شرح زندگی / بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی:

نام: سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی

زاد روز: 23 آذر 1339

زاد گاه: محله نوغان درمشهد

سمت : رئیس قوه قضائیه

نام همسر: جمیله علم الهدی

زندگی شخصی:

جناب رئیسی درسال 1362 با دخترارشد آیت الله سید احمد علم الهدی ازدواج کرد. همسر آقای رئیسی درحال حاضر دانشیار رشته فلسفه علوم تربیت دانشگاه شهید بهشتی تهران و رئیس سابق پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس کمیسیون تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است. آقای رئیسی وهمسرشان دارای دو فرزند دختر هستند. که فرزند اولشان دو مدرک ارشد، دررشته های( علوم اجتماعی ازدانشگاه الزهرا(س) ) ودیگری (دررشته علوم قرآن وحدیث در دانشگاه علوم حدیث) تحصیل کرده و متاهل است. فرزند دوم دانشجو کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه شریف تحصیل کرده و متاهل است.

شایعات :

اخیرا شایعاتی درباره اینکه فرزندان رئیسی، در کشور ایتالیا اقامت دارند و در شبکه های اجتماعی پخش شد. اما بررسی های انجام شد و مشخص شد که این شایعات به کلی اشتباه بوده است. بلکه فرزندانش نه در این کشور اقامت دارند و نه حتی به آنجا سفر کردند.

تحصیلات جناب رئیسی:

پس از طی دورات تکمیلی تحصیلات ابتدایی، سنت خانواده خودرا ادامه داد. ودروس حوزوی خود را ابتدا درمدرسه نواب سپس درمدرسه آیت الله موسوی نژاد ادامه داد. و برای ادامه دروس حوزوی خود در سال 1354 به مدرسه آیت الله بروجردی واقع در شهر قم ، مشغول به تحصیل شد. وبعد ها ازآموخته های اساتیدی مانند ( آیت الله سیدمرعشی شوشتری، مرحوم  هاشمی شاهرودی آیت الله مجتبی تهرانی و آیت الله خامنه ای) فرا گرفت.

وی پس از طی دوره هایی که گذراند:

 1. فارغ التحصیل سطح 4حوزه علمیه
 2. فوق لیسانس حقوق بین المللی
 3. دکترای فقه و مبانی حقوق از دانشگاه شهید مطهری
 4. تدریس متون فقهی و قواعد فقه قضا و فقه اقتصاد در حوزه های علمیه تهران و دانشگاه ها

فعالیت های های اولیه و شروع  به  کار او:

ورود حجت الاسلام رئیسی به عرصه مدیریت قضایی ازسال 1359 به عنوان دادیاری شهرستان کرج آغاز شد. پس از چند ماه به دستور دادستان کل انقلاب ( شهید آیت الله قدوسی ) دادستان کرج شد. بعد ها در سال1364  مدیریت قضایی تهران را آغاز کرد. بعد از گذشت سه سال متوالی، درسال 1367 فعالیت ها و کارهایش مورد توجه و استقبال امام خمینی (ره) قرار گرفت. که نتیجه اش مقام رسیدگی به مشکلات قضایی در استان های (کرمانشاه- سمنان- لرستان ) را آغاز کرد.

بعد از رحلت امام خمینی (ره)، رئیسی به مدت 5 سال، ازسال 1368 تا 1373به دادستانی تهران منصوب شد. بلافاصله بعد از آن از سال 1373 تا1383 ریاست سازمان بازررسی کل کشور را برعهده داشت.ودر سال های 1383 تا 1393 معاون اول قوه قضاییه را بر عهده داشت. و از سال 1393 تا 1395 دادستان کل کشور را داشت. در آخر با حکم مقام معظم رهبری در سال 1394 تا 1397عنوان  تولیت آستان قدس رضوی را برعهده داشت.

سوابق قضایی جناب رئیسی:

 •  عنوان دادیار دادسرای کرج درسال 1359
 • ü   عنوان دادستان کرج درسال 1360
 • عنوان دادستان همدان در سال 1361تا 1363
 • عنوان جانشین دادستان تهران در سال 1364
 • ü   عنوان دادستان تهران در سال 1368 تا 1373
 • عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور 1373 تا 1383
 • عنوان معاون اول قوه قضاییه در سال 1383 تا 1393
 • عنوان دادستان کل ویژه روحانیت در سال 1391
 • عنوان دادستان کل کشور در سال 1393 تا 1394

 آثار های وی:

 •  تالیف کتاب سیر تحول در نظارت و بازرسی
 • تالیف کتاب در خصوص تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق
 • ü   تالیف کتاب در خصوص ارث بلا وارث در فقه و حقوق
 • ü   کتاب تقریرات درس قواعد فقه ( بخش عبادی)(بخش قضایی)(بخش اقتصادی)

سخنرانی های جناب رئیسی:

 •  تاریخ بازرسی در ایران
 • ü   مدیریت کارآمد
 • ü   تعداد اسباب مسئولیت
 • مفهوم رهن
 • بیع ( فروش ) فاسد
 • نظارت اثر بخش
 • تاثیر متقابل تصمیمات قضایی و اقتصادی
 • ü   جایگاه نظارت و بازرسی در اسلام

انتخابات 28/03/1400 :

سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و تایید صلاحیت شد.  حتی شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی، شورای ائتلاف نیرو های انقلاب اسلامی، جبهه پایداری انقلاب اسلامی، ائتلاف وحدت ملی رسما از رئیسی حمایت کردند.

خبرنگاری در رابطه با سوال: اینکه اگر شما(رئیسی) پیروز شوید، آیا به خیابان ها میروید و پای درد و دل مردم مینشینید؟ رئیسی گفت: انشاالله اگر مردم مرا انتخاب کنند ، در برنامه هایم قرار دارد که اوایل تشکیل دولت تا زمانی که کار شکل خود را بگیرد، هفته ای یکبار از طریق رسانه ملی با مردم درباره دغدغه هایشان صحبت میکنم و سعی در حل آن میکنم. کار من رفتن بین مردم است و روش من در اتاق نشستن نیست.

ما همین الان هم در دستگاه قضایی به همکارانمان در سراسر کشور تاکید کرده ایم، که در اتاق های خود رابه روی مردم باز کنند و به مردم احترام بگزارندو با آنها ارتباط بگیرند.

بعد در پاسخ به سوال: اینکه شما برای حل مشکلات اقشار کم درآمد و جوانان چیست؟ رئیسی گفت: مهم ترین مسائل جوانان عزیزمان(ازدواج، مسکن، اشتغال) است. من معتقدم اگر ما برای اشتغال ومسکن کمکشان کنیم، خودشان از پس ازدواج بر می آیند. رئیسی خاطره ای در رابطه به همین موضوع بیان کرد: در دانشگاه مشهد، جوانان دور من را گرفتند و طی صحبت هایمان ، از آن ها پرسیدم: چرا ازدواج نمیکنید؟ گفتند: مشکل مسکن داریم. سپس من به آستان قدس رضوی رفتم و دوستان را جمع کردم، گفتم بیایید از ملوک متعلق به امام رضا(ع) و با امکانات وتدارکات آستان قدس ، مجتمع 600 واحدی برای زوج های جوان دانشجو در مشهد بسازیم، و ظرف زمان کوتاهی این پروژه به اتمام رسید.

سید ابراهیم رئیسی

تاریخچه انتخابات:

سالانتخاباتتعداد رایرتبهدرصدنتیجه
1385مجلس خبرگان رهبری200906اول6/68پیروزی
1394مجلس خبرگان رهبری325129اول80پیروزی
1396ریاست جمهوری15835794دوم28/38شکست

انگیزه ی جناب رئیسی در انتخابات 1400:

انگیزه من این بود که ، مشکلات و سختی هایی که مردم در زندگی و معیشتشان کشیدند، راه حل برای آن ها پیدا کرده ام و میخواهم به اجرا در آورم. من هر کجا بی عدالتی درحق مردم عزیز ببینم ، برخورد خواهم کرد. من خدمت گذار شما هستم، پاسخ مثبت به مسائل وخواسته های شما را وظیفه ی خود میدانم. من اگر در خود نمیدیدم و نمیتوانستم، هرگز پا به این عرصه نمیگذاشتم. اما من هم به حمایت وانتخاب شما نیازمند هستم، هرگز فکر نکنید که اگر پای صندوق رای نیایید، مشکلات قابل حل است. من میدانم شما از این راه و عرصه خسته شدین، و آن طور که به شما وعده دادند عملی نشد، اما باز هم به پای صندوق رای بیایید و رای دهید.

ما در 8 سال گذشته شاهد تورم 320درصدی بوده ایم ، اما بااین حال بازهم امکان تغییر آن وجود دارد.

وعده ها و برنامه های ابراهیم رئیسی:

سید ابراهیم رئیسی: فساد و رانت را درکشور حذف و از بین خواهم برد/ هر سال یک میلیون شغل و مسکن ایجاد میکنیم.

سید ابراهیم رئیسی: یارانه هایی که به ناحق و ناعدلانه بوده است را اصلاح میکنم/ خسارات سهامدارانی که سرمایه شان رادربورس گذاشتند جبران میشوند.

سید ابراهیم رئیسی: گرفتار حاشیه ها نمیشوم / در دولت عدالت ایجاد خواهیم کرد.

آقای رئیسی در برنامه های رادیویی وتلویزیونی مهم ترین وعده هایش را بازگو کرده است:

 •  تولید اولویت اول من است.
 • ü   برخلاف بعضی ها ، من با مردم شفاف و صادق هستم در رابطه با تصمیم گیری و اجرا.
 • ü   تیم اقتصادی هماهنگی را به وجود خواهم آورد.
 • ü   هزینه های درمانی را50 درصد کاهش خواهیم داد.

گرد آوری: سیده پروین جعفری

بیوگرافی - فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

20 − یازده =