بیماری سرطان و تشخیص و درمان این بیماری

بیماری سرطان و تشخیص و درمان این بیماری

به مجموعه ای از بیماری ها سرطان می گویند. در تمام سرطان ها ، بعضی از سلول های بدن شروع به تقسیم شدن نموده و در تمام بافت ها گسترش پیدا می کند و این بیماری امکان دارد از هر قسمت بدن شروع شود، که تریلیون ها سلول دارد .در حالت طبیعی سلول در بدن رشد نموده و تقسیم می شود تا یک سلول جدید را به وجود بیاورد ،زیرا بدن به آن نیاز دارد و در زمان پیر شدن سلول و یا آسیب دیدن آن ، سلول می میرد و سلول جدید جایگزین آن می شود .زمانی که شخصی سرطان می گیرد و سلول ها دچار تغییرات غیر طبیعی می شوند و سلول های پیر به جای مردن ، هم چنان زنده هستند و امکان دارد این سلول های پیر ،بدون استراحت و توقف تقسیم شوند و ایجاد تومور کنند

بیماری سرطان و تشخیص و درمان این بیماری

بعضی از سرطان ها جزو تومورهای جامد می باشند که تشکیل شده از بافت بوده .ولی سرطان خون تومور جامد نیست. تومورهای بدخیم، به بافت های دیگر گسترش پیدا می کنند. اما تومورهای خوش خیم به بافت دیگر گسترش پیدا نمی کنند.در صورتی که امکان دارد تومور خوش خیم حتی بزرگ هم باشد و بعد از برداشتن آن دیگر رشد نکند . تومور بدخیم بعد از برداشتن مجدد رشد خواهد کرد.

تفاوت بین سلول سالم و سرطانی

سلول سرطانی نسبت به سلول سالم ، تخصص کمتری را دارد.  این تعریف به معنای این است که سلول های سالم با یک عملکرد و یک قابلیت خاصی رشد می کند .ولی سلول های سرطانی این طور عمل نمی کنند .به همین دلیل سلول های سرطانی بی وقفه تقسیم می شوند و سلول سرطانی توجهی به سیگنال های توقف سلول ندارند و بدن در این مواقع به هیچ عنوان به این سلول ها هیچ احتیاجی ندارند .بعضی از سلول های سرطانی خودشان را از سیستم ایمنی بدن دور و مخفی نگه می دارند . زیرا سیستم ایمنی به صورت اتومات وظیفۀ از بین بردن سلول های غیر طبیعی اضافه را دارد.

نحوه پدیدار شدن سرطان

سرطان به علت تغییر ژن ایجاد می شود  که سعی و تلاش در رشد و تقسیم آن را برای کنترل دارد . این یک بیماری ژنتیکی می باشد که از والدین به افراد به ارث می رسد و یا امکان دارد آن فرد به علت بعضی عوامل محیطی مانند اشعۀ ماورا بنفش خورشید ، مواد شیمیایی در سیگار و تنباکو و غیره ایجاد شود.

نحوه پخش سرطان در بدن

وقتی که سرطان از یک قسمت بدن به قسمت های دیگر از بدن پخش شود به آن سرطان متاستانیک می گویند . افرادی که به علت سرطان می میرند ،به دلیل همین سرطان متاستاتیک می باشد که موجب صدمات بسیار زیادی به نوع عملکرد بدن می شوند.

عامل تأثیر گذار بر سرطان

 علت های بسیاری برای بیماری سرطان وجود دارد ولی علت های محیطی و مدل زندگی باعث ایجاد سرطان می شود.

عواملی که باعث سرطان می شود به شرح زیر می باشد:

 1. تماس با ترکیبات شیمی و یا سمی مانند دود توتون، سیگار، بنزیدین، نیکل، آزبست، بنزن، آفلاتوکسین و غیره
 2. پرتوها یونیزه کننده مانند پرتوهای آلفا، بتا، گاما، اشعۀ ایکس، فرابنفش خورشید، اورانیوم و غیره
 3. پاتوژن : ویروس های هپاتیت B و C  ، ویروس سارکوم، کاپوسی ،HPV،  EBV
 4. ژنتیک : سرطان های ژنتیکی مانند سرطان پستان و تخمدان و پورستات و پوست، ملانوما

بعضی از افراد با وجود داشتن ژن سرطان و یا در معرض قرار گرفتن به مواد سرطان زا ، به این بیماری مبتلا نمی شوند و بر عکس بعضی از افراد با وجود نداشتن ژن سرطان ولی مبتلا به این بیماری می شوند.

در کل هنوز به جواب درستی از این بیماری نرسیده اند. بعضی از افراد دارای سیستم ایمنی قوی می باشند . طبق تحقیقات صورت گرفته ،رژیم غذایی مناسب نقش بسزایی در برابر بالا رفتن سیستم دفاعی بدن دارد و عامل هایی مانند ورزش نکردن و یا التهاب های مزمن و هورمون هم تأثیر بسیار بالایی را در ایجاد سرطان دارد .

نشانه های سرطان

 1. گرفتگی صدا و یا سرفه کردن
 2. مشکل در خوردن غذا و یا ایجاد سوء هاضمه در افراد
 3. تغییر شکل و رنگ و ضخامت در زگیل و خال ها
 4. ایجاد توده هایی در پستان و بیضه و حتی نقاط دیگر
 5. خونریزی های غیر عادی
 6. تغییر در عادات روده و مثانه
 7. طولانی شدن بیماری گلودرد
 8. کم شدن اشتها و کم شدن دور از انتظار وزن
 9. احساس حالت تهوع و استفراغ
 10. داشتن تب پائین بدون انتظار
 11. درد در قسمت های استخوان های بدن
 12. خستگی پی در پی

در صورت مشاهدۀ هر یک از این علائم حتماً به پزشک مراجعه نمائید .

انواع سرطان

 1. سرطان سیستم عصبی مرکزی
 2. سرطان ملانوما
 3. سرطان لنفوم
 4. سرطان لوسمیا
 5. سرطان سارکوما
 6. سرطان کار سینوما

تشخیص این بیماری

 1. انجام آزمایش های گوناگون
 2. آندوسکوپی
 3. عکسبرداری کردن
 4. انجام آزمایش ژنتیک
 5. نمونه برداری از تومورها

درمان سرطان

در زمان سرطان درمان به وضعیت بیمار بستگی دارد . امکان دارد از یک روش و یا دو روش ترکیبی استفاده شود .

 1. جراحی
 2. انجام شیمی درمانی
 3. رادیوتراپی
 4. ایمونوتراپی
 5. هورمون درمانی

بعضی از سرطان ها در غربالگری ها تشخیص داده می شود. معاینه بدن، علائم و پیشینه جزوه گام های نخست برای تشخیص این بیماری می باشد. هزینه های درمان این بیماری بسیار بالاست و برای افرادی که تحت پوشش بیمه هستند می توانند تا حد زیادی از هزینه های آن را پوشش دهند. از بیمه نامه هایی که این بیماری را پوشش می دهند می توان به بیمه تکمیلی و بیمه عمر اشاره کرد. از فواید بیمه تکمیلی این است که هزینه های تشخیصی و درمانی را تا حد بالایی پرداخت می کند حتی اگر در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی صورت پذیرد. اما باید در نظر داشته باشید که اگر بیمه ای نداشته باشید، بعد از بروز نشانه ها و علائم این بیماری، هیچ شرکت بیمه ای در بیمه نامه هایی که ذکر شد، ریسک شما را نخواهند پذیرفت و بیمه نامه جدیدی برای شما صادر نخواهند کرد. بنابراین لازم است که همیشه بیمه نامه را فارغ از اینکه بیماری دارید یا نه، تهیه کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

هشت − 5 =