۸ نکته که به روشنایی بیشتر خانه کمک میکنید

۸ نکته که به روشنایی بیشتر خانه کمک میکنید

تغییرات فصلی روی نورمنزل تأثیر متعددی می گذارند. در حین فصل‌های متفاوت نور ورودی به برخی منزل‌ها تغییر تحول می‌نماید. زمانی نورمنزل کم خواهد شد می تواند روی روحیه اثر داشته باشد. برای این کارپیشنهاد‌هایی وجود دارااست که در ادامه توضیح میدهیم.

۱- تناسب کفپوش و فرش

در‌حالتی که کفپوش چوبی تیره یا این که فرش یا این که موکت هایی به رنگ تیره وضعیت دارید سفارش میشود فرش یا این که موکت روشنی را روی آن بیندازید و چنانچه فرش یا این که موکت تیره دارید آن را تغییر دهید.

۲- دیوارهایی با رنگ روشن

دیوارهای کم رنگ فضای اتاق را کم‌نورتر می‌نمایند. البته توجه فرمائید که لزوماً هر رنگی با برچسب سفید براق و یا این که خاکستری قرار وجود ندارد نورمنزل را بیشتر نماید. خاکستری‌های سرد یا این که سفیدهای پر‌نور روی دیوار حقیقتاً دلگیر به لحاظ می‌رسند. این رنگ‌ها صرفا در اتاق‌های آفتابی و رو به جنوب بسیار عالی به لحاظ می‌رسند، البته در اتاق های تاریکیا این که رو به شمال نه. به فکرانتخاب یک رنگ سفید گرم یا این که یک رنگ بسیار کم رنگ و گرم باشید. صورتی کمرنگ قادر است رنگ مناسبی باشد.

برای شغل های چوبی، به ویژه طاقچه‌، مدت‌هاست که روکش ساتن مد شده است، البته رنگ درخشان سبب سازبازتاب نور بیشتری در اتاق میشود. شما بایستی سقف را خیلی خوب فراهم فرمائید و مطمئن گردید که ریخته یا این که ترک خورده نباشد. یک سقف با رنگ درخشان میتواند براق به نظررسد.

۳- شلوغ کردن

سعی کنید تا جایی که می‌توانید دکور خانه را شلوغ کنید. چیزهایی را که دوست دارید در قفسه‌ها بچینید کنار برخی قاب‌ها یک آینه بگذارید که نور را منعکس کند.

۴- نوع مبلمان

به طور کلی سعی کنید از مبلمان بزرگ و سنگین اجتناب کنید، اما گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. مردم به کمد و مبل نیاز دارند. متناسب با اتاق مبلمان را بچینید. در یک اتاق نشیمن کوچک، مبل کوچک‌تر و صندلی راحتی بیش از یک مبل بزرگ به کار می‌آید.  مبل هایی با پایه کوتاه‌تر و تختخواب‌های بدون تخته پایه را انتخاب کنید. یک قفسه کتاب با درهای شیشه‌ای نور را منعکس می‌کند. مبلمان چوبی تیره می‌توانند عمق و گرما داشته باشد اما سنگین است. به همین خاطر به رنگ‌کردن آن‌ها فکر کنید.  

حتما بخوانید : روش درست کردن آلبالو خشک

۵- روشنایی چند لایه

اگر همه آنچه شما دارید یک چراغ آویز مرکزی است، احتمالاً حس خوبی ندارد. مرکز آن بسیار روشن است اما در اتاق کم نور می شود. اتاقی که لایه‌های نور متفاوت داشته باشد بهتر به نظر می‌رسد. از طریق اتصال بیشتر لامپ‌های رومیزی و لامپ‌های مستقل یا چراغ‌های روشن می‌توان نور را لایه لایه کرد. قسمت بالای کمدها (مثلاً در آشپزخانه‌ها یا واحدهای مستقل در اتاق خواب‌ها یا اتاق ‌نشیمن) را روشن کنید تا نور را به سقف بتابانید و روشنایی عمومی را افزایش دهید. از یک نوار LED که می‌تواند به برق وصل شود یا از یک سیستم ساده که توسط یک برق کار نصب شده استفاده کنید.

نورپردازی در قفسه‌ها یکی دیگر از ترفندهای خوب است. قفسه‌های نور پس‌ زمینه را می‌توان با نوارهای LED ، نصب شده بر روی یک پروفیل زاویه‌دار ایجاد کرد. یک برقکار به راحتی می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

۶- تعویض لامپ‌ها

تغییر نوع لامپ نیز می‌تواند تفاوت ایجاد کند. به دنبال درجه کلوین یا K باشید، که نشان دهنده درجه حرارت رنگ (نه گرما) لامپ است. هرچه عدد بیشتر باشد ، نور سفیدتر می‌شود. ال ای دی‌های ارزان‌تر با شاخص رنگ پایین‌تر در حدود ۸۰ است، در حالی که نور روز در حدود ۱۰۰ است. وقتی می‌بینید که نور کمی صاف به نظر می‌رسد، به این دلیل است که CRI کم است و هیچ چیزی به رنگ واقعی آن احساس نمی‌شود. اما وقتی CRI بالای ۹۰ یا بیشتر دارید همه چیز پر جنب و جوش تر به نظر می‌رسد.

به فکر تهیه خانه خود با چیزهایی باشید که نور را منعکس می‌کنند، مانند آینه و شیشه. آینه دیواری یک آینه روشن است در مقابل پنجره قرار دارد، به این معنی است که شما نور را به داخل اتاق منعکس
می‌کنید. هرچه بزرگتر بهتر.

۷- مات‌بودن پنجره‌ها ممنوع

یک جفت پرده کشیده سنگین می‌تواند در صورت کشیدن به عقب تا یک سوم پنجره را مسدود کند. نصب یک ریل بلندتر اطمینان از کشیده شدن پرده‌ها از پنجره را فراهم می‌کند. از قرار دادن مبلمان حجیم در مقابل پنجره پرهیز کنید.

۸- عوامل بیرونی را مدیریت کنید

اگر شاخه‌های درختی در بیرون جلوی نور پنجره را شاید بهتر باشد آن را هرس کنید. تمیز کردن پنجره‌ها را فراموش نکنید. در بیرون پنجره هم چراغ‌هایی نصب کنید. این کار واقعاً کمک می‌کند، مخصوصاً اگر در یک زیرزمین زندگی می کنید.

منبع: The Guardian

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

10 + هشت =