از بین بردن سموم کبد با این 9 گیاه

از بین بردن سموم کبد با این 9 گیاه

کبد به دلیل مواد شیمیایی و آفت کش ها در مواد غذایی و محیط زیست، کبد به مرورزمان غرق در مسمومیت می‌شود. مسمومیت کبد معمولا با سردرد، سوء هاضمه، نفخ شکم، افزایش وزن، لکه های کبدی، سوزش سر دل و مشکلات کیسه صفرا همراهمیباشد.


با این حال لیستی از غذاهای گیاهی وجود داراست که مصرف روزمرهآن‌ها به سم زدایی موءثر از کبد کمک می نماید:

چغندر و هویج:

هویج دربردارنده گلوتاتیون میباشد؛ پروتئینی که به سم زدایی از کبد کمک می نماید. گلوتاتیون یک مولکول ساده می باشد که طبیعتا در بدن ساخته می گردد. از آن جا کهبدن مداوم در معرض مواد شیمیایی محیطی قرار دارد، مهم می باشد که مواد غذایی حاوی گلوتاتیون را روزانه مصرف نمائید. هویج و چغندر هر و حاوی فلاونوئیدها و بتاکاروتن بسیار بالا می‌باشند. خوردن هویج و چغندر به تحریک و بهبود کلی کارایی کبد کمک می نماید.

حتما بخوانید : مواد غذایی سرشار از زینک برای تقویت سیستم ایمنی بدن

گریپ فروت:

 یکی‌از دیگر از منابع گلوتاتیون میباشد. این میوه همچنین غنی از ویتامین ث و آنتی اکسیدان ها میباشد که تمیزکننده های قدرتمند کبد محسوب می‌شوند. علاوه بر این، گریپ فروت شامل ترکیباتی میباشد که در ساخت آنزیم های موءثر در سم زدایی کبد کمک کننده می‌باشند.

سیر:

 حاوی ترکیبات متعددی است که آنزیم های کبدی را برای پاک کردن سموم بدن فعال می کند. دو ماده مغذی قدرتمند موجود در سیر آلیسین و سلنیوم هستند که در محافظت از کبد و سم زدایی از بدن نقش موثر دارند.


چای سبز:

 حاوی کاتچین است؛ آنتی اکسیدانی گیاهی که ثابت شده منجر به از بین بردن تجمع چربی در کبد می شود و از همه مهمتر، عملکرد کبد را تقویت می کند. چای سبز همچنین در حفاظت از کبد در برابر سموم موثر است.


گردو

گردو حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ و گلوتاتیون است که به پاک کردن کبد کمک می کند و به ویژه برای حذف آمونیاک از بدن موثر است. گردو به افزایش اکسیژن خون کمک می کند.


آرتیشو: 

آرتیشو یا همان کنگر فرنگی باعث تحریک ترشح صفرا می شود و به این ترتیب به دفع توکسین ها یا همان سموم انباشته شده در کبد کمک می کند.ماده موثره موجود در آرتیشو مانع انباشته شدن چربی در سلول های کبدی می شود.


آووکادو:

 غنی از گلوتاتیون است و مطالعات نشان داده خوردن یک تا دو عدد از آن در هفته آسیب های کبدی را تعمیر می کند.

حتما بخوانید : مدیریت و درمان سکته قلبی

گوجه فرنگی:

 گوجه فرنگی علاوه بر گلوتاتیون، دارای لیکوپن است که موجب تصفیه کبد و مقاومت بدن در برابر سرطان می شود.

روغن زیتون و آب لیمو:

 مخلوط یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری آب لیمو با معده خالی قبل از صبحانه توصیه می شود. روغن زیتون دارای اثرات آنتی اکسیدانی است و توانایی تنظیم کار سلول کبد برای سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن را دارد. تحقیقات جدید توسط دانشمندان هندی نشان داد که هسپریدین (بیوفلاونوئید موجود در لیمو) برای محافظت از کبد خوب است یعنی از ورود مواد سمی به کبد جلوگیری میکند.

منبع: activebeat

بیماری ها و دارو ها - فیس نم 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

ده + ده =