گوگل در مورد آقای صدا ( ابی )

 1. فرزندان ابی
 2. بيوگرافي مهشيد همسر ابي
 3. عکس جوانی ابی
 4. انگشت ابی خواننده
 5. عکس ابی خواننده
 6. پسر ابی
 7. ثروت ابی خواننده
 8. همسر اول ابی
 9. فیروزه مقدادی اینستاگرام
 10. بیوگرافی مهشید برومند ویکی پدیا
 11. عروسی ابی و مهشید
 12. دین مهشید برومند
 13. بیوگرافی فیروزه مقدادی
 14. پسر مهشید همسر ابی
 15. مهشید برومند و کتایون ریاحی
 16. ی پیج عروس ابی
 17. فیروزه مقدادی اینستاگرام
بیوگرافی - فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

4 + 17 =